Didžiausio Baltijos šalyse ikimokyklinio ugdymo įstaigų tinklo „Vaikystės sodas“ ir Karalienės Mortos mokyklos įkūrėja, socialinių mokslų daktarė Austėja Landsbergienė dalyvavo tarptautinėje švietimo konferencijoje „Forum 2000“. Čekijos sostinėje Prahoje vykusioje tarptautinėje konferencijoje, kurios tema šiemet – „Demokratija ir švietimas“, A. Landsbergienė kalbėjo apie švietimo sistemos kaitą.
„Forum 2000“ konferencija, šiais metais dalyvius į Prahą sukvietusi jau devynioliktą kartą, pagrindinį dėmesį nuosekliai skyrė humanistinėms temoms. Todėl, pasak Lietuvos ambasadoriaus Čekijoje Edvilo Raudonikio, šiandieniniame pasaulyje, kuriame žiniasklaidos, politikų, plačiosios visuomenės dėmesys šokinėja nuo vienos aktualijos ir problemos prie kitos, yra labai svarbu diskutuoti pamatiniais visuomenės, demokratijos klausimais.
„Labai džiugu, kad konferencijoje ir šiais metais yra girdimas Lietuvos balsas, nes tai yra puiki proga pristatyti mūsų šalies sukauptą patirtį šioje srityje tiek Čekijos atstovams, tiek iš viso pasaulio susirinkusiems konferencijos dalyviams“, - sakė E.Raudonikis.
Plačiau apie konferenciją ir švietimo pokyčius – pokalbis su A. Landsbergiene.
Kuo dalyvavimas šioje konferencijoje svarbus Lietuvai? Lietuvos švietimui?
Tai yra didelė tarptautinė konferencija, į kurią susirenka ne tik švietimo srities atstovai. Čia yra puiki galimybė būti išgirstiems ir parodyti, kad Lietuvoje vyksta diskusijos, atliekami moksliniai tyrimai ir inicijuojamos naujovės. Vien tai, kad buvome pakviesti, rodo, kad mūsų darbas ir patirtis yra vertinami. Tam tikra prasme mūsų dalyvavimas parodo, kad esame švietimo žemėlapyje ir turime, kuo
Kuo tai svarbu jums asmeniškai?
Aš buvau kviesta kaip švietimo kaitos iniciatorė. Be jokios abejonės, ta iniciatyva yra „Vaikystės Sodas” ir Karalienės Mortos mokykla Lietuvoje bei jų plėtra ir už Lietuvos ribų. Man tai - didžiulis įvertinimas, kuris parodo, kad lietuvišką iniciatyvą vertina ne tik Lietuvoje, mano, kad mūsų pavyzdys yra įkvepiantis ir keičiantis įsisenėjusią švietimo sistemą.
Kadangi visoje konferencijoje skambėjo žodžiai, kad turime atsižvelgti į XXI amžiaus realijas ir privalome atsižvelgti į naujausius mokslinius tyrimus, nepaprastai džiaugiausi, kad turėjau tikrai daug kuo pasidalinti ir su kitais pranešėjais, ir su klausytojais, kurie net ir po pranešimų turėdavo klausimų.
Konferencijoje pagrindinis dėmesys buvo skiriamas švietimo ir demokratijos santykio klausimams. Apie ką buvo jūsų pranešimas?
Aš dalyvavau net trijuose paneliuose: „Democracy and Education in changing world“, „New Schools for a Changing Society“ ir “Can Citizenship Be Taught?“
Nenuostabu, kad man teko diskutuoti šiomis temomis, nes tai yra temos, kurios man yra svarbios ir asmeniškai, ir profesiškai. Kaip matote, net dvi temos - apie kaitą. „Vaikystės Sode“ ir Karalienės Mortos mokykloje daug kalbame apie vertybes, pilietiškumą, atsakomybę, savarankiškumą, mokome vaikus ne atkartoti informaciją, o užduoti klausimus, ne aklai vykdyti nurodymus, o kurti, tobulinti ir kritiškai mąstyti. Apie tai, kodėl būtinai kitaip žvelgti į ugdymą, nei buvo žvelgiama prieš, tarkim, 50 metų, ir kalbėjome.
