Mažylio maitinimas krūtimi – natūralus dalykas. Tačiau tai dar nereiškia, kad ir paprastas – dienos, kai nereikėjo nė piršto pajudinti, kad vaikutis būtų sotus ir laimingas, jau praeity. Žinoma, nėštumo, kaip ir maitinimo krūtimi, laikotarpiu taip pat reikia skirti daugiau dėmesio savo mitybai, tačiau dabar viskas jau kitaip. Jeigu tavo racione trūks baltymų arba suvartosi per mažai kalorijų, organizmas eikvos tavo pačios vidinius resursus, kad galėtų pagaminti visaverčio pieno. Kitaip tariant, jis „valgys“ save iš vidaus, o tai gali pakenkti tavo sveikatai. Kad taip nenutiktų, maitinančios mamos racionas turi būti įvairus ir naudingas. Ką reikia žinoti?
Pagrindinės taisyklės
- Kad ir kaip mėgtum svogūnus, česnakus, cukinijas ir šokoladą, geriau šių produktų maitinimo krūtimi laikotarpiu atsisakyti. Mažylio organizmas į juos reaguoja itin jautriai. Jeigu nenori, kad vaikučiui prasidėtų diegliukai ir kitos problemos, reikėtų apsidrausti (bent jau pirmaisiais mėnesiais).
- Net jeigu maitiniesi įvairiu ir visaverčiu maistu, ne pro šalį būtų įsigyti vaistinėje specialiai maitinančioms mamytėms skirtų vitaminų. Taip būsi tikra, kad tavo organizmui tikrai nieko netrūksta.
- Nerūkyk, kadangi toksiškos dūmuose esančios medžiagos patenka į kraujotakos sistemą, o iš ten – į pieną, kuriuo maitini savo atžalą. Svarbu atminti ir tai, kad negalima rūkyti greta vaiko – tai provokuoja bronchų ir plaučių ligas, gali tapti staigios kūdikių mirties sindromo priežastimi. Nėra nieko baisiau nei matyti, kaip kankinasi tavo pačios mažylis, todėl net jeigu pati ir nerūkai, venk vietų, kuriose yra rūkoma, žmonių, kurie netausoja nei savo, nei jūsų abiejų sveikatos.
- Nevartok alkoholio, kadangi tai kliudo normaliam vaikučio psichiniam ir fiziniam vystymuisi, lėtina jo raidą.
- Nevartok jokių vaistų be savo gydytojo žinios. Daugelis vaistinių preparatų patenka į pieną. Net maži jų kiekiai gali turėti sunkiai nuspėjamų pasekmių, pakenkti tavo atžalos sveikatai.
- Tavo racione neturėtų būti produktų, kuriuose yra kofeino. Puodelis kitas arbatos ar kavos nėra nuodėmė, tačiau piktnaudžiauti šiais gėrimais nereikėtų. Apribok jų kiekį, kadangi kofeinas neigiamai veikia vaikų smegenų vystymąsi.
Maitinančių mamyčių dieta
Ne, šį kartą turime ne badavimą ir kalorijų ribojimą (nors daugelis mamyčių po gimdymo susiduria ir su antsvorio problema), tačiau mitybos įpročius apskritai. Kad pienas būtų skanesnis ir naudingesnis, tau būtina laikytis tam tikrų taisyklių, vartoti įvairius produktus, turinčius daug vitaminų ir mineralinių medžiagų.
- Jeigu nėštumo metu ir priaugai vieną kitą kilogramą, tai dar ne pasaulio pabaiga. Turėk omenyje, kad dalį energijos organizmas išeikvos pieno gamybai, ir daugeliui tai padeda truputį sulieknėti (žinoma, jeigu kasdien su maistu nesuvartosi daugiau kalorijų, negu tau reikia). Na, o jeigu svorio trūksta, reikėtų papildomai suvartoti maždaug 500 kalorijų per dieną. Kontroliuoti savo svorį ir pakoreguoti suvartojamų kalorijų kiekį galėsi kasdien sverdamasi. Jeigu matysi, kad svoris ir toliau mažėja, vadinasi, kalorijų suvartoji per mažai.
- Kalcio turėtum gauti iki penkių kartų per dieną, o baltymų – iki trijų.
- Kasdien būtina išgerti bent po 8 stiklines skysčių – tai vanduo, sultys, sriubos, pienas ir pan. O jeigu stipriai prakaituoji (šiaip ar taip, vasara juk dar nesibaigė...), gerti reikia dar daugiau, tačiau nepiktnaudžiaujant – skysčių perteklius organizmui taip pat nėra naudingas, be to, kad ir kaip paradoksaliai tai nuskambėtų, pieno tik sumažėja.
- Nebūtina visiškai atsisakyti saldumynų – kartais galima jais saikingai pasimėgauti.
- Jeigu tau arba tavo mažyliui užkietėjo viduriai, pasistenk išsiversti be laisvinamųjų. Tiesiog įtrauk į savo racioną daugiau pektinų turinčių produktų.
Viską, ką tu valgai, geri ir vartoji, visus tuos komponentus, kurie sudaro tavo mitybos pagrindą, kartu su pienu gaus ir tavo sūnelis arba dukrytė. Prieš ką nors valgydama, pagalvok apie tai, ar tavo mažyliui tai bus naudinga.
2013-03-18 09:53