Kūdikių ir vaikų raida
Atmintinė mamytėms: ką turi mokėti vaikas iki 1 metų Štai, jūs atšventėte pirmąjį mažylio gimtadienį... Šie metai buvo kupini pačių ryškiausių įspūdžių ir naujos įdomios patirties. Tačiau turbūt kiekviena mama užduoda sau klausimą: o ką gi turi mokėti tokio amžiaus sulaukęs vaikutis? Ar nieko nepraleidote?
Labiausiai erzinantys vaikų iki 2 metų įpročiai1 Dvejų metukų mažylio neįmanoma nemylėti, tačiau kartais netgi šie angeliukai virsta tikrais velniūkščiais ir išveda iš kantrybės net „geležinių nervų“ tėvelius. Vis dėlto šiuose erzinančiuose atžalos įpročiuose nieko blogo nėra... Tai – natūralus mažų vaikų elgesys. Taip jie tikrina savo ribas ir galimybes, ir dažniausiai net nesuvokia, kad jų elgesys gali būti netinkamas.
Taika ir ramybė šeimoje: 19 neįprastų gudrybių ir idėjų Patyrusios mamos ir tėčiai noriai dalinasi patarimais, kaip sumažinti stresą šeimoje, kad laimingi būtų ne tik mažiausi jos nariai, bet ir suaugusieji. Štai 19 gudrybių ir idėjų.
Kaip išmokyti vaiką valgyti savarankiškai? Šaukštas – vienas iš pirmųjų instrumentų, kurį vaikas ima naudoti „pagal paskirtį“. Išmokti valgyti savarankiškai – išties svarbus žingsnis, ir be tėvelių pagalbos apsieiti neišeina.
Kaip vystosi vaiko vaizduotė? (II dalis)5 Kartais vaiko vaizduotė ima gąsdinti: jo fantazijose atsiskleidžia baimė, agresija, konkurencija, priešiški jausmai artimiausiems žmonėms ir t.t. Ir savaime suprantama, kad tėvams sunku suprasti, ar tai tėra “nekalti” žaidimai, ar pirmasis signalas, kad metas susirūpinti.
Kaip vystosi vaiko vaizduotė? (I dalis)6 Vaikų vaizduotė visuomet labai plati ir įvairi. Būtent iš tokių svajoklių vėliau užauga gabūs dailininkai, skulptoriai, rašytojai, dizaineriai ir t.t. Nebūtų fantazijų ir vaizduotės – gyvenimas taip ir liktų stovėti vietoje. Dauguma vaikų mėgsta įsivaizduoti nebūtus dalykus ar įvykius.
Kaip aš atsiradau?9 Anksčiau ar vėliau ir tau teks išgirsti klausimą, iš kur atsirado tavo vaikutis. Tai normalu ir būdinga visiems mažyliams, tačiau tėvelius pastato į keblią padėtį. Ką atsakyti? Kiekvienas sukasi savaip, tačiau dažniausiai ima pasakoti apie kopūstų laukus ir gandrus.
Kaip vystosi vaiko dėmesingumas? (II dalis)5 Sulaukus šešerių metų ne tik padidėja tuo pačiu metu suvokiamų daiktų skaičius, bet ir pasikeičia dalykai, traukiantys vaiko dėmesį. Jei trejų – keturių metų vaiko dėmesį labiausiai traukdavo ryškios spalvos ir neįprastos formos, tai sulaukus šešerių įdomiais gali tapti išoriškai niekuo neypatingi daiktai.
Kaip vystosi vaiko dėmesingumas? (I dalis)3 “Na kur tu žiopsai? Būk atidesnis!” - kai kurie vaikai šią frazę girdi kiekviename žingsnyje: tiek namuose, tiek mokykloje ar tiesiog kieme. Viskas labai paprasta: suaugusieji mano, kad mažieji yra išsiblaškę, todėl savo pastabomis tikisi padidinti jų dėmesingumą.
Apie kairiarankius12 Kaip atskirti kairiarankį nuo dešiniarankio? Tikriausiai pastebi, kad vienus darbus tavo vaikas labiau mėgsta daryti viena ranka (pavyzdžiui, valgyti šaukštu, laikyti puodelį), o kitus – kita (tarkim, karpyti žirklėmis). Kodėl?