Kaip Lietuvos patirtis atrodo kitų šalių kontekste?
Kaip ir minėjau, daugiau kalbėjau apie savo patirtį, apie savo projektus. Žinoma, Lietuvos ir pasaulio kontekste. Visada yra erdvės tobulėti, bet, pavyzdžiui, kai po pranešimo sulaukiau palaikymo iš Carl Hahn, kuris yra „Volkswagen“ grupės garbės pirmininkas, taip pat pasikeičiau kontaktais su buvusiu Čekijos švietimo ministru, kuris dabar dirba vienoje nevyriausybinėje organizacijoje ir, sakė, ieško tokių išskirtinių iniciatyvų kaip mūsų – buvo labai malonu.
Manau, kad šiandien dauguma valstybių kelia tuos pačius klausimus kaip Lietuva. Kaita pasaulyje yra neįtikėtinai greita, nenuostabu, kad švietimo sistemai, kuri šiaip yra atspari kaitai, sunku kalbėti apie pokyčius. Juk tai reiškia, kad reikės išeiti iš komforto zonos, reikės mokytis naujų dalykų, o kai kurių dalykų, kuriuose reikės mokytis, mes... net neįsivaizduojame! Tai baugina. Baugina lietuvius, čekus, suomius, brazilus ir amerikiečius – visus. Net nelabai svarbu, kokie yra rezultatai - net patys suomiai sako, kad galėtų būti ir geriau! Žodžiu, esame ir šiek tiek pasimetę, ir visi ieškome, kaip rasti atsakymus į tuos klausimus, kurie kyla.
Apskritai buvo itin naudinga pasitikrinti, kad tai, ką darome, ir tai, apie ką galvojame, yra teisingame kelyje. Kartais, kai inicijuoji kaitą, jautiesi vienišas, sulauki daugiau puolimo, nei palaikymo. Mano dėstytojas sakė, kad reikia džiaugtis, jei sulauki puolimo - tai reiškia, kad iš tiesų inicijuoji kaitą. Kita vertus, kaip ir kiekvienam žmogui, reikia ir palaikymo. Reikia turiningų diskusijų. Reikia įkvėpimo. Aš jaučiuosi jo gavusi: ir sau, ir Lietuvai.
Kas konferencijoje jums paliko didžiausią įspūdį?
Didžiausią įspūdį paliko tai, kad tokio dydžio konferencijos pagrindinė tema - švietimas. Tai reiškia, kad galiausiai ne tik pavieniai žmonės supranta, kad kaita yra būtina ir neišvengiama. Patiko pranešimai apie integraciją (ypač šiandien aktuali tema), apie smegenų nutekėjimą, apie informacines technologijas ugdyme bei apie tai, ar iš tiesų ugdymas tampa vis labiau demokratinis. Klausimai, pokalbiai, naujos idėjos, kurių keletą parsivežu į Lietuvą - visa tai labai naudinga, kad plėstume akiratį, kad matytume daugiau, nei savo kiemą, ir kad nestovėtume vietoje.
Kas šiandieną jus labiausiai džiugina ar liūdina Lietuvos švietime?
Džiugina tai, kad turime daug iniciatyvų: ir valstybinių, ir privačių, kurioms rūpi Lietuvos švietimas. Bene labiausiai džiugina tai, kad tėvai tampa vis labiau aktyvūs, kai kalbame apie ugdymą. Vis daugiau tėvų dalyvauja vaiko ugdymo(si) procese ir ne kaip tėvai-malūnsparniai, o kaip atsakingi to proceso dalyviai. Juk puikiai žinome, kad šeimos įtaka žmogaus gyvenime yra didžiausia, tad - kad ir kokia puiki būtų švietimo sistema - be tėvų įsitraukimo ir bendradarbiavimo būtų labai sunku ko nors pasiekti.
