Apkūnus vaikas: ką daryti?

Apkūnumas – dažna mūsų laikmečio problema. Tai – nejudraus gyvenimo būdo, neteisingos mitybos, kaloringo maisto pertekliaus pasekmė. Mus supa ne tik  daug nutukusių suaugusiųjų, bet ir nemažai apkūnių vaikų. O juk apkūnus vaikas dažniau serga, jam užaugus padidėja rizika susirgti visa puokšte ligų, pradedant cukriniu diabetu ir baigiant nevaisingumu.

Pirmiausia – pas gydytoją!

Pradėk nuo vaiko apkūnumo priežasties nustatymo. Vaikų gydytojas pasakys, koks svoris kokio amžiaus vaikui yra tinkamas. Gali būti, kad prireiks ir endokrinologo konsultacijos medžiagų apykaitos sutrikimo sureguliavimui. Jeigu specialistai nenustatys jokios ligos, įtakojančios apkūnumą, tuomet tai bus susiję su įpročiais ar gyvenimo būdu.  

Siekiame sveiko gyvenimo būdo

Apkūnus vaikas – tai pretekstas visai šeimai peržiūrėti įprastą savo gyvenimo būdą. Pasvarstykite, kokia sporto šaka jūs galėtumėte užsiiminėti visi kartu. Žiemą tai galėtų būti slidės, pačiūžos, rogės, o ir šiaip pasivaikščiojimas po apsnigtą parką. Vasarą – dviračiai, badmintonas, riedučiai, žygiai pėsčiomis.    

Jeigu visa šeima vietoj sėdėjimo prie televizoriaus ar kompiuterio per išeigines dienas išsiruoš į parką, tai bus puikus pavyzdys vaikui. Juk neužtenka vien tik šnekėti apie tai, kad fizinis judėjimas naudingas, reikia ir patiems parodyti pavyzdį. Mergaitėms idealiausias variantas – šokių užsiėmimai.   

Bet kokia aktyvi fizinė veikla apkūniam vaikui – tai ne tik galimybė sureguliuoti svorį, bet ir ištvermės ugdymas bei nerangumo atsikratymas, kuris būdingas tokiems vaikams.  

Teisinga apkūnaus vaiko mityba


Pagrindinė tavo užduotis – įskiepyti vaikui teisingo maitinimosi įprotį, juk ko išmokstame vaikystėje, tam polinkį turime ir visą likusį gyvenimą. Nepermaitink vaiko, mokyk gerai sukramtyti maistą ir valgyti po nedaug.  

Apkūniam vaikui labai svarbu sudaryti teisingą mitybos racioną, kuriame dominuotų daržovės ir vaisiai. Pasitelkus fantaziją ir naujausius kulinarinius receptus tikrai pagaminsi mažyliui tokių patiekaliukų, kurie jam tiesiog negalės nepatikti.   

Maistą stenkis gaminti ant garų, salotas užpilk ne majonezu, o augaliniu aliejumi, atsisakyk dešrelių, vietoj jų rinkis vištą arba žuvį. Apkūniam vaikui, kaip ir beje, jo tėveliams, patartina atsisakyti miltinių ir riebių patiekalų. Nenaudingus saldumynus, tokius kaip tortai, saldainiai, bandelės, pasistenk pakeisti vaisiais, medumi, džiovintais vaisiais. Ir apskritai, stenkis, kad “matomoje zonoje” nebūtų saldainių, čipsų, sausainių, kuriais vaikas susigundytų.   

Jokio “greito maisto”! Iš tiesų, civilizuotose šalyse greito maisto restoranėliai – tai ne ta vieta, kur susirenkama visa šeima papietauti, jie skirti užimtiems skubantiems žmonėms užkąsti šiokiadieniais.

Palaikymas – visos šeimos reikalas

Apkūnus vaikas, kovojantis su viršsvoriu, turi jausti visos šeimos palaikymą. Savo šeiminį mitybos racioną sudėliok taip, kad jis maksimaliai atitiktų tavo mažylio maitinimosi režimą. Juk nesimėgausi tortais ir ledais jo akivaizdoje, kai jam tuo tarpu leistina valgyti tik vaisius. Prie teisingos mitybos savo šeimos narius pratink palaipsniui, tačiau nuolat.

Kartais apkūnumo priežastimi  būna nerimas. Vaikas pastoviai jaudinasi ir nerimauja, pavyzdžiui, dėl įtemptos šeiminės atmosferos, nesėkmių mokykloje, klasiokų šaipymosi. Stresuodamas jis pastoviai nori kažką kramtyti, todėl kišenėse visada slepia kokių nors saldėsių. Kurį laiką įdėmiai stebėk jo elgesį, o po to atvirai pasikalbėk su  juo. Galbūt pakaks tiesiog pašalinti nerimo priežastį ir užtikrinti vaiką, kad mama ir tėtis jį myli ir vertina.   

Girk savo vaiką už kiekvieną, kad ir menkiausią pasiekimą svorio mažinimo kelyje. Savo neatsargiomis replikomis ar smerkiančiai kalbėdama apie tai, kiek vaikas sveria ir kokio dydžio drabužius nešioja, gali išugdyti  jam dar daugiau kompleksų nei jis jau turi. Vietoj to būk jam pagalbininke, patarėja ir drauge kovoje su apkūnumu, rodyk jam gerą pavyzdį.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
KristinA
2021-05-23 21:49
Kristina
Kristina
2021-05-23 21:48
Krii d tina
Kristina
2021-05-23 21:48
Kr k st i n a
Kristina
2021-05-23 21:47
Kristina
Kristina
2021-05-23 21:47
Kristina