Endometriozė ir nėštumas

40–80 % moterų, kurios negalėdamos susilaukti vaikų kreipiasi į gydytoją, išgirsta diagnozę: endometriozė. Ką tai reiškia? Šia liga susergama, kai panašus į gimdos gleivinę audinys atsiranda ir veša už gimdos ertmės ribų. Specializuotose klinikose, aprūpintose naujausia įranga, ją galima nustatyti dar ankstyvoje stadijoje. Visuose šaltiniuose nurodoma, kad tai – viena iš labiausiai paplitusių ginekologinių patologijų, tačiau iki šiol tebėra laikoma biologine mįsle.

Kas vyksta?

Motulė Gamta taip sutvarkė, kad endometriumo (vidinės gimdos sienelės dalies) ląstelės kas mėnesį atsisluoksniuoja ir menstruacijų metu pasišalina, o viduje ima augti naujas endometriumo sluoksnis, prie kuriame pastojimo atveju galėtų prisitvirtinti embrionas. Dėl kažkokios iki šiol nežinomos priežasties panašios ląstelės į šias ima „klaidžioti“ po visą organizmą. Jos susidaro ne tik ten, kur turėtų, bet ir visiškai tam netinkamose vietose: šlapimtakiuose, kiaušidėse, žarnyne, raiščiuose, žarnyne, pilvo ertmėje, netgi plaučiuose. Tai ir vadinama endometrioze. Pagal lokalizaciją ji skirstoma į du tipus: genitalinę (ant lyties organų) ir ekstragenitalinę (pažeidžiančią kitus organus). Šios ląstelės elgiasi taip, kaip ir endometriumo: menstruacijų metu jos pabrinksta, išsiskiria kraujas (kaip ir per mėnesines). Pirmi šios ligos požymiai – skausmai prieš menstruacijas ir jų metu. Jie būna tokie stiprūs, kad gydytojai gali įtarti trūkusį apendicitą arba negimdinį nėštumą. Bėgant metams skausmas tampa nuolatiniu palydovu. Dar vienas požymis – kraujingos išskyros, atsirandančios iki menstruacijų likus dviems ar trims dienoms, taip pat lytinio akto metu. Daugelis moterų intymią akimirką jaučia stiprų skausmą. Jeigu liga pažeidžia kiaušides, ten neretai susidaro ir cistų – skysčio pripildytos puslelių. Būna ir ne tokių pastebimų endometriozės formų: ji tarytum niekaip nepasireiškia, tačiau vis tiek daro įtaką ir gali baigtis nevaisingumu.

Kodėl taip nutinka?


Manoma, kad endometriozė atsiranda dėl hormonų veiklos sutrikimų, bet jų analizė vargu ar parodys, kad kažkas ne taip. Šie hormoniniai pokyčiai minimalūs, tačiau jie daro įtaką ir kiaušidėms, ir galvos smegenyse esančioms pogumburio bei hipofizės liaukoms: pastarosios reguliuoja ir kiaušidžių veiklą, ir endokrinines liaukas, ir imuninę sistemą. Tai nestebina (juk mūsų organizme viskas labai susiję).

Tyrimai parodė, kad endometriozės atsiradimui įtaką daro ir genetinis paveldimumas, stresas, pervargimas, abortai, nusilpęs imunitetas. Mokslininkai net išskyrė rizikos grupes: tai aktyvios, sportiško sudėjimo ir emocionalios miestietės. Manoma, kad šios ligos atveju organizme per daug estrogenų ir per mažai progesterono, atsakingo už nėštumą, todėl endometriozė ir nevaisingiumas taip dažnai tarpusavyje susiję. Vis dėlto nežinoma, kuris iš šių veiksnių yra priežastis, o kuris – pasekmė. Kliudyti pastoti gali daugybė dalykų: hormonų disbalansas, kiaušialąstės brandinimo ir išmetimo problemos, sąaugos ir gimdos takų nepraeinamumas, endometriumo trūkumai.

Kaip gydyti?

