Gyvybiškai svarbaus vitamino stokoja visa Lietuva

@ Shutterstock

Vitamino D nepakanka 9 iš 10 lietuvių, tačiau jo trūkumo sukelti simptomai neretai nepastebimi arba siejami su kitomis ligomis. Gyvybiškai svarbus vitaminas atsakingas už daugelį organizmo funkcijų, tad svarbu laiku atkreipti dėmesį į jo stoką ir papildyti atsargas.

 

Saulės vitaminas gerai nuotaikai ir stipriai sveikatai

Vitaminas D dažnai pavadinamas „saulės vitaminu“. 80-90% vitamino D pasigamina būnant saulėje. Veikiant ultravioletiniams saulės spinduliams su maistu gaunamas cholesterolis ir ergosterolis paverčiami vitaminu D. Likusi, gerokai mažesnė vitamino D dalis gaunama valgant riebią žuvį, kepenėles, kiaušinių trynius, žuvų ikrus, sviestą, sūrį, geriant pieną, apelsinų sultis.

Ilgą laiką žinoma, kad vitamino D trūkumas vaikams sukelia rachitą, tačiau mokslininkai bei medikai kasdien įsitikina, kad šis vitaminas gerokai svarbesnis. Pastebima, kad vitamino D stokojantys žmonės turi didesnę riziką susirgti osteoporoze, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, II tipo diabetu, vėžiu. Vitamino D trūkumas siejamas ir su nusilpusiu imunitetu bei suprastėjusia, depresyvia nuotaika, vangumu.

 

Vitamino D trūkumo simptomai:

  • Infekcijos. Vitamino D stoka siejama su nusilpusiu imunitetu. Reikėtų susirūpinti, jeigu nuolat „prikimba“ peršalimo ligos, kvėpavimo takų infekcijos, kartojasi grybeliniai susirgimai.
  • Nuovargis, bloga nuotaika. Į „sezoninę“ depresiją dažniausiai žvelgiame pro pirštus, susitaikome su tamsiuoju bei šaltuoju metų laiku aplankančiomis slogiomis mintimis, vangumu, energijos trūkumu. Užsitęsusi melancholija, mieguistumas, depresyvi nuotaika - dažni vitamino D trūkumo simptomai.
  • Kaulų, nugaros skausmas. Vitaminas D būtinas normaliam kalcio ir fosforo pasisavinimui, lemiančiam kaulų tvirtumą. Vitamino D stokojantys žmonės jaučia nepaaiškinamus kaulų, o taip pat ir nugaros (ypač jos apatinės, juosmeninės dalies) skausmus.  
  • Blogai gyjančios žaizdos. Vitaminas D užtikrina normalų kraujo krešumą ir greitą audinių regeneraciją. Esant jo trūkumui prasčiau gyja žaizdos, ypač suprastėja opalige sergančiųjų būklė.

 

Vitamino D atsargas pildome saulės voniomis (ir ne tik)

Norint, kad odoje pasigamintų kuo daugiau vitamino D svarbu „išnaudoti“ saulėtas dienas. Pasimėgaukite saulės spinduliais nusirengę kuo daugiau drabužių, atidengę didesnį odos plotą ir nepasitepę kremu nuo ultravioletinių saulės spindulių (juo tepkitės tik po 10-15 min., jeigu jūsų oda labai šviesi, linkusi greitai „degti“, arba po 20-30 min., jeigu esate tamsesnio gymio).

Deja, toliau nuo pusiaujo (tad ir Lietuvoje) gyvenantys žmonės saulėtomis dienomis džiaugiasi labai retai, tad jie kenčia nuo nuolatinio vitamino D trūkumo.  Vitamino D stokojantys žmonės ir  į rizikos grupę patenkantys vaikai, paaugliai, nėščiosios, žindyvės bei senjorai turėtų atkreipti dėmesį į savo mitybą, dažniau valgyti kokybišką žuvį, kepenėles, kiaušinius, vartoti žuvų taukus, vitamino D papildus arba maisto produktus, papildytus šiuo vitaminu (vitaminu D praturtinami kai kurie pusryčių dribsniai, sultys, o taip pat kūdikiams skirti mišinėliai, košės).

Su maistu, jeigu jis pakankamai kokybiškas, pavyksta įsisavinti tik nedidelę vitamino D dozę, tad šiauriau esančiose šalyse vis labiau populiarėja šviesos terapija. Nuostabios gamtos apsuptyje įsikūrusio poilsio komplekso „Esperanza Resort & SPA“ baseine esančiuose gultuose įtaisytos „Sun Meadow U“ lempos skleidžia ultravioletinius saulės spindulius, būtinus natūraliai ir efektyviai vitamino D gamybai odoje. Ilsėdamiesi, kaupdami vitamino D atsargas ir stiprindami sveikatą bei gerindami nuotaiką padailinsite odą. Gultuose taip pat esančios „Sun Meadow K“ lempos skleidžia malonią šilumą, skatina odos jaunystę, elastingumą ir skaistumą užtikrinančios medžiagos -  kolageno - gamybą.

Šviesos terapija IDW Esperanza Resort & SPA
Šviesos terapija „Esperanza Resort & SPA

Lietuvoje ir kituose labiau į šiaurę nutolusiuose kraštuose gyvenantiems žmonės vertėtų profilaktiškai, net jeigu jie nejunta jokių simptomų ir neturi nusiskundimų sveikata, atlikti kraujo serumo tyrimą vitamino D kiekiui nustatyti. Laiku pastebėję vitamino D stoką galėsite pasisemti jo iš saulės, maisto produktų, papildų ir šviesos terapijos, išvengsite pavojingų susirgimų, būsite energingi bei spinduliuosite puikią nuotaiką!

» Rašyti komentarą