Hiperlaktacija po gimdymo

Toli gražu ne visos mamytės po gimdymo gali pasigirti, kad turi pakankamai pieno. Deja, tai ne vienintelė problema, su kuria tenka susidurti maitinančiai moteriai: kai kurias kankina hiperlaktacija – per didelis pieno liaukų aktyvumas.

Hiperlaktacijos požymiai

Maitinančioms motinos paprastai skundžiasi šiais hiperlaktacijos simptomais:

  • Nuolatinis krūtinės sunkumas ir skausmai;
  • Laktostazė;
  • Labai didelis pieno liaukų aktyvumas (nepadeda net pieną sugeriantys įklotėliai);
  • Neramus mažylis, dažnai po tokio pieno kenčiantis diegliukus.

Gaila, tačiau kartais nutinka taip, kad tenka nutraukti maitinimą krūtimi ir vartoti tabletes, slopinančias pieno liaukų veiklą. Be to, kad reikia dažniau naudoti pientraukį, tokios moterys negauna jokios kitos naudingos informacijos, nepadeda nei gydytojai, nei išmintingosios ir patyrusios močiutės. Net ir internete informacijos šia tema nėra labai daug, o ir ta pati labai paviršutiniška. Kodėl? Tikriausiai vis dar gaji nuomonė, kad kūdikėliui reikia daug pieno, kad jis galėtų augti sveikas ir stiprus. Išeina, kad mamytė jo labui turėtų tiesiog pakentėti. Tačiau ar tikrai viskas turi būti taip? Išsiaiškinkime.

Dėl hiperlaktacijos kartais gali būti kalta pati moteris: jeigu ji nuolat deda mažylį tai prie vienos, tai prie kitos krūties, stimuliuojama pieno liaukų veikla ir pieno išskiriama daugiau. Laktacijos mechanizmą sutrikdyti labai lengva, ir paprastai tai daryti pradedama dar gimdymo namuose, kai naujai iškeptai mamytei primygtinai rekomenduojama vengiant pieno sąstovio naudoti pientraukį. Dažną pieno traukimą geriau pakeisti dažnesniu maitinimu krūtimi: jeigu mažylis per dieną miega ilgiau nei dvi valandas, metas jį priglausti prie krūtinės. Maitinti ir naktį – taip pat nebloga mintis. Dažnai moterys bijo pieno sąstovio, ir todėl iš rankų nepaleidžia pientraukio, tačiau maitinant tinkamai šios problemos galima išvengti.

Būtina:

  • Dažniau maitinti kūdikį;
  • Taisyklingai glausti jį prie krūtinės;
  • Stengtis nemaitinti mažylio iš buteliuko
  • Mažiau klausytis nekompetetingų patarėjų.

Hiperlaktacija gali būti natūralus maitinančios motinos organizmo ypatumas, arba reikšti hormoninius sutrikimus, jeigu ji:

  • Geria kontraceptikus;
  • Gydosi nuo nevaisingumo;
  • Turi sydliaukės arba hipofizės patologiją;
  • Turi kiaušidžių patologiją.

Minėtaisiais atvejais problemos sprendimas turi būti kompleksiškas: būtina gydytojo priežiūra ir subalansuotas mitybos režimas. Pirmiausia reikia iš raciono išbraukti laktaciją skatinančius produktus ir vengti karštų gėrimų. Galima imtis fitoterapijos, pavyzdžiui, gerti šalavijų arbatą (ji slopina pieno liaukų veiklą). Kadangi kiekviena mamytė yra vis kitokia, sudėtinga (turbūt ir neįmanoma) duoti universalų patarimą: ne kiekvienai žindyvei padės didesni intervalai tarp maitinimų kita krūtimi. Geriausia pasitarti su geru gydytoju, kuris pasakys, kaip elgtis būtent tavo situacijoje.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
anete
2011-12-09 02:00
o ka daryt kai reikia kur nors iseiti..? baisu,,, 15 min ir pro visus sugertukus pienas bega... vaikelis springo nuolat karta vos neuzduso
jau norejosi ieskot antro vaiko maitinimui, nes pienas fontanais ejo, o kitos neturi, nors ir nori..
bet dauguma pacios nenori maitinti,, nes vienaip kalba, o kitaip daro,,,
anete
2011-12-09 01:56
su pirmu vaiku kankinausi, nes nezmoniskai daug pieno buvo, net mastita turejau kai buvo laikas nutraukt maitinima, buvo tragedija,, geriau vaistus, kad nesigamintu pienas.. deja.. mazai tepadejo, dar beweik 3 metus mieninga buvau... o kai pastojau ir nedinges dar pienas buvo, tai buvo katastrofa.. pienas nedinges, krutys kaip balionai,, o kai priespienis pradejo gamintis, tai patyliu... nejuokinga buvo ir gydytoju juiokeliai, reikia dziaugtis, kad tokia pieninga mamyte... o ka daryt
Stefanija
2011-12-07 17:30
Oj mano dukra kaip del to kankinasi. Jai visa krūtinė ištinsta, iš skausmo net ašaros bėga. Bet gydytojai nieko negali padaryti
Irena
2011-12-07 15:50
Trumpai tariant, visada geriausia pasitarti su gydytoju.
Bitė
2011-12-07 15:04
Mmmm, šalavijų arbata. Turėsiu minty