Česnakas - ne tik prieskonis, bet ir vaistas

@ Shutterstock

Česnakas - kiekvienoje virtuvėje randamas prieskoninis augalas, suteikiantis patiekalams truputį aitrumo ir malonaus aromato, tačiau, ar žinotoje, kad česnakas stiprina sveikatą bei padeda kovoti su įvairiomis ligomis? Česnakai pelnytai vadinami vienais stipriausių gamtinių antibiotikų, jie palengvina širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, padeda kamuojant dantų skausmui, gelbsti apsinuodijus ir susirgus.

Vitaminai ir mineralai. Česnaku patiekalus gardiname dėl jo skoninių savybių, tačiau jis vertingas ir dėl sukauptų vitaminų bei mineralų. Česnakuose yra daug mangano, vitamino B6, vitamino C, seleno, o taip pat kalcio, kalio, geležies.

Antioksidantai. Česnakuose esantys antioksidantai apsaugo nuo mūsų organizmui ypač žalingų laisvųjų radikalų, skatinančių daugelio ligų progresavimą, senėjimo procesus.

Infekcijos. Česnakas yra vienas stipriausių natūralių antibiotikų, saugantis nuo žalingų, ligas sukeliančių virusų ir bakterijų. Šviežią česnaką labai pravartu valgyti prasidėjus peršalimo ligų sezonui, taip pat, jeigu jaučiate, kad „kimba“ peršalimas. Žinoma, perdozuoti nereikėtų - pakaks 1-2 skiltelių per dieną. Česnaku galite pagardinti įvairias salotas, juo įtrinti paskrudintą duoną arba susitepti „sumuštinį“ nuo visų ligų - juodos duonos riekę aptepkite sviestu ir apdėliokite plonytėmis plokštelėmis supjaustytu česnaku.

Apsinuodijimas. Apsinuodijimą, kaip ir peršalimo ligas, sukelia įvairūs žalingi mikroorganizmai, kuriuos efektyviai naikina česnakai. Truputį česnako (ar česnaku ištrintą skrebutį) vertėtų suvalgyti vos pajutus pirmuosius apsinuodijimo simptomus. Gardindami maistą česnakais taip pat sumažinsite apsinuodijimo tikimybę.

Grybeliai. Česnakas „geba susidoroti“ su 60 rūšių grybeliais, tad jį naudinga valgyti, jeigu kankina odos ar pėdų grybelis. Česnaką taip pat galima vartoti išoriškai - pavyzdžiui, sutrintu česnaku galima tepti nagų ir pėdų grybelio pažeistas vietas. Reikia palaukti, kol česnakas visiškai išdžius, jo likučius nuplauti šiltu vandeniu.

Dantų skausmas. Jeigu skauda dantį arba baiminatės infekcijų po danties rovimo, tikrai vertėtų lėtai sukramtyti skiltelę česnako. Jis sunaikins burnos ertmėje esančius žalingus mikroorganizmus. Nemalonų skonį ir prastą kvapą panaikinsite išsiskalavę burną šiltu vandeniu su lašeliu mėtų eterinio aliejaus.

Sąnarių skausmas. 300–400 g nuluptų česnakų, sumalkite, sudėkite į litrinį stiklainį ir užpilkite kokybišku nerafinuotu augaliniu aliejumi. Palaikykite tamsioje vietoje 2 savaites, nepamirškite kasdien pamaišyti. Aliejų perkoškite ir juo tepkite skaudamas vietas. Gydymo kursas – 2 mėnesiai, tačiau palengvėjimas juntamas jau po paros.

Cukrinis diabetas. Atliekant bandymus su gyvūnais, pastebėta, kad česnakai užkerta kelią cukrinio diabeto vystymuisi. Nustatyta, kad česnakas veikia insulino aktyvumą, o ne tiesiog sumažina cukraus lygį kraujyje.

Širdies ir kraujagyslių ligos. Česnakai mažina kraujospūdį, trigliceridų lygį, išplečia kraujagysles ir gerina kraujo cirkuliaciją, užkerta kelią širdies problemoms. Taip pat jie skystina kraują ir neleidžia susidaryti trombams (tai leidžia išvengti infarkto ir insulto).

Cholesterolis. Pastebėta, kad česnakas padeda sureguliuoti ir sumažinti žalingo cholesterolio kiekį, tad jį labai naudinga valgyti susiduriantiems su šia problema.

Rakštis. Česnakas pravers ir įsivarius rakštį. Vietą, kurioje yra rakštis švelniai patrinkite česnaku ta kryptimi, kuria ji turėtų „išlįsti“. Rakštį ištraukti bus gerokai lengviau, o česnako antibakterinės savybės apsaugos nuo žaizdelės užkrėtimo.
 

Komentarai

Vaikų sveikata

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Ar žinojote, kad suaugęs žmogus turi 206 kaulus, o vaikas – 300 (kai jie auga, kai kurie kaulai susijungia į vieną)

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai