Bendrosios taisyklės, kurių privalu laikytis nėštumo metu

Nėštukės gyvenime pasikeičia daug dalykų, tačiau tai nereiškia, kad pokyčiai turi būti kardinalūs. Jos organizmas stebėtinu būdu prisitaiko prie naujų sąlygų ir reikalavimų, pasiruošia paleisti į pasaulį dar vieną mažą žmogutį.

Saikingas fizinis aktyvumas ir kasdienė gimnastika teigiamai naudinga visą nėštumo periodą, padeda išvengti nereikalingų kilogramų, stiprina raumenis ir palengvina gimdymą. Prieš pradedant mankštintis reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, ir tik jam leidus pradėti sportuoti (esmė ta, kad tokia veikla tinka ne visoms moterims).

Tikriausiai žinai, kad nėštukėms būtina itin laikytis asmens higienos. Kruopščiai plauk rankas (ypač prieš valgį), reguliariai keisk apatinius rūbus. Jie turėtų būti tik iš natūralių medžiagų. Intymiai higienai naudojami prausikliai gal ir maloniai kvepia, suteikia švarumo pojūtį, tačiau neretai ir sausina, todėl bent kartais turėtum praustis tiesiog paprastu vandeniu.

Nėštumo metu reikia skirti daug dėmesio gyvenamosios patalpos švarai. Dezinfekuojamąsias priemones naudok labai atsargiai – jos gali būti toksiškos, kenkti ir tau, ir dar negimusiam mažyliui. Venk repelentų (priemonių nuo vabzdžių) ir chloro. Daug saugiau naudoti muilą, sodą ir kitas panašias priemones.

Jeigu dirbi sode, lieti žemę, būtinai mūvėk odines pirštines, o po darbo nepamiršk gerai nusiplauti rankų – tai gali padėti išvengti toksikozės ir kitų nemalonumų. Valgyk tik švarius vaisius ir daržoves, visada labai gerai nuplauk virtuvės įrankius. Maistą gerai apdorok termiškai, ir tik tada jį valgyk.


Jeigu namuose yra gyvūnų, taip pat teks pasisaugoti: kaip ir dirbdama darže, mūvėk pirštines, plauk rankas. Geriausia, jeigu katės (ar kito gyvūno) priežiūrą patikėtum kam nors iš namiškių. Neišleisk jos į lauką, ir neduok žalios mėsos. Teks atsispirti pagundai glostyti svetimus ar benamius gyvūnėlius, nes gali pasigauti infekciją.

Būsimajai mamytei viso nėštumo metu būtina daug ilsėtis. Vakarais, prieš miegą, naudinga pasivaikščioti gryname ore. Miegoti turėtum patogioje lovoje ir  ne mažiau kaip po 8–9 valandas, o prieš naktinį poilsį gerai išvėdinti kambarį.

Jeigu nėštumas nekomplikuotas, nuo lytinių santykių susilaikyti nėra būtina – tai saugu tiek tau, tiek tavo mažyliui (išimtimi laikomos tik pirmosios 8 ir paskutinės savaitės). Gali būti, kad kintant kūnui, teks truputį labiau pasisaugoti, tačiau didelių problemų tai sukelti neturėtų. Jeigu vis dėlto atsiranda kažkokių komplikacijų (iškyla persileidimo ar neišnešiojimo rizika ir pan.), ar su širdies bei kraujagyslių ar lytine sistema, kitais organais susijusių problemų, lytinių santykių gali tekti ir atsisakyti (apie tai bet kuriuo atveju tave turėtų įspėti gydytojas, tad nepatingėk su juo pasikonsultuoti).

Kiekviena savo ir mažylio sveikata besirūpinanti nėščioji turėtų žinoti, kad kenkia ne tik aktyvus, bet ir pasyvus rūkymas, taip pat ir alkoholio bei narkotikų vartojimas. Visa tai žalinga tiek gimusio, tiek dar tik laukiamo kūdikio vystymuisi. Rūkymas ir alkoholio vartojimas nėštumo metu sutrikdo placentos funkcijas, lėtina vaisiaus vystymąsi, didina priešlaikinio gimdymo ir apsigimimų riziką. Nikotinas, alkoholis ir narkotikai prasiskverbia pro placentą ir kliudo normaliai formuotis organams ir jų sistemoms. Ypač toksiškam jų poveikiui jautri nervų sistema, todėl tokie naujagimiai yra silpniau fiziškai ir psichiškai išsivystę, turi įgimtų ydų, juos dažniau ištinka staigios kūdikių mirties sindromas.

Atsisakiusi žalingų įpročių, besirūpindama asmenine sveikata, taisyklingai maitindamasi ir laikydamasi asmens higienos tu labai sumažinsi galbūt didžiausios tragedijos tavo gyvenime riziką, ir padovanosi savo mažyliui tai, ko nenupirksi už jokius pinigus – gerą sveikatą.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
:)
2013-04-11 12:34
pagal si straipsni iseina - ikiskim nesciaja i hermetiska burbula ir laikykim kol nepagimdys. Nes visur tik bakterijos ir pavojai.
Taip prisikaicius pusei nesciuju isterija ivarysite.
viki
2012-04-24 17:46
Kas cia per nesamoningi straipsniai nesciosioms? As turiu namie gyvunu, tai pagal si straipsni turiu nuolat deveti pirstines?Ir apie seksa raso pievas. Jei gimdymas nekomplikuotas, tai seksu galima uzsiimti visa nestumo menesi, o gale nestumo jei viskas tvarkoje, tai seksas net rekomenduojamas. Labai daug netikslumu jusu staipsniuose. Esu db nescia ir daug domiuosi visa su nestumu susijusia informacija. Reiketu tikslesnius jums straipsnius rasyti, nes klaidinate zmones.