Liūdina tai, kad mes be galo sunkiai paleidžiame XIX amžių. Net, atrodo, tos pačios švietimo sistemos atstovai kartais pakalba taip, kad, tikiuosi, jog tų jų kalbų niekas neišverčia į kitas kalbas, nes tada tiesiog būna, na, žinote, tas jausmas, kai jauti svetimą gėdą. Ypatingai skaudu ir dėl to, kad tų kalbų klausosi ir/arba girdi tėvai, kurie, manydami, jog tas žmogus išmano tai, apie ką kalba (juk turi išsilavinimą!), įtiki tomis idėjomis. Liūdina, kad mes vis dar koncentruojamės į tai, kaip vaikus paruošti egzaminams, o mokytojo profesija nėra gerbiama. Štai ir vakar diskusijos ambasadoje metu viena mama papasakojo, kai tėvai rugsėjo pirmąją bendravo su jauna mokytoja taip, kad jai tikrai turėjo dingti noras ne tik dirbti su ta klase, bet ir apskritai dirbti pedagoginį darbą. Tikiuosi, kad mes suprasime, jog esame sąjungininkai, jog turime palaikyti vieni kitus ir drauge dirbti vardan mūsų vaikų. Apie tai taip pat daug kalbėjome konferencijoje.
Ko palinkėtumėte Lietuvos švietimo atstovams, pedagogams?
Neprarasti tikėjimo, kad tai, ką darome, yra labai svarbu. Neprarasti vilties, kad vieną dieną tai bus įvertinta (nes tikrai būna įvertinta, tik tiek, kad tai - ilgas procesas). Nuolat tobulėti, nes mes turime būti pavyzdžiu savo mokiniams, o kartais - ir jų tėvams.
Austėja Landsbergienė: „Džiugina tai, kad tėvai tampa vis labiau aktyvūs“

Vaikų ugdymas
Būtiniausių mokyklinių priemonių Jūsų vaikui gidas Vasarai perkopus į antrą pusę, po truputį pradedame galvoti apie naujus mokslo metus. Dabar – tinkamiausias metas peržiūrėti atžalų sukauptą inventorių ir pradėti planuoti būsimus pirkinius. Tam, kad tokį sąrašą susidaryti būtų paprasčiau, pravartu susipažinti su būtiniausiomis mokyklinėmis priemonėmis – pasitikrinkite, ar visomis jomis jau aprūpinote savo vaiką.
Vaikų emocinio intelekto ugdymas Emocinio intelekto lavinimas padeda užtikrinti sėkmę ir gerovę, tačiau labai svarbu, kad šis darbas prasidėtų jau nuo mažų dienų. Juk tėvai turi ne tik pasirūpinti vaiko sveikata ir išsilavinimu, bet ir emociniu ugdymu, kad atžalai ateityje sektųsi ir ji būtų laiminga...
Kuo virtuvėje gali pagelbėti vaikas nuo 2 iki 12 metų? Kiekviena mama svajoja, kad vaikas bent retkarčiais padėtų buityje, tačiau būna, kad jos pačios bijo patikėti savo atžalai vienokius ar kitokius darbus. O kuo jos galėtų pagelbėti mamai virtuvėje?
6 patarimai, padėsiantys įskiepyti vaikui meilę knygoms Knygos – geriausias būdas lavinti vaikų vaizduotę, tačiau jas išstumia televizija ir internetas... Ką daryti, kad įskiepytumėte atžalos meilę literatūrai?
Ugdome ir auklėjame pirmūną1 Vaikų pasiekimai džiugina tėvelius, tačiau suaugusieji paprastai ne iki galo suvokia, kiek tokios pergalės atsieina jų atžaloms. Psichologų teigimu, pirmūnams reikia daugiau dėmesio ir rūpesčio, o kartais – netgi ir pagalbos.
Kaip išmokyti vaikus daugybos lentelės?76 Daugumai vaikų matematika sekasi sunkiai – netgi dedant šio mokslo pagrindus susiduriama su problema: mažieji niekaip negali išmokti daugybos lentelės.
Rimtos temos bendraujant su vaikais gali virsti įtraukiančiu žaidimu Vaikai tėvams dažnai užduoda begalę klausimų. Pasak fizikos mokytojos Rigondos Skorulskienės, šiandien jau nesvarbu, jei tėvai nežino tikslių atsakymų – yra daug galimybių mokytis su vaiku nors ir nuo nulio. Svarbiausia – vaiko neatbaidyti nuo atradimų ir skatinti jo smalsumą.
