Animaciniai filmukai: leisti ar drausti?

Pirmoji mintis, kuri šauna į galvą išgirdus žodį “filmukai” - tai vaikystė. Ar prisimeni, kai pati, būdama maža, negalėjai atitraukti akių ir sulaikiusi kvėpavimą sekdavai kiekvieną naują ekrane pasirodžiusį paveikslėlį, o sekančią dieną su nekantrumu laukdavai naujos serijos? Taip, filmukai – vienas didžiausių džiaugsmų mažiesiems. Tačiau ar jie visuomet skleidžia teigiamą informaciją? Ar iš jų vaikas gali ko nors pasimokyti?

Šiais laikais tėveliai taip susirūpinę savo vaikų vystymusi, kad imasi įvairiausių priemonių vos ne nuo gimimo. O kai kurios šiuolaikinės metodikos į “vystymo programą” siūlo įtraukti ir kai kurių animacinių filmukų peržiūras. Tačiau pediatrai šiuo klausimu turi savo nuomonę: pernelyg ankstyvas televizijos žiūrėjimas vargu ar atneš vaikui naudos, kadangi vaiko nervų sistema nėra pakankamai išsivysčiusi ir jis negali susikoncentruoti ilgam laikui, taigi savaime suprantama, jis nesugeba pasiimti ir reikiamos informacijos. Vaiko pasąmonė ima savaime blokuoti ateinančią informaciją, tačiau paviršutiniškai jis negali atitraukti akių nuo spalvingų besikeičiančių vaizdų, todėl pervargsta, pasidaro irzlus ir kaprizingas. Tačiau visa tai tik ledkalnio viršūnė. Amerikos pediatrijos akademijos gydytojai ilgą laiką stebėjo vaikus nuo 4 mėnesių iki 2 metų ir padarė išvadą: vaikai, kurie kiekvieną dieną žiūrėdavo televizorių, vystėsi lėčiau nei tie, kurie prie televizijos ekrano praleisdavo tik kelias minutes ir ne kiekvieną dieną. Logiškai mąstant atrodytų, kad televizorių žiūrinčių vaikų žodynas turėtų būti platesnis, juk jie nuolatos girdi kalbant kitus žmones ir iš to mokosi. Tačiau tiesa yra visai kitokia: aukštesnį intelektą turi tie vaikai, kurie mažiau žiūri televizorių ir daugiau bendrauja su tėvais ir bendraamžiais.

Kiek laiko vaikui galima praleisti prie televizoriaus?

  • Iki 1,5 metų: žiūrėti televizorių nerekomenduojama
  • Iki 2 metų: ne daugiau nei 5 minutes per dieną
  • Nuo 2 iki 3 metų: ne daugiau nei 10 minučių per dieną
  • Nuo 3 iki 5 metų: ne daugiau nei 17 minučių per dieną
  • Nuo 5 metų – iki 30 minučių per dieną

Yra ir kitų medicininių įrodymų, dėl kurių gydytojai nerekomenduoja leisti vaikams žiūrėti televizorių. Televizijos ekranas dėl nuolatos besikeičiančių vaizdų nuolatos mirga. Vos per vieną sekundę pasikeičia 24 kadrai, o tokia staigi kaita labai stipriai vargina nervų sistemą. Kuo daugiau laiko praleidžiama žiūrint į televizorių, tuo labiau dirginama centrinė nervų sistema. Ciuricho Universiteto neurologijos medicinos centro gydytojai  paskaičiavo, kad pasižiūrėjus animacinį filmuką, vaikui reikia mažiausiai 40 minučių adaptuotis prie įprastos realybės. Per šį laiką vaiko nervų sistema nurimsta ir jis grįžta į stabilią, subalansuotą būseną. Tačiau tai netaikoma filmukams, kuriuose veikėjai bėgioja, šaudo ir šaukia. Adaptacijai po tokio animacinio filmuko vaiko nervinei sistemai gali prireikti net kelių dienų.  Vizualinis analizatorius (sudėtinga nervų sistema, kuri kontroliuoja matomą informaciją ir ją apdoroja) visiškai subręsta tik 3-5 metų vaikams. Šiame amžiuje regėjimas labai pažeidžiamas. Dėl pernelyg įtemptų akies vidinių raumenų, vaikui gali išsivystyti žvairumas ar trumparegystė. Vaikas stebi smulkias detales, taigi akis nuolatos įsitempusi. Tačiau visiškai atimti iš vaiko šį malonumą ryžtasi labai nedaugelis tėvelių. Ką gi tokiu atveju daryti?

