5 dažniausios mažylių priežiūros klaidos

Kad ir kiek nėštumo metu perskaitoma straipsnių apie motinystę ir vaikus (informacija labai dažnai būna prieštaringa, ir sunku atsirinkti, kas ir kaip), susilaukus mažylio vis tiek iškyla begalės klausimų, susijusių su naujagimių priežiūra. Kokios klaidos daromos dažniausiai? Kaip jų išvengti?

Į šiuos klausimus atsako žymi amerikiečių pediatrė ir vaikų auklėjimo vadovų autorė Janette Stockheim.  Štai kokias dažniausias klaidas ji išskiria.

1. Elementarių žinių trūkumas

„Kaskart, kai budžiu vaikų ligoninėje ir matau, kad tėvai atneša savo mažylius, pastebiu, kad jie vis užduoda tuos pačius klausimus. Tiesiog nuostabu, kad jie žino absoliučiai viską apie vežimėlių modelius ir jų trūkumus bei privalumus, tačiau nesusimąsto apie vaikučio priežiūros subtilybes. O juk yra labai daug šaltinių, iš kurių tėveliai gali pasisemti naudingos informacijos apie tai, kaip reikia prižiūrėti naujagimį. Nemanykite, kad viskas ateina su laiku ir patirtimi – taip jūs rizikuojate įsitaisyti ne vieną „guzą“, o juk kalbame apie jūsų vaikutį! Dėl šios priežasties siūlau tėvams aktyviau rinkti informaciją, kad gimus mažyliui jau turėtumėte žinių bagažą, o ne viltį, kad viskas ateis savaime. To, ko nežinote ir nesuprantate, nesidrovėkite klausti savo pediatro.“

2. Ilgas mažylio buvimas toje pačioje padėtyje

„Dar vienas dalykas, kurį dažnai pastebiu, kai kalbame apie 6 mėnesių amžiaus mažylius, – tai jų kaukolės pokyčiai. Esmė ta, kad mamos, prisiskaičiusios apie taisyklingo stuburo formavimosi svarbą, arba tiesiog bijodamos be reikalo liesti savo atžalą, guldo į lovytę vaiką viena ir ta pačia poza. Dėl šios priežasties mažylio svoris visą laiką tenka tik tai vienai kaukolės daliai, o kadangi jos kaulai dar labai minkšti, jie gali deformuotis. Tėveliai, nebijokite kartais paguldyti vaiko ant vieno ar kito šono, arba netgi ant pilvuko (jeigu mažylis tuo metu nemiega).“

3. Baimė naudoti nosies lašus


„Naujagimiams gyvybiškai svarbu, kad šnervės būtų neužkimštos ir jie galėtų nekliudomai kvėpuoti nosyte maitinimo krūtimi metu. Jeigu nosytė nėra visiškai švari, valgant ir miegant gali kilti problemų. Tėvai dažniausiai lašus lašina savo vaikams labai nenoriai, todėl man tenka savo kabinete tai daryti už juos. Taip, tikėtina, kad mažyliui šis procesas bus labai nemalonus, prasidės ašaros, tačiau jam bus daug lengviau kvėpuoti, sumažės diskomfortas. Naujagimiai čiaudi visai nedaug, tačiau jų šnervės vis tiek gana greitai užsikemša, todėl kiekvieną kartą, kai matote, kad ji užgulta, naudokite druskos tirpalo lašus.“

Be šių trijų klaidų, kurias įvardina žymioji pediatrė, yra ir kitų, daromų dėl perdėto rūpinimosi savo atžala. Dažniausiai jas daro jaunos ir nepatyrusios šeimos, bet pasitaiko, kad klysta ir tėveliai „su stažu“.

4. Vaiko perkaitinimas

Jauni tėveliai, auklė, mylinti močiutė ir senelis iš kailio neriasi, kad tik vaikučiui būtų kuo geriau, tačiau labai dažnai tiesiog persistengiama – drabužėlių prirengiama per daug. Noras užkirsti kelią peršalimui yra visiškai suprantamas, tačiau perkaitimas – ne ką mažesnė blogybė. Per daug rengiamų mažylių imunitetas silpsta, vaikučiai tampa vangūs, jų organizmas nepajėgia kovoti su ligomis ir infekcijomis.

Geriausias būdas išvengti perkaitimo – rengti vaikutį sluoksniais. Iš jo reakcijos ir čiupinėjant pilvuką arba nugarytę (skruostukai ir nosytė visada atrodo vėsūs, todėl tai – ne indikatorius), galima spręsti, reikia apvilkti papildomą drabužėlį, ar vis dėlto geriau ką nors nuvilkti.

5. Per daug įspūdžių ir emocijų

Per didelis judėjimas aplinkui, šviesos ir garsai – visa tai gali baigtis tuo, kad mažylis „be priežasties“ pradės verkti, blogai miegoti, taps neramus. Žinoma, tai nereiškia, kad jį reikia visiškai izoliuoti nuo to, kas vyksta aplinkui, tačiau kartais, kai matai, kad jis per daug įaudrintas, geriau nunešk į kitą kambarį ir pamėgink nuraminti, užimk kokia nors raminančia veikla.

Lygiai taip pat tėveliai persistengia ir su ryškiais naujais žaisliukais bei barškučiais, todėl mažylis irgi gali tapti neramus. Trumpai tariant – visur ir visada svarbiausia saikas. Tik tada tavo vaikutis augs sveikas ir stiprus!

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Aušra
2012-08-13 12:25
Jūros vandens yra visokių rūšių, vienas vartojamas nosytei drėkint, kitas - jau kai yra sloga. Vaikams iki 2 metų, kiek žinau, iš viso tik vieni vaistai nuo slogos yra, vibrocilas. Kodėl neskubėti duoti vaistų nuo slogos? Tegu kankinasi? Negydoma sloga gali komplikuotis į kitas nemalonias ligeles...
Oksana
2012-08-10 21:30
kas nesidomėjo, tas nežino
Ugnė
2012-08-07 10:41
apie Janette Stockheim neteko nieko girdėti, bet patarimai neblogi
Gabi
2012-07-25 10:14
tai tų "tikrųjų" ir nereikia
Vilma
2012-07-24 15:37
jūros vanduo - dar ne toks baisus dalykas. O va tų tikrųjų nosies lašų duoti tikrai neskubėčiau