Moksleivių gaivinimo mokymo projektas „Auksinės minutės“ Netikėtai širdžiai sustojus Lietuvoje, tikimybė išgyventi yra kur kas mažesnė negu didžiojoje dalyje Centrinės ir Vakarų Europos šalių: širdžiai sustojus Danijoje arba Leideno mieste jūsų tikimybė išgyventi gali būti iki 6 kartų didesnė.
Piešimo ir spalvinimo nauda vaikams Spalvinimas nėra primityvi veikla, kuria gali užsiimti vaikai – iš tikrųjų šis užsiėmimas yra daug vertingesnis, nei atrodo. Būtent spalvinimo proceso metu tobulinami vaiko kūrybiškumo ir pažinimo įgūdžiai, kurie susiję su vaiko psichologija.
Trečiasis pedagogas – vaikus supanti aplinka Kaune buvo pristatytas pirmasis kvartalas, kuriame ne tik patogiai ir gražiai gyvena šeimos, jų namai apsupti žaliomis zonomis ir išvystyta infrastruktūra, bet ir veikiančiu pradiniu ugdymu nuo „Vaikystės sodas“ darželio iki bendrojo ugdymo „Karalienės Mortos“ mokyklos. Viena iš šias ugdymo įstaigas įkvėpusių filosofijų yra Reggio Emilia ugdymo, teigianti, kad vaikus supanti aplinka yra labai svarbi, ji – tarsi trečiasis pedagogas, todėl daro didelę įtaką.
Kodėl verta investuoti į vaiko ugdymą? Tėvai savo vaikus aprūpina jaukiais namais, šiltais drabužiais, rūpinasi jų sveikata ir mityba, pradžiugina žaisliukais ir pramogomis, tačiau didžiausia dovana, kurią jie gali suteikti savo vaikui, yra išsilavinimas ir ugdymas.
Meditacijos mokytojas Ugnius Leimontas: „Meditacija yra naudinga kiekvienam vaikui“1 Savo vaikams likime visko, kas geriausia. Mes norime, kad jie būtų sveiki, protingi ir laimingi, stengiamės, kad jiems nieko netrūktų, mokome ir ruošiame suaugusiųjų gyvenimo iššūkiams. Tačiau kokius įgūdžius mes laikome svarbiausiais – akademines žinias, sugebėjimą mokytis ir apdoroti informaciją, sugebėjimą bendradarbiauti, lyderystę?
Kaip auginti ir ugdyti alfa kartos vaikus? Informacinės technologijos sparčiai žengia į priekį, todėl nenuostabu, kad neretas mažametis vietoj knygelės renkasi planšetę, realius draugus iškeičia į virtualius žaidimus, naudotis išmaniuoju telefonu išmoksta anksčiau nei rašyti, o daineles anglų kalba traukia aiškiau nei lietuviškas.
Psichologai: vaikų namų darbai – ne tėvų rūpestis Rudenį mažiesiems išėjus į darželius, o vyresniems – į mokyklas, nemaža dalis tėvelių ir patys pradeda mokslo metus – kartu su vaikais piešia piešinius, ruošia namų darbus, tikrina kuprinės turinį. Kiek tėvai turi įsitraukti į vaikų darželio ar mokyklos gyvenimą?
Auklėtojoms vaikai pasirengę papasakoti viską Pasipasakoti, kas nutiko naujo, gero ar įdomaus nutinka gyvenime, mėgsta tiek jauni, tiek seni. Visgi, atsiskleisti dažniausiai žmonės linkę geriausiems draugams, šeimoms nariams. Be abejo, yra ir tokių, kurie visiems gali pasakoti net ir itin asmeniškus dalykus.
8 patarimai tėveliams, norintiems įkvėpti atžalą mokytis „Mano sūnus – šaunus ir protingas vaikas, tačiau mokykloje jam nesiseka ir jis gauna blogus pažymius“, – neretai skundžiasi tėvai. Pastarieji, susidūrę su vaikų motyvacijos mokytis stoka ir nebežinantys, kaip su tuo kovoti, dažnai griebiasi drastiškų priemonių: draudžia arba riboja pramogas, kerta per kišenę ar ima gąsdinti.