3-5 metų amžiaus vaikų ugdymas ir raida5 Laikotarpis nuo 3 iki 5 metukų – labai reikšmingas vaiko raidos etapas: proporcingai didėja ūgis ir svoris, tad labai svarbu, kad tėveliai sektų šių rodiklių santykį.
Ar vaikas tikrai hiperaktyvus?6 Gydytojams, psichologams ir pedagogams daugelis mamyčių skundžiasi tuo, kad jų aukselis skiriasi nuo kitų vaikų – yra per daug aktyvus, niekaip nenurimsta, kelia begales problemų. Tuo tarpu laimingi tėveliai tuo paprastai netgi didžiuojasi – tarytum kalbėtų ne apie savo atžalą, o apie naujausio modelio reaktyvinį lėktuvą.
Pažinimas uostant, ragaujant ir liečiant Suaugusiam žmogui uostymas, lytėjimas ir ragavimas – įprastas, antraeilis dalykas, tačiau kūdikio gyvenime visi šie dalykai užima bene svarbiausią vaidmenį, nes jo klausa ir rega kol kas nėra pakankamai išsivysčiusi.
Patarimai, kaip užmigdyti vaiką2 Kiekvienai mamytei anksčiau ar vėliau iškyla klausimas: kaip paguldyti vaiką miegoti, jeigu jis to nenori? Štai keli patarimai.
Kaip vaikui padėti išlaikyti pusiausvyrą? Atrodo, dar užvakar mažylis mokėsi apsiversti ant šono, vakar – šliaužioti, o šiandien jau bando žengti pirmuosius žingsnius. Kaip jam padėti išlaikyti pusiausvyrą?
Kuo ypatingi 3 metų amžiaus vaikai?2 Vaikai auga neįtikėtinai greitai. Mums atrodo, kad mažylis dar vakar mokėsi ropoti, o šiandien – jau didelis ir savarankiškas žmogutis.
Kaip kūdikis reaguoja į garsus? Kai kurie žmonės turi klaidingą įsitikinimą, kad pirmuosius garsus kūdikis išgirsta gimęs. Iš tiesų taip nėra, mat klausa susiformuoja dar mamos pilvelyje ir būtent ten kūdikis ramiai klausosi visų natūralių mamos skleidžiamų garsų: kaip gurgia pilvas, kaip mama įkvepia ir iškvepia orą, kaip plaka jos širdis.
Mokomės šliaužioti (II dalis)6 Visiškai akivaizdu, kad peršokus kurį nors raidos etapą, sugrįžti prie jo nebeįmanoma. Tačiau per daug nusiminti nereikia. Vaiko smegenys yra tiesiog neįtikėtinos – iki 9–10 metų amžiaus jos yra itin imlios, sugeba apdoroti didelį informacijos kiekį.
Mokomės šliaužioti (I dalis)2 Mamos atidžiai seka savo vaikučio vystymąsi ir labai jaudinasi, jeigu mažylis vėliau nei kiti išmoksta laikyti galvytę, atsisėsti ir atsistoti.
Kada mažylis pradeda laikyti galvutę?8 Prieš pradėdamas mokintis apsiverst, mažylis mokosi laikyti galvutę. Iš pradžių jis bando ją tik kilstelėti, kai guldai ant pilvuko (ant pervystymo staliuko, ar ant lovos). Pirmieji bandymai įprastai prasideda 2-3-ią mėnesį nuo gimimo, tačiau kaklo raumenukai dar silpni, todėl šiam įgūdžiui prireikia nemažai laiko.
Vienerių metukų krizė4 Vieneri metukai – tikras iššūkis tėveliams, juk mažylis, kuris iki šiol ramiai miegodavo mamai ant rankų ir linksmai šypsodavosi, kai su juo bendraudavai, staiga tapo užsispyrusiu nenuorama, kiekviename žingsnyje bandančiu viską padaryti savaip.
Ar verta dirbtinai skubinti vaiko vystymąsi?3 Vaiko vystymasis - tarsi nuolatinis lipimas laipteliais į viršų: kiekvienas vystymosi etapas pagrįstas prieš tai buvusiu ir atitinkamai sąlygoja sekantį. Todėl ankstyvieji vaiko vystymosi raidos etapai yra ypatingai svarbūs, nes jie tampa asmenybės formavimosi pagrindu arba kitaip - pamatais, ant kurių toliau statomas visas gyvenimas.
