Nėščioms moterims įvairiausi skausmai pasitaiko dažniau nei įprastai. Galvos skausmas – ne išimtis. Tikriausiai kasdienėse situacijose galima būtų išgerti vaistų ir ši problema išsispręstų savaime, tačiau kai pilvelyje auga mažas kūdikėlis, rizikuoti jo sveikata tikrai nesinori. Ką daryti: kentėti ar vis dėl to bandyti įveikti skausmą?
Visų pirma reikia atsiminti, kad užkirsti kelią skausmui yra ir lengviau, ir saugiau, nei jį gydyti. Kai skausmas atsiranda tarsi be priežasties – tuomet vargu ar įmanoma ką nors pakeisti, tačiau dažniausiai skausmas (ypatingai nuolatos pasikartojantis) turi konkrečią priežastį, todėl pirmas dalykas kurį turi padaryti – tai išsiaiškinti kas tą skausmą sukelia. Štai kelios dažnai pasitaikančios priežastys:
- Miego trūkumas ir pervargimas
- Per didelis triukšmas
- Gryno oro stoka arba per didelis kiekis (dažnai galvą įsiskausta ilgai vaikščiojant miške)
- Maža cukraus koncentracija
- Įtampa ir stresai
- Nepatogūs galvos aksesuarai (lankeliai, gumytės ir t.t.)
Pirmasis žingsnis: malšiname skausmą be vaistų
Jei tik yra tikimybė, kad skausmą galima panaikinti be medikamentų pagalbos, tuomet tai reikia išbandyti. Jei galvos skausmas atsirado dėl miego trūkumo, tikėtina, kad pakaks ramiai prigulti ir jis ims slopti. Jei priežastis – per mažas gryno oro kiekis, tuomet turėtų padėti pasivaikščiojimas. Kitaip tariant, žinodama priežastį, atrasi ir nekenksmingą gydymą. Tačiau bet kuriuo atveju turi pasirūpinti, kad galva būtų visiškai atsipalaidavusi: išsipink plaukus, kad jie laisvai kristų, šiek tiek pamasažuok smilkinius arba paprašyk, kad kas nors pamasažuotų visą kūną. Atsigulk tamsioje ir vėsioje vietoje, kurioje būtų visiška ramybė. Gali ant galvos užsidėti vėsų kompresą ar atšaldyti kaktą bei smilkinius ledo kubeliais.
Antrasis žingsnis: malšiname skausmą silpnais vaistais
Kartais įveikti galvos skausmą natūraliais būdais nepavyksta, o kentėti nesinori ir netgi nėra patartina. Iki 32-osios nėštumo savaitės tokie vaistai kaip ibuprofenas neturėtų pakenkti vaisiui, taigi skubiais atvejais gali išgerti vieną tabletę. Žinoma, bet kokie vaistai yra žalingi, todėl nereikėtų jais piktnaudžiauti. Kartais padėti gali ir puodelis juodos kavos. Vėlesniu nėštumo laikotarpiu, po 32-os savaitės, vaistų reikėtų atsisakyti dėl galimo poveikio vaisiaus kraujotakai ir inkstų veiklai. Jei galvos skausmai pasireiškia nuolatos, būtinai pasikonsultuok su gydytoju, kuris paskirs mažiausiai pavojingus preparatus.
Trečias žingsnis: malšiname skausmą stipriais, narkotiniais vaistais
Kartais pasitaiko, kad įveikti galvos skausmo nepadeda nei natūralios priemonės, nei silpni ir minimalų pavojų keliantys vaistai. Tokiais atvejais nelieka nieko kito, kaip tik kreiptis į gydytojus. Jei kitos išeities nėra, gydytojas gali išrašyti narkotinių medžiagų turinčių vaistų, pavyzdžiui, demerolio. Šių vaistų galima įsigyti tik su receptu, todėl apsilankymas pas gydytoją – neišvengiamas. Sunkesniais atvejais nėščiajai gali būti statoma lašinė ar leidžiamos injekcijos.
Kada reikėtų susirūpinti ir nedelsiant kreiptis į gydytoją?
- Jei skausmas yra neįprastas, kitoks nei visada;
- Jei skausmas labai stiprus ir atsiranda vos pabudus arba net ir miegant;
- Jei skausmą lydi šalutiniai simptomai, pavyzdžiui regėjimo ar kordinacijos sutrikimai;
- Jei pakyla ar sumažėja kraujospūdis, o aiškių priežasčių tokiems pokyčiams nėra.
2012-11-29 02:09