Labai dažnai nevaisingumas yra kelių skirtingų ligų pasekmė, todėl būtina išsitirti, nustatyti priežastį ir kompleksiškai gydytis. Jeigu moteriai nustatyta endometriozė (arba ši liga tik įtariama), gaunamas siuntimas laparoskopinei korekcijai. Tai ir tikslus diagnostikos metodas, ir chirurginė intervencija. Gydytojas mato, ar nėra gimdos kanalų nepraeinamumo, ar yra cistų, pašalina endometriozės židinius. Gydymas kompleksiškas: po chirurginio seka medikamentinis (hormoniniais preparatais). Kartais jis būtinas ir prieš operaciją, jeigu židiniai labai dideli. Liga gydoma įvairiais preparatais: antigonadotropinais, geriamais kontraceptikais, gestagenais ir kitais. Kokie vaistai bus skiriami, priklausys nuo endometriozės lokalizacijos, jos išsivystymo lygio ir gydymo tikslo, pavyzdžiui: jeigu moteris nori pastoti, geriamieji kontraceptikai jai netiks. Dažniausiai tokiais atvejais po laparoskopijos skiriama gestageninių preparatų: šie padeda kiaušialąstei geriau prisitvirtinti prie gimdos sienelės. Paprastai laparoskopija atliekama pirmoje menstruacijų ciklo pusėje, tad pastoti galima dar tą patį mėnesį. Jeigu gimdos takų praeinamumo atkurti neįmanoma, po endometriozės gydymo kurso galima pasirinkti IVF programą: šiandieninis medicinos mokslas daugeliui nevaisingų porų vis dėlto gali padėti, svarbiausia – įsiklausyti į gydytojų rekomendacijas.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Gabriele
2018-11-18 14:26
Sveiki, galiu pasidalinti savo patirtimi, po laparoskopijos buvo nustatyta isplitusi 3 stadijos endometrioze, su cistom saaugom ir panasiai, tikrai ne visais lengviausiaus pozymiais, net 5 metus bandeme susilaukti vaikelio ir nesekmingai, o tik po atliktos laporoskopijos pas nuostabiausia gyvenime sutikta chirurge, Vildaite, greitosios pagalbos ligonineje atlikos laporoskopijos ir praejus 5 menesiams po lp pastojau, po lp neskyre jokio medikamentinio gydymo tik dave 6 menesius pastojimui kadangi man jau 35 metau tad maniau pabandysime dar 6 men ir tuomet dirbtina bet neprireike Visa gyvenima liksiu dekinga siai gyd uz gyvenimo stebukla.. O papuoliau pas ja tai uzsiregistravusi kardiolitoje i konsultacija privaciai ir tomet ji liepe atvykti pas ja i lazdynu ligonine ir iskart paskyre operacijai.. Tad nenuleiskite vilciu nei viena, endo tikrai ne galutine diagnoze nepastojimui, tikrai pasiryzkite lp tik reikia begalo gero specialisto, nes pries 3 m taip pat buvau atlikusi lp santaruose, bet pas lb nepatyrusia chirurge ir nebuvo jokio poveikio, o Vildaite tikrai stebukladare Sekmes visoms
Raimonda
2015-02-25 19:23
norėčiau pasidalinti savo istorija ir sulaukti patarimų... Šiandien apsilankymo pas ginekologą metu sužinojau, kad ir man yra endometriozė, pati ją įtariau, nes buvo visi požymiai.. skausmingos menesinės ir labai gausios buvo nuo pat pirmųjų, pastoviai ligoninės, su nukraujavimais t.t. Kiti požymiai prasidėjo neseniai.. Taigi sužinojau diagnozę ir man prirašė kontraceptikų.. Bet aš nesuprantu kodėl, man 22 metai ir jau noriu pastoti, bet kaip tai padaryti, vartojant kontraceptikus?
Jurgita
2014-01-09 00:30
Pati esu gydytoja. Dėl skausmingų mėnesinių kreipiausi ne į vieną gydytoją ir ginekologą kai tik jos prasidėjo. Priezasties nerado. Nuskausminamuosius rijau saujomis. Kol visai atsitiktinai, po dvieju metu lankymosi pertraukos pas ginekologe, rado ikraujavusia kiausides cista. Zinau, kas tai yra nelaukusi operavausi. Dar nustate endmetrioze III°. Man 27 metai, toliau siekti karjeros mano pirmas tikslas. Geriu paskirtus hormoninius preparatus. Tolesnis tikslas pastoti? Linkiu visoms sekmes.
Missy
2013-11-08 00:48
as susiduriau su sia liga neseniai ir dabar po laporoskopijos praejus 4 dienoms jauciuosi labai laiminga, kad suzinojau savo negalavimu priezasti. Viskas prasidejo nuo eilinio ginekologinio patikrinimo (kuri uzdelsiau, nesilankiau pas ginekologe 4-5 metus). O kaip apsilankiau suzinojau, kad turiu "grazuole" 10 cm cista!!! Sulaukiau operacijos ir po jos suzinojau, kad dar ir sia liga turiu, nors net neitariau, nebuvo jokiu simptomu. Saugokit save moterytes, tikrinkites reguliariai!
Kruopelyte
2013-07-01 12:30
Marki, turiu tau keletą klausimų. Ar galėčiau kaip nors su tavimi susisiekti?