Kaip kūdikis mokosi judėti3 Visi tėveliai nekantriai laukia, kada jų vaikelis pirmą kartą ištars „mama“ arba „tėti“, kada žengs pirmąjį žingsnį... Tačiau iki tų žavingų akimirkų bus dar begalė kitų malonių fizinės raidos momentų: iš pradžių mažylis pradės laikyti savo galvytę, vėliau – valingai judinti rankytes, galiausiai išmoks atsisėsti ir pradės šliaužioti.
Naujagimių refleksai: ar žinojai?5 Šis straipsnelis padės suprasti, ką daro gydytojas ir ką reiškia vienoks arba kitoks vaikučio elgesys – juk jeigu nėra kurio nors iš refleksų, arba jis išreikštas per stipriai, per ilgai neišnyksta, tai gali reikšti ligą.
Kaip padėti mažyliui išmokti kalbėti5 Tikriausiai visos mamytės laukia pirmųjų vaikučio žodžių lygiai taip pat stipriai, kaip ir pirmosios šypsenos, atpažinus pažįstamą veidą, pirmojo savarankiško atsisėdimo, pirmųjų žingsnių ir t.t. Kada gi mažylis turėtų prabilti?
Vidinis vaiko pasaulis2 Tėvai, besirūpinantys savo atžalomis, nori suteikti joms tai, ko neturėjo patys, todėl stengiasi surasti kokios nors „popamokinės veiklos“, tačiau nesusimąsto, ar tokie užsiėmimai iš tiesų yra naudingi.
Kam šypsosi vaikas?3 Pagaliau ilgi mažo stebuklo laukimo mėnesiai liko praeityje, ir tu ant rankų supi savo vaikutį. Nuo šiol tavo gyvenimas smarkiai pasikeis: jame bus daugiau rūpesčių ir džiaugsmo, daugiau įsimintinų akimirkų. Bus nelengva, tačiau susidorosi. Jėgų tau suteiks bendravimas su mažyliu.
Kaip atpratinti vaiką čiulpti pirštą2 Įprotį čiulpti pirštą vaikai įgyja dar motinos įsčiose. Gimę jie vėl pradeda tai daryti sulaukę maždaug 3 mėnesių, o nutinka tai dėl įvairių priežasčių. Viena iš pagrindinių – bandymas pažinti savo kūną.
Mama, aš pats!3 Jeigu visus pasaulio žmones suskirstytume į dvi grupes: mažus ir didelius, tai didžiųjų grupėje atsirastų tie, kurie viską sugeba pasidaryti patys, o tie, kuriems vis dar reikia kitų pagalbos atsidurtų tarp mažųjų. Būtent taip pasaulį suvokia vaikai.
Kaip vystosi kūdikio judesiai4 Tikriausiai jau pastebėjai, kad visa vaiko judesių raida pradeda vystytis nuo viršaus, palaipsniui pereidama į apačią. Būtent dėl to vaikščiojimas yra paskutinis žingsnelis visoje vystymosi skalėje.
Kalbos raida: kada reikia nerimauti? (II dalis, pabaiga) Kaip išvengti lėto kalbos vystymosi ir padėti vaikučiui išmokti kalbėti?
Kalbos raida: kada reikia nerimauti? (I dalis)5 „Mano sūneliui jau beveik treji, tačiau jis nekalba“. „Mano dukrytė kalba, tačiau labai dažnai painioja garsus. Ar tai normalu?“ „Vaiko žodyne vos keli žodžiai, tačiau mažylis kuo puikiausiai supranta, kas jam sakoma“.
Sužinok, kokia bus tavo mažylio akių spalva22 Lytį nustatyti padeda šiuolaikinė technika, tyrimai ultragarsu (tiesa, jie ne visada būna tikslūs), na, o akių spalvą – medicinos šaka, vadinama genetika.
Kaip vystosi naujagimis? Tavo ilgai lauktas mažylis jau gimė! Kadangi iki gimstant, mažylis jaukiai susirangęs tūnojo motinos gimdoje, tai ir gimęs jis dar kurį laiką riesis į kamuoliuką. Jo kojytės gali pasirodyti šiek tiek kreivokos. J
Kaip paskatinti vaiko susidomėjimą knygomis?3 Visi tėveliai kuo puikiausiai žino, kad vieni vaikai su didžiausiu malonumu klausosi skaitomų knygų, kartais netgi patys ima jas į rankas, varto ir skaitinėja, o kiti – nerodo jokio susidomėjimo, net papirkinėjami nenori išklausyti nė poros eilučių.