Ką daryti, kad namų darbai nevirstų kankyne?3 Naujų mokslo metų pradžia – įtemptas periodas. Beveik visa mokinukų diena prabėga mokykloje ir pasirinktos popamokinės veiklos būreliuose. Darbai nesibaigia ir grįžus namo.
Ruošiamės į mokyklą: kokio mokytojo savo vaikams linki garsios mamos Rugsėjo pirmajai beldžiant į duris, tėveliai savo vaikus pradeda ruošti į mokyklą. Artėjantis ruduo daugumai suaugusiųjų primena ir jų pačių patirtį mokyklos suole bei ryškiausius mokytojus, ne tik suteikusius svarbių žinių, bet ir formavusius vertybines nuostatas. Skaitmeninių mokymų pedagogams programos „Samsung Mokykla ateičiai“ organizatoriai pasidomėjo, kokiam mokytojui savo vaikus mielai patikėtų žinomos Lietuvos mamos. Kokios pedagogų savybės, jų nuomone, yra svarbiausios?
Kaip išmokyti vaiką elgtis su pinigais? (II dalis, pabaiga) Pirmoje straipsnio dalyje aptarėme dažniausiai užduodamus klausimus apie vaiko kišenpinigius. Šioje dalyje pakalbėsime apie tai, kaip išmokyti atžalą taupyti ir kaip kovoti su jos kaprizais parduotuvėje.
Kaip išmokyti vaiką elgtis su pinigais? (I dalis) Kada vaikui galima duoti kišenpinigių ir kaip išmokyti jį elgtis su pinigais? Štai ką pataria psichologai.
Stovykla „Karjera (ne)atsitiktinumas“ padės jaunuoliams susidaryti savo karjeros planą Domėtis karjeros planavimu ir kryptingu jos siekimu karjeros stovyklos „Karjera (ne)atsitiktinumas“ organizatoriai kviečia pradėti dar mokyklos suole. Kaip tik šiuo metu jaunuoliams svarbu atrasti tikruosius savo talentus, gebėjimus ir žingsnis po žingsnio įgyvendinti svajones. Juk taip norisi, kad jauni žmonės karjerą planuotų patys, o ne jų tėvai ar pedagogai. Geriau kiekvienam eiti savo pasirinktu keliu nei bandyti pakartoti garsių žmonių ar pseudo-žvaigždžių karjerą.
Kam vaikams reikalingos pasakos?4 Pasakas vaikams skaito ir tėvai, ir seneliai. Kodėl tai daryti būtina?
Kaip išmokyti vaiką pastovėti už save?1 Pirkdami vaikui dviratį ar riedučius, tėvai pasirūpina ir apsaugomis. O štai kaip išmokyti vaiką apsaugoti savąjį „aš“, pastovėti už save? Štai kelios taisyklės.
5 žaidimai vaikučiams ir jų tėveliams Vaikai dar nemoka vaidinti. Jie nesuvokia, kad reikia save riboti ir stengtis gyventi pagal visuomenėje priimtus standartus ir normas. Jie mėgsta žaisti, ir jiems nereikia to mokytis. O ar žinojote, kad žaidimai skatina produktyvumą? Štai kodėl žaisti naudinga ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems.
Dr. A. Landsbergienė – tarp 20 geriausių pasaulio švietimo lyderių Didžiausio Baltijos šalyse ikimokyklinio ugdymo įstaigų tinklo „Vaikystės sodas“ ir Karalienės Mortos mokyklos vadovė dr. Austėja Landsbergienė laimėjo prestižinę Columbia universiteto Klingenstein centro stipendiją. Ji kasmet, nuo 1991-ųjų, skiriama dvidešimčiai geriausių pasaulio švietimo lyderių ir kaitos vadovų.
