Dešiniarankis ar kairiarankis: galima atskirti labai anksti

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: buvimas dešiniarankiu ar kairiarankiu, manoma, nulemtas genetikos ir neturi jokios įtakos vaiko raidai, tačiau įdomu išmokti anksti pastebėti ženklus ir sužinoti, kuri rankytė vaikui augant taps dominuojanti.

Dešiniarankis ar kairiarankis: kada galima įvertinti?

Pastebima, kad normaliai besivystantys mažyliai iš pradžių abiem rankutėmis naudojasi maždaug vienodai, t.y. kūdikis griebia daiktus tai viena, tai kita ranka (arba abiem iš karto), abi rankytes kišasi į burną, abiem rankytėmis mokosi valgyti ir t.t.

Vidutiniškai tik 2-3 metų sulaukę vaikai labiau „pamėgsta“ vieną ranką, tačiau pasitaiko ir 15 ar 18 mėnesių kūdikių, kurie jau turi aiškiai išreikštą dominuojančią ranką. Būna ir vaikų, kurie abiem rankomis daugmaž vienodai naudojasi iki tol, kol ima mokytis rašyti, t.y. iki 4-5 ar net 6 metų. Tai normalu ir neturėtų jūsų neraminti.

Sunerimti reikėtų, jeigu kūdikis iki 1 metų viską daro išimtinai tik viena rankute. Tai gali būti ankstyvas raidos sutrikimų arba fiziologinių problemų požymis dėl kurio reikėtų pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, kuris, reikalui esant, nukreiptis vaikelį pas specialistus.


Dešiniarankis ar kairiarankis: kaip patikrinti?

Norėdami sužinoti, ar jūsų vaikas dešiniarankis ar kairiarankis paprasčiausiai turėtumėte jį stebėti. Vaikui augant vis dažniau pamatysite ir aiškiau suprasite, kuri jo rankytė yra dominuojanti. O kol tai nutiks, atreipkite dėmesį į šiuos dalykus:

  • Ar šeimoje (giminėje) yra kairiarankių? Vienos ar kitos rankos dominavimas, manoma, paveldimas.
  • Paduokite vaikui žaislą, kuria ranka jis jo siekia? Vaikas jo sieks dominuojančia ranka.
  • Kuria ranka vaikas dažniau laiko šaukštą ir juo valgo? Vaikas dažniau naudos dominuojančią ranką.
  • Kaip vaikas maišo „košę“ žaidimo metu? Manoma, kad kairiarankiai linkę maišyti prieš laikrodžio rodyklę, net jeigu šaukštą laiko dešinėje rankoje.
  • Pasodinkite vaiką ir link jo paridenkite kamuoliuką. Kurią ranką jį gaudydamas vaikas ištiesia labiau? Vaikas ties dominuojančią ranką.
  • Kuria ranka vaikas dažniau laiko rašymo, piešimo priemones? Įprasta jas imti į dominuojančią ranką.
  • Pasiūlykite vaikui ką nors iškirpti žirklėmis. Įprasta žirkles paimti ir jomis kirpti dominuojančia ranka, o kita ranka prilaikyti popierių.


Ar reikia „perauklėti“ kairiarankį?

Absoliuti dauguma, t.y. net apie 90% pasaulio žmonių yra dešiniarankiai, tik apie 10% yra kairiarankiai, o pavieniai žmonės iš prigimties vienodai naudojasi abiem rankomis. Mokslininkai mano, kad dešinės arba kairės rankos dominavimą nulemia genetika. Gali būti, kad paveldėti genai yra susiję su lytimi, nes tarp kairiarankių yra dvigubai daugiau berniukų.

Seniau buvo įprasta stengtis „perauklėti“ kairiarankius - dažniausiai „perkauklėjimo“ procesas prasidėdavo ugdymo įstaigose, kuomet vaikai pradėdavo mokytis rašyti. Jie buvo baudžiami, barami ir gėdinami. Žinoma, jie išmokdavo rašyti dešine ranka, tačiau naują įgūdį lydėjo negatyvios emocijos ir baimė.

Šiandien suprantama, kad neįmanoma ir nereikia keisti žmogaus prigimties. Kairiarankis, net ir puikiai išmokęs rašyti dešine ranka, vis tiek išliks kairiarankiu, ši ranka dažniau dominuos atliekant visas kitas kasdienes užduotis, pavyzdžiui, šukuojantis, atidarant duris, paimant prekę parduotuvėje.

» Rašyti komentarą