Ligotoms akims labiausiai kenkia fluorescencinės lempos, bet jų daugiausia socialinėse įstaigose: skelbiama unikali galimybė visiškai nemokamai gauti sveiką apšvietimą

Kaip saugosime savo sveikatą – kiekvieno asmeninis reikalas, jei tik turime pasirinkimo galimybių. Deja, yra žmonių, nuo kurių tokie dalykai jau nepriklauso, pavyzdžiui, likimo valiai palikti vaikų namų gyventojai, jėgų kažką pakeisti neturintis senjorai senelių prieglaudose ir t.t. Visos socialinės įstaigos yra vienos iš pažeidžiamiausių – jų globotiniai yra silpniausi visuomenės nariai, o skiriamas finansavimas yra tik toks, kad užtikrintų būtinąjį gyvenimo kokybės minimumą, kaip jis yra suprantamas pagal kiekvieno laikotarpio taisykles. Lengva įsivaizduoti, koks kiltų skandalas, jei kažkuri iš socialinių įstaigų būtų apšviesta tik žvakėmis, todėl į visas atvesta elektra ir sukabintos lempos. Tačiau mažai kam rūpi, kad dažniausiai naudojamos nors ir taupios, bet pigiausios ir nebūtinai sveikiausios lempos sukuria daugybę papildomų sveikatos sutrikimų, kurių lengvai būtų galima išvengti.

Fluorescensinių lempų pavojus sveikatai

Paprastai mokyklose, ligoninėse, senelių namuose, prieglaudose ir net senesniuose biuruose bei įvairiose komercinės paskirties patalpose dažniausiai naudojamos fluorescensinės (arba tiesiog liuminescencinės) lempos. Tiek Lietuvoje, tiek ir kitur pasaulyje jos paplito dėl įvairių savo teigiamų savybių: sąlyginio pigumo, efektyvumo, įvairialypio pritaikymo ir ilgo veikimo. Deja, jau yra ne viena mokslinė publikacija, įrodanti neigiamą tokio apšvietimo poveikį, ypač jautresnėms akims.

Visų pirma, seno tipo fluorescensinės lempos dažniausiai mirga dvigubu elektros tinklo dažniu (100 Hz). Susidėvėjusi gali jau net ne mirgėti, bet ir mirksėti tiesioginiu 50 Hz dažniu - toks mirgėjimas jau pastebimas ir labai varginantis. Pasak Vilniaus Gedimino technikos universiteto Elektrotechnikos katedros docentės dr. Sonatos Tolvaišienės, lempos mirksėjimas kenkia žmogaus regėjimui. Todėl mirksinti šviesa mažų mažiausiai turėtų signalizuoti, kad atėjo metas keisti lempą. Be to, susidėvėjusi liuminescencinė lempa gali pradėti skleisti papildomus garsus – ūžti. S. Tolvaišienė aiškino, kad liuminescencinių lempų mirksėjimas tikrai nėra retas reiškinys. Kai lempa pasensta, ji pradeda mirksėti.

2 psl. »

Komentarai

Buitis

Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška

Reklama

Populiariausi straipsniai

Reklama

Populiariausi receptai

Naujausi komentarai

Ar žinote, kad...

Jei vaikas apsinuodijo rūgštimi arba šarmais, jokiu būdu negalima dirbtinai jo vimdyti, nes šios medžiagos dar kartą nudegins gleivinę. Šiuo atveju reikia duoti išgerti 2 stiklines vandens.

Reklama

Junkis prie mūsų ir Facebook'e!

Rinktiniai straipsniai

Reklama

Naudinga

Populiariausi straipsniai