7 priežastys daryti darbelius kartu su vaiku Daugelis mūsų paskutinį kartą piešė, lipdė ir karpė dar darželyje ar pradinės mokyklos laikais. Kodėl mus tuo vertė užsiimti, niekas dorai taip ir nepaaiškino. O juk priežasčių, kodėl tokie rankdarbiai yra naudingi, labai daug...
Lietuvos žvaigždės karjeros sėkmės receptais dalinosi su globos namų jaunuoliais „Darbo nereikia. Na, nebent norite turėti už ką pavalgyti“, – rėžė humoristas Justinas Jankevičius. „Rinkdamiesi darbą, negalvokite apie pinigus. Daug svarbiau – surasti veiklą, kurioje būsite laimingi“, – pridurdama patarė dizainerė Agnė Kuzmickaitė. Tokios frazės iš Lietuvos garsenybių skambėjo globos namų „SOS vaikų kaimai“ jaunuoliams, dalinantis karjeros kelio pakilimais ir nuosmukiais renginyje „Karjera tavo rankose“.
Kaip pasiruošti ikimokyklinės įstaigos lankymui? Ruduo – metas, kai tėvams tenka susidurti su dilema: vesti mažylius į darželį ar ne? Kaip tinkamai tam pasiruošti? Į labiausiai tėvams rūpimus klausimus atsako „Mažųjų ekspertų mokyklos“ ambasadorė vaikų psichiatrė, docentė dr. Sigita Lesinskienė.
22 gero auklėjimo principai vaiko akimis Privačioje „Merri Moppets“ mokykloje, įsikūrusioje netoli San Francisko, į vaiko auklėjimą ir ugdymą žiūrima visai kitaip, negu daugumoje šiandieninių mokyklų. Kiekvieną penktadienį vaikai čia gali atsinešti savo mėgstamą žaislą, o mėgstamas knygutes – nors ir kasdien. Kiekvieną savaitę čia rengiami kokie nors įdomūs ir smagūs renginiai – pavyzdžiui, Beprotiškos šukuosenos arba Pižamų diena.
25 būdai netiesiogiai paklausti, kaip vaikui sekasi mokykloje Daugelis tėvelių, uždavusių klausimą atžalai „Na, kaip reikalai mokykloje?“, išgirsta vieną ir tą patį (iš tikrųjų nieko nereiškiantį) atsakymą: „Normaliai“. Jeigu jums iš tiesų rūpi, kaip sekasi jūsų vaikui, vietoj šio klausimo galite užduoti 25 kitus – jie suteiks gerokai daugiau jus dominančios informacijos.
Kaip pagerinti vaikų mokymosi rezultatus? Vaikų mokymosi rezultatai – ir ne tik mokinių, bet ir jų tėvelių rūpestis. Ką daryti, jeigu pastebėjote, kad jūsų atžala pradėjo gauti blogus pažymius?
SOS: vaikas nenori mokytis! Vieni vaikai mokosi lengvai ir noriai, jų nereikia raginti. Kitų priprašyti neina nei gražiuoju, nei piktuoju... Kodėl taip nutinka ir ką reikėtų daryti?
Kuo užimti vaiką, kol mama užsiėmusi? (II dalis, pabaiga) Užimti vaiką yra daugybė skirtingų būdų. Nors mūsų siūlom variantai padeda ugdyti vaikų savarankiškumą ir nereikalauja suaugusiųjų dalyvavimo, vis dėlto palikti atžalų vienų, be jokios priežiūros, nereikėtų. Tęsiame įdomių užsiėmimų sąrašą.
Kuo užimti vaiką, kol mama užsiėmusi? (I dalis)2 Kiekviena mama, norinti ką nors nuveikti savo namuose, susiduria su problema: kuo tas 15 minučių užimti vaiką, kad jis netrukdytų? Atrodytų, įjungti filmuką – pati paprasčiausia išeitis. Bet ar naudingiausia? Juk norėtųsi, kad vaikais ne šiaip nesipainiotų po kojomis, bet išnaudotų tą laiką kaip nors prasmingai...
