Vaikai dar nemoka vaidinti. Jie nesuvokia, kad reikia save riboti ir stengtis gyventi pagal visuomenėje priimtus standartus ir normas. Jie mėgsta žaisti, ir jiems nereikia to mokytis. O ar žinojote, kad žaidimai skatina produktyvumą? Štai kodėl žaisti naudinga ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems.
JAV nacionalinio instituto žaidimams įkūrėjas Stuartas Brownas daugybę metų tyrinėjo žaidimus ir jų poveikį suaugusiems. Jis konsultavosi su daugiau nei 500 Šiaurės Amerikos bendrovių, kaip būtų galima įtraukti žaidimus į verslą ir taikė žaidimų terapiją žmonėms, sergantiems klinikine depresija.
Knygoje „Žaidimai: kaip jie formuoja smegenis, žadina vaizduotę ir stiprina sielą“ (angl. „Play: How It Shapes the Brain, Opens the Imagination and Invigorates the Soul“) S. Brownas teigia, kad žaidimai gali padaryti žmones protingesnius. „Žaidžiant smegenys išmoksta save pažinti per imitaciją ir bandymus. Žaidimai iš tikrųjų padeda formuoti smegenis. Žaisdami mes galime įsivaizduoti ir patirti situacijas, su kuriomis niekada nesame susidūrę ir pasimokyti iš jų“, – rašo instituto įkūrėjas.
Vadinasi, žmonių kūrybingumas tiesiogiai priklauso nuo žaidimų. „Žaidimo išskirtinumas yra tas, kad žaisdami vaizduotėje sukuriame naujas pažintines kombinacijas. O kurdami naujas kombinacijas, išsiaiškiname, kaip jos veikia“, – aiškina S. Brownas.
Didelės suaugusiųjų problemos reikalauja kūrybingų sprendimų, net jei taip neatrodo. Žaidimai gali padėti greičiau rasti tinkamą problemos sprendimo būdą ir pakeisti senus įpročius naujais bei veiksmingesniais.
Ir nors daugelis darbuotojų iš pradžių į pasiūlymą pažaisti žiūrėtų skeptiškai ir su ironija, žaidimų įtraukimas į kasdienę veiklą duotų pastebimų teigiamų rezultatų net didžiausiems skeptikams.
5 žaidimai, kuriuos gali žaisti ne tik vaikai, bet ir jų tėveliai:
Tetris. Šį loginį žaidimą, tinkantį visoms kompiuterių ir mobiliųjų telefonų operacinėms sistemoms, 1985 metais sukūrė Aleksėjus Pažitnovas, ir nuo tada išpopuliarėjo ir tapo mėgstamu tiek tarp vaikų, tiek tarp suaugusiųjų. Kiekvieną kartą kilus norui apsilankyti socialiniuose tinkluose, įsijunkite šį žaidimą ir pažaiskite 5 minutes. Kodėl? Tai ne tik linksma, bet ir padeda labiau susilaupti, ilgiau išlaikyti dėmesį negu socialiniai tinklai, veikiantys priešingu principu. Žmogaus sąmonės tyrėjai teigia, kad mokėjimas išlaikyti dėmesį yra pirmas žingsnis, siekiant būti kūrybingesniems. Žaidimai - tai tikslinga veikla, kuriai reikia tam tikrų įgūdžių ir kuri padeda kontroliuoti savo mintis.
Spalvinimas. Spalvinimo knygos suaugusiesiems pastaruoju metu taip pat labai populiarios. Ir ne be reikalo: išties verta įsigyti kreidelių, flomasterių, spalvotų pieštukų ir leisti sau vėl pasijusti vaiku! Spalvinimas, taip pat kaip kai kurie žaidimai, padeda ilgiau išlaikyti dėmesį. S. Brownas teigia, kad žaidimas yra proto būsena, bet ne specifinė veikla. Tai tokia veikla, kuri įtraukia, prikausto dėmesį, padeda pamiršti laiką, bet neturi konkretaus tikslo. Rekomenduojama rasti laiko tokių knygelių spalvinimui kasdien. Pasistenkite, kad tuo metu netrukdytų jokie pašaliniai dalykai. Kada paskutinį kartą spalvinote? Greičiausiai tada, kai dar mokėtės mokykloje. Užteks paspalvinti 5 minutes, kad vėl galėtume grįžti prie kasdienių darbų ir užduočių, jausdamiesi šiek tiek pailsėję ir atgavę jėgas. Be to, nuspalvintą paveikslėlį galima išsikirpti ir priklijuoti, pavyzdžiui, ant šaldytuvo.
Šokiai vienumoje. Skamba keistai? Mokslininkai įrodė, kad dažnoje romantinėje komedijoje vaizduojamas pagrindinis herojus vienas šokantis namuose, pats to nežinodamas, stiprina savo psichinę sveikatą ir intelektą. Nereikia nieko ypatingo: tiesiog išsirinkite mėgstamiausią dainą ir šokite taip, lyg niekas jūsų nematytų. Jūsų įgūdžiai reikšmės neturi – svarbiausia pajausti išsilaisvinimo jėgą, nebijoti, kad kas nors smerks ar išjuoks. Kai šokate vieni, tiesiog savo malonumui, jūsų kūnas tampa svarbesnis nei protas. Žaidimas yra vienas iš pagrindinių evoliucinių impulsų, o fizinis judesys yra galingas mechanizmas, padedantis jį prisiminti.
Dainavimas duše. Principas tas pats, nors veikla kita. Atsukite vandenį ir padainuokite dainą, kuri pirma ateis į galvą. Tą darykite garsiai. Skamba kvailai, bet tai iš tiesų veikia. Dainavimas duše yra veikla be tikslo, todėl ji suteikia džiaugsmo ir padeda pamiršti visus pasaulio rūpesčius bei prarasti laiko nuovoką. Suaugusiems būti žaismingiems neretai trukdo baimė atrodyti neoriai, neatsakingai ir nebrandžiai. Tačiau taip niekada negalėsite priimti spontaniškų sprendimų, jei negalėsite išbandyti naujų saviraiškos būdų.
Smagių žaidimų vakaras. Žiūrėti serialus ar filmus įdomu, bet tai pasyvi veikla. Tokia veikla gali padėti pailsėti, bet ji nesuteikia tiek energijos ir smagių potyrių kaip žaidimai su draugais ar vaikais. Žaidimai nebūtinai turi būti ilgi. Jau po 5 – 10 minučių suaktyvinama smegenų veikla.
5 žaidimai vaikučiams ir jų tėveliams

» Rašyti komentarą