Gelta: ar reikia nerimauti? (II dalis)

Kuo skiriasi patologinė gelta nuo fiziologinės?

  • Patologinė gelta pasireiškia pirmosiomis naujagimio gyvenimo dienomis.
  • Ji tęsiasi ilgiau kaip tris savaites.
  • Kraujyje nustatomas itin didelis bilirubino kiekis.
  • Neretai padidėja kepenys ir blužnis, išmatos tampa beveik bespalvės, o šlapimas patamsėja.
  • Kartais ant naujagimio odelės atsiranda savaiminių mėlynių ir nedidelių kraujosruvų.
  • Nustatoma anemija.

Patologinės geltos gydymu užsiima specialistai. Šis visiškai priklauso nuo tokios būklės priežasties.

Hemolizinė gelta

Jeigu pagrindinė pageltimo priežastis yra susijusi su kraujo problemomis (pavyzdžiui, jeigu eritrocitai suyra labai greitai, sutrinka naujų kraujo ląstelių gamyba), tokia gelta vadinama hemolizine. Į šią kategoriją patenka ir tie atvejai, kai nesutampa mamos ir vaiko kraujo grupės ir rezus faktoriai, kai vyksta masinis eritrocitų naikinimas.

Tokiomis aplinkybėmis vaisiaus kraujo rezus faktorių motinos imuninė sistema supranta kaip svetimą. Jos organizmas į kūdikį reaguoja kaip į svetimkūnį, tad išskiria antikūnų, kurie prasiskverbia pro placentą ir ima kenkti vaisiui. Dėl suirusių eritrocitų į mažylio kraują patenka bilirubino. Antikūnų yra ir motinos piene, tad bilirubinas naujagimio kraujyje išlieka ilgiau (vadinasi, ir gelta).

Svarbios ypatybės

  • Hemolizinė liga naujagimiui pasireiškia tuo atveju, jeigu mama turi pirmą kraujo grupę, o jis pats – antrą (rečiau – trečią). Arba jeigu nesutampa tėvų rezus faktoriai ( mamos – neigiamas, tėvo – teigiamas).
  • Gelta pasireiškia pirmosiomis gyvenimo valandomis arba per pirmąsias dienas. Spalvos tampa vis intensyvesnės.
  • Hemolizinės naujagimių ligos simptomai: didėjanti anemija, vangumas, silpnas čiulpimo refleksas, traukuliai (jų gali atsirasti dėl pažeistos naujagimio nervų sistemos).

Veiksmų planas

Hemolizinė naujagimių liga neretai komplikuojasi, išsivysto vadinamoji branduolinė gelta.

Kaip išvengti komplikacijų?

  • Neigiamą rezus faktorių turinčiai mamytei reikėtų pasikonsultuoti su specialistais, o nėštumo metu išsitirti antikūnų kiekį kraujyje. Jeigu šių padaugėja, skiriama preparatų, neutralizuojančių šiuo atveju žalingą vaisiui antikūnų poveikį.
  • Į rizikos grupę patenkančios būsimosios mamytės likus dviems ar trims savaitėms iki numatyto gimdymo guldomos į ligoninę.
  • Gimdymas paprastai stimuliuojamas iki 36 nėštumo savaitės, nes vėliau per placentą patenka daug daugiau antikūnų.
  • Kiekvienas naujagimis, kurio mamytė turi neigiamą rezus faktorių, pirmosiomis gyvenimo valandomis yra itin nuodugniai apžiūrimas gydytojų. Ištiriama, kiek bilirubino yra jo kraujyje, nustatoma, ar rezus faktorius yra teigiamas, ar neigiamas, išaiškėja kraujo grupė.
  • Kad iš naujagimio organizmo greičiau pasišalintų toksiški produktai, susidarę eritrocitų irimo metu, pirmosiomis mažylio gyvenimo dienomis atliekamas kraujo perpylimas. Kartais jį tenka ir pakartoti. Skiriama preparatų, gerinančių kepenų darbą.
  • Paprastai per pirmąsias dvi savaites hemolizine naujagimių liga sergančius mažylius maitina kitos moters nutrauktu pienu: būtent tuo metu mamos piene yra nepageidaujamų ir mažyliui kenkiančių antikūnų. Kai šie išnyksta, galima ir pačiai pradėti maitinti krūtimi.

Maitiname krūtimi

Dar viena geltos rūšis pasireiškia krūtimi maitinamiems vaikučiams ir tęsiasi iki trijų savaičių. Ji pasitaiko maždaug 15 % motinos pienu mintančių vaikučių. Pienas padidina bilirubino, patekusio į žarnyną su tulžimi, įsiurbimą. Dažniausiai šis geltos tipas pasireiškia pirmosios savaitės pabaigoje, silpti ima sulaukus maždaug trijų savaičių (kai kuriais atvejais procesas gali užsitęsti net iki trijų mėnesių). Paprastai šis geltos tipas būna nekenksmingas, tačiau būtina sumažinti kitų veiksnių, lėtinančių išgijimą, riziką, o esant reikalui – pradėti gydymą. Motinos pieno atsisakyti neprireikia. Netgi atvirkščiai: maitinti reikia kuo dažniau, kad su išmatomis organizmas kuo greičiau pašalintų bilirubiną.

Ką reikia žinoti

  • Jeigu vaikutis geltonas, reikia atkreipti dėmesį į neįprastą jo elgesį ir kitus požymius: vangumą, mieguistumą, nenorą žįsti krūties, prastą svorio augimą.
  • Mamytei būtina atminti, kad esant fiziologinei ir nepavojingai geltai išmatos nebūna bespalvės, o šlapimas nepatamsėja. Jeigu pastebėjai šiuos požymius – nedelsdama kreipkis į gydytoją.
  • Jeigu naujagimio oda ilgai išlieka geltona, reikia atlikti bendrą kraujo analizę, nustatyti bilirubino kiekį kraujyje, ištirti kepenis, padaryti pilvo ertmės organų echoskopiją, esant būtinybei – pasikonsultuoti su chirurgu ar kitu specialistu, kad šis patikslintų diagnozę ir paskirtų gydymą. Negalima delsti!
» Rašyti komentarą
» Komentarai
Tfu tfu tfu
2012-01-12 12:05
Tikiuosi, manajam tokių bėdų nekils
Bum
2012-01-12 08:46
įdomiausia buvo sužinoti, kad jų yra daugybė rūšių