Trejų metukų krizė - išbandymas vaikui ir jo tėveliams5 Bet kokia krizė – tai vidinis prieštaravimas tarp „aš noriu“ ir „aš galiu“. Paprasčiau tariant, vaiko troškimai neatitinka realių jo galimybių (tai – vidinis konfliktas), kita vertus, mažylis nuolat susiduria su tėvų rūpesčiu ir globa (išoronis konfliktas). Galų gale, vaikutis iš visų jėgų ima priešintis tėveliams ir stengiasi sprendimus priimti pats.
Nerandi straipsnio? Pasinaudok paieška
Reklama
Populiariausi straipsniai
Reklama
Populiariausi receptai
Naujausi komentarai
Tikiuosi neatsiras tokių, kurios vadovausis šiuo straipsniu. Visiškos nesamonės.
Kada mažyliui metas valgyti?
Prieš 4 d.
: Gavau PAGALBOS IR SUSIJUSIU SU SAVO MYLĖTOJU
Sveiki. Jau daugiau nei treji metai, kai dėl darbo ir persikraustymo neteko bendrauti su mylimuoju. Viskas vyksta pe [...]
Vyro neištikimybės požymiai
Prieš 2 sav.
: Gavau PAGALBOS IR SUSIJUSIU SU SAVO MYLĖTOJU
Sveiki. Jau daugiau nei treji metai, kai dėl darbo ir persikraustymo neteko bendrauti su mylimuoju. Viskas vyksta pe [...]
Vyras pavyduolis: bėgti ar mylėti?
Prieš 2 sav.
Ar žinote, kad...
Į plastiką, iš kurio daromos LEGO detalės, dedama speciali medžiaga, kuri darant rentgeną šviečia ryškiau, kad būtų lengviau detalę aptikti, jei vaikas ją prarytų.
Reklama
Junkis prie mūsų ir Facebook'e!
Rinktiniai straipsniai
Kūdikio grūdinimas
„Šiltnamio“ sąlygomis augantys vaikai dažniau serga, nes jų organizmas nepakankamai atsparus besikeičiančiam aplinkos...
Kaip auklėti dukrą: 10 patarimų
Kiekviena mama pati sprendžia, kaip reikėtų auklėti savo vaikus, tačiau kai kuriuos patarimus vis tiek tenka nuolat p...
Jogos pratimai netrukus gimdysiančioms nėščiosioms
Kiekviena vaikutį išnešiojusi moteris patvirtins, kad trečiasis nėštumo trimestras, o ypač paskutinės jo savaitės yra...
Prancūziškas vaikų auklėjimas: principai, pliusai ir minusai
Apsilankę mažylius auginančių prancūzų namuose nustebtumėte pamatę visiškai savarankiškai žaidžiančius vaikus, kurie ...
Reklama
Naudinga
Plaukų kaukės su kiaušiniu: savybės ir receptai
Ar žinojote, kad pačios naudingiausios ir geriausiai plaukus maitinančios kaukės tos, kurių sudėtyje yra kiaušinių tr...
Kitokie ledukų formelių panaudojimo būdai (foto)
Ar kada bandėte užšaldyti formelėse vandenį su gėlių žiedais? Tikriausiai ne – o be reikalo. Bet koks gėrimas, net ir...
Idėjos mažam vonios kambariui (foto)
Net patį mažiausią vonios kambariuką galima sutvarkyti taip, kad jis būtų jaukus ir funkcionalus. Tereikia parinkti t...
Virtuvės gudrybės tikroms šeimininkėms
Neretai maisto gaminimas virsta tikru pragaru: taškosi puodai, svyla keptuvės, bėga pienas... O kur dar ašaros pjaust...
Populiariausi straipsniai
- Vaikų bėrimas: ar reikia nerimauti?13
- Kaip atpažinti artėjantį gimdymą?10
- 9 patarimai norinčioms greičiau pastoti97
- Nemalonūs nėštumo simptomai23
- Kas vyksta gimdymo metu?78
- Kraujavimas nėštumo metu: ar reikia nerimauti?19
- Jeigu vaikui užkietėjo viduriai...10
- Nėštumo simptomai75
- Tėvai ir draugai apie Inetos Puzaraitės nėštumą...
- Patarimai, kaip greičiau pastoti26