10 paprastų būdų stiprinti ryšį su naujagimiu

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: dauguma moterų savo mažylį įsimyli vos jį išvydusios (neretai dar anksčiau - vos sužinojusios apie viduje užsimezgusią gyvybę), o kūdikiui augant, auga ir tarpusavio ryšys. Mamos (arba tėčio, brolių ir sesių, senelių) ir kūdikio ryšį kuria kasdienis rūpestis mažyliu, tačiau yra keli būdai, kurie jį ypatingai sustiprina.

Oda prie odos kontaktas. Laikantis naujausių rekomendacijų vos gimęs naujagimis (jeigu jis ir gimdyvė yra sveiki, jiems nereikia skubios medikų pagalbos) yra nuogas guldomas ant apnuogintos mamos krūtinės, kad pirmą kartą pažįstų ir dėl oda prie odos kontakto. Įrodyta, kad šis kontaktas tiek fiziškai, tiek emociškai yra labai naudingas ir kūdikiui, ir mamai. Oda prie odos kontakto nereikėtų pamiršti ir bent kartais jį sukurti ir kūdikiui augant!

Glostymas. Glostymas skatina hormonų, siejamų su laimės, meilės, prieraišumo jausmais, koncentracijos padidėjimą kūdikiui ir jį glostančiai mamai (tėčiui ar kitiems kūdikiu besirūpinantiems žmonėms). Kūdikiams ypač naudingas masažas ir glostymo metu palankstomos kojytės, rankytės, pirščiukai.

Akių kontaktas. Naujagimių ir kūdikių regėjimas nėra geras, jie mato blyškų, truputį išsiliejusį vaizdą, geriausiai atskiria kontrastus, tačiau vaikučiai nuo pat mažens siekia akių kontakto. Naujagimiai yra trumparegiai ir geriausiai mato 20-30 cm atstumu, todėl kalbindami mažylį pasilenkite prie jo veiduko arba laikykite jį glėbyje.

Kalbėjimas. Girdėti (o kartais ir reaguoti į girdimus garsus) pradeda dar gimdoje besivystantis vaisius. Auginant kūdikį greitai pastebėsite, kad jam labai svarbūs mamos bei kitų jį auginančių žmonių balsai - kalbinamas vaikelis susidomi, liaujasi verkęs, o vėliau ima šypsotis, į žodžius atsako guguodamas bei skleisdamas kitus garsus. Manoma, kad nuolat kalbą girdintis vaikas ir pats ima greičiau kalbėti, jo žodynas yra turtingesnis, todėl nuolat kalbinkite mažylį, rodykite ir įvardinkite jam įvairius daiktus, pasakokite, ką dabar darote.


Visapusiškas kūdikio poreikių patenkinimas. Visapusiškai ir tinkamai, t.y. dėmesingai, nuosekliai, greitai patenkinant kūdikio fizinius ir emocinius poreikius, formuojasi saugaus prieraišumo jausmas. Psichologų teigimu saugų prieraišumo jausmą turintys vaikai augdami labiau pasitiki savimi ir aplinkiniais, geba kurti tvirtus ir praturtinančius santykius, noriai tyrinėja pasaulį.

Nešiojimas. Glėbyje ar ant rankų nešiojamas vaikelis džiaugiasi ir nurimsta dėl pasikartojančio supimo (juk ir daugeliui suaugusiųjų malonu važiuoti traukiniu, ar ne?), o taip pat mėgaujasi artimu kontaktu su tėvais - jaučia jų kūno šilumą, užuodžia kvapą, girdi širdies plakimą, gali užmegzti akių kontaktą.

Žindymas. Neabejojama, kad mamos pieno nauda kūdikiui yra didžiulė, o pats žindymo procesas taip pat labai naudingas - jo metu atsiranda oda prie odos kontaktas, kūdikis gali įsižiūrėti į mamos akis, patogiai įsitaisyti glėbyje. Jeigu vaikelis maitinamas mišinėliu iš buteliuko, jį kuo dažniau maitinkite glėbyje laikydami taip, lyg žindytumėte krūtimi.

Žaidimai. Žaidimo metu vaikai susipažįsta su pasauliu, gauna naujų įgūdžių ir kuria tarpusavio ryšius su kitais vaikais ir suaugusiais. Žinoma, gaudynėmis ar dėlionėmis kelių mėnesių kūdikio nesudominsite, tačiau jam patiks akimis sekti rodomą žaisliuką, liesti skirtingų faktūrų daiktus, nustebti tėveliams rodant grimasas ar skleidžiant juokingus garsus.

Miegas šalia. Arti tėvų, tame pačiame kambaryje, prie lovos pastatytame lopšyje ar lovelėje arba tėvų lovoje miegantys kūdikiai įprastai miega kokybiškiau bei ilgiau, greičiau užmiega, rečiau pabunda naktį, jaučiasi saugiau. Miegas netoliese naudingas ir tėvams - ilgiau ir geriau miegantis kūdikis, reiškia ilgesnį ir geresnį tėvelių miegą bei daugiau jėgų rūpintis vaikeliu.

Rami namų aplinka. Ilgalaikis, diena iš dienos pasikartojantis stresas labai neigiamai veikia kūdikius (ir ne tik) - su stresu siejamas hormonas kortizolis gali turėti neigiamos įtakos smegenų raidai ir kitų organų bei jų sistemų vystymuisi Svarbu, kad kūdikį suptų rami namų aplinka, darnūs santykiai ir dėmesingas rūpestis, tuomet nė nepastebėsite, kaip mažylis užaugs ir taps geriausiu jūsų draugu!
 

» Rašyti komentarą