Pirmoji Lietuvoje „Master Days 2015“ studijų paroda atsakys į būsimųjų magistrantų klausimus Vasario 18–19 dienomis Vilniuje ir Kaune vyks pirmoji Lietuvoje magistro studijų paroda „Master Days 2015“, skirta susipažinti su antrosios pakopos studijų galimybėmis užsienyje. Jos metu dalyviai bus kviečiami į ne tik apsilankyti būsimiems magistrantams skirtuose seminaruose, bet ir susipažinti su populiariausių užsienio šalių universitetų atstovais ir studentais.
Ekologiškas darželis avalynės fabriko darbuotojų vaikams (foto) Dongajo mieste (Vietnamas), greta stambaus avalynės fabriko, atidarytas labai šaunus vaikų darželis, kur darbuotojai visai dienai gali palikti savo atžalas. Įstaigą vienu metu gali lankyti 500 vaikučių.
Vaiko ir šuns draugystė: kodėl verta į namus priimti keturkojį ir ką dar reikia žinoti? Norite, kad vaikas augtų kaip visavertė asmenybė, būtų sveikas ir mokėtų bendrauti su aplinkiniais? Tada verta apsvarstyti galimybę įsigyti šunį. Juk keturkojai draugai vaidina svarbų vaidmenį vaikučių vystymesi!
Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška
Reklama
Populiariausi straipsniai
Reklama
Populiariausi receptai
Naujausi komentarai
cia blogai
Kaip išmokyti vaikus daugybos lentelės?
Prieš 17 val.
nu labai geras
Kaip išmokyti vaikus daugybos lentelės?
Prieš 17 val.
Ar žinote, kad...
Į plastiką, iš kurio daromos LEGO detalės, dedama speciali medžiaga, kuri darant rentgeną šviečia ryškiau, kad būtų lengviau detalę aptikti, jei vaikas ją prarytų.
Reklama
Junkis prie mūsų ir Facebook'e!
Rinktiniai straipsniai
Kūdikio grūdinimas
„Šiltnamio“ sąlygomis augantys vaikai dažniau serga, nes jų organizmas nepakankamai atsparus besikeičiančiam aplinkos...
Kaip auklėti dukrą: 10 patarimų
Kiekviena mama pati sprendžia, kaip reikėtų auklėti savo vaikus, tačiau kai kuriuos patarimus vis tiek tenka nuolat p...
Jogos pratimai netrukus gimdysiančioms nėščiosioms
Kiekviena vaikutį išnešiojusi moteris patvirtins, kad trečiasis nėštumo trimestras, o ypač paskutinės jo savaitės yra...
Prancūziškas vaikų auklėjimas: principai, pliusai ir minusai
Apsilankę mažylius auginančių prancūzų namuose nustebtumėte pamatę visiškai savarankiškai žaidžiančius vaikus, kurie ...
Reklama
Naudinga
Plaukų kaukės su kiaušiniu: savybės ir receptai
Ar žinojote, kad pačios naudingiausios ir geriausiai plaukus maitinančios kaukės tos, kurių sudėtyje yra kiaušinių tr...
Kitokie ledukų formelių panaudojimo būdai (foto)
Ar kada bandėte užšaldyti formelėse vandenį su gėlių žiedais? Tikriausiai ne – o be reikalo. Bet koks gėrimas, net ir...
Idėjos mažam vonios kambariui (foto)
Net patį mažiausią vonios kambariuką galima sutvarkyti taip, kad jis būtų jaukus ir funkcionalus. Tereikia parinkti t...
Virtuvės gudrybės tikroms šeimininkėms
Neretai maisto gaminimas virsta tikru pragaru: taškosi puodai, svyla keptuvės, bėga pienas... O kur dar ašaros pjaust...
Populiariausi straipsniai
- Vaikų bėrimas: ar reikia nerimauti?13
- Kaip atpažinti artėjantį gimdymą?10
- 9 patarimai norinčioms greičiau pastoti97
- Nemalonūs nėštumo simptomai23
- Kas vyksta gimdymo metu?78
- Kraujavimas nėštumo metu: ar reikia nerimauti?19
- Jeigu vaikui užkietėjo viduriai...10
- Nėštumo simptomai75
- Tėvai ir draugai apie Inetos Puzaraitės nėštumą...
- Patarimai, kaip greičiau pastoti26
Komentarai