Štai 3 paprastos taisyklės:

  • Televizorių žiūrėti galima tik sėdint, jokiu būdu ne gulint.
  • Televizorių žiūrėti galima tik gerai apšviestame kambaryje, jokiu būdu ne prieblandoje ar tamsoje.
  • Televizorių žiūrėti galima ne arčiau nei 3 metrų atstumu. Jei ekranas didelis, tuomet atstumas turi būti dar didesnis.

Animaciniai filmukai – tai galingas vaiko vystymosi ginklas. Be jokios abejonės, jie lavina vaiko kalbos ir mąstymo gebėjimus, formuoja jo pasaulėžiūrą. Animacinių filmukų personažai tampa vaiko draugais. Jie mokina vaiką bendrauti su išoriniu pasauliu, padeda suvokti kas yra gėris ir blogis, pateikia įvairiausių gyvenimiškų situacijų ir įvairių sprendimo būdų. Kitaip tariant, animaciniai filmukai tampa dar viena realybe. Vaikai visuomet save lygina su pagrindiniais filmuko herojais (ne tik filmuko, bet ir filmų ar knygų). Ir neretai jie perima ne tik herojaus elgesio manieras, bet ir vidines jo savybes. Todėl reikėtų labai atidžiai stebėti, ką žiūri tavo vaikas. Juk yra daugybė animacinių filmukų, kurių herojai yra ne tik nepatrauklūs, bet ir labai pavojingi. Deja, šiuolaikiniai vaikams skirti filmukai labiau nukreipti į paprasčiausią vaiko sudominimą, nei į jo lavinimą ir ugdymą.

Psichologai teigia, kad panašaus pobūdžio filmukai gali išprovokuoti neadekvatų vaiko elgesį. Deja, visiškai apsaugoti vaiko tikriausiai nepavyks, juk jis bendrauja su bendraamžiais darželyje, kieme ir kitose vietose. O informacija (iš vaiko lūpų skambanti dar ir labai įtikinamai ir vaizdingai) plinta tikrai sparčiai. Vaikams labai svarbu būti įvykių centre ir viską žinoti, o kaip jis pasijaus, jei draugų ratelyje bus vienintelė “balta varna”, nežinanti naujausio filmuko ar jo herojaus? Taip, galbūt tu ir negali visiškai apsaugoti savo mažylio, tačiau tikrai gali išmokyti jį atskirti gerus filmukus nuo blogų. Kalbėkis su savo vaiku, aptarinėk siužetą, herojų geruosius ir bloguosius bruožus, jų poelgius ir t.t.

Kol vaikas mažas, tik tu gali nuspręsti, ką jam galima žiūrėti, ir ko ne. Rinkis tuos filmukus, kur pagrindinis veikėjas kovoja už teisybę ir gina silpnuosius. Pagrindinė filmuko idėja turi būti draugystė, meilė ir pagalba artimam. Vaikas visą informaciją sugeria kaip kempinė, taigi gerai parinkti filmukai gali padėti įskiepyti jam pagrindines vertybes.

Būk atsargi, jei:

  • Pagrindinis veikėjas elgiasi agresyviai ir kenkia kitiems;
  • Veikėjai demonstruoja pavojingą gyvybei elgesį (šokinėja iš didelio aukščio, važiuoja milžinišku greičiu ir t.t.);
  • Veikėjai nepagarbiai elgiasi su žmonėmis, gyvūnais ar augalais;
  • Veikėjų, kurie prastai elgiasi, niekas nenubaudžia;
  • Veikėjai nesimpatiški arba akivaizdžiai negražūs.

Prisimink, kad gero filmuko žiūrėjimas turėtų būti ne kasdienybė, o šventė, kurios mažylis laukia. Tinkamai parinkus animacinį filmuką tai gali būti puikių emocijų dozė ir tavo vaikui, ir tau pačiai.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
To nesvarbu
2018-06-30 10:59
Aha, matosi, kad leido. Tegul verkia. Jei nieks nesugeba vaikui veiklos sugalvot, tai nereiškia, kad smegenėles galima žudyt.
nesvarbu
2012-12-22 10:50
Manau kad galima leisti jei vaikas neturi ka veikti
togul zuri animacija filmukus man leido zureti kai buvau maza tai drausti vaika negerai vaikas verkia tada
Luntik
2012-12-19 01:31
rusiskas filmukas Luntik-labai geras ir dvasingas, bet jis rusu kalba
Mama
2011-12-14 18:19
O butu neblogai jei ir kokiu filmuku saraseli kas sudetu, kurie jau yra tinkami kurie ne Nes mano akimis tai nematau aplamai nei vieno filmuko, kuris butu naudingas vaikui bet gal yra tokiu apie kuriuos nezinome
LABAI
2011-11-21 20:24
Labai geras straipsnis