Hipnozės paslaptys ir mitai

Šiuolaikinėje medicinoje priimta naudotis vadovėliu «Trance and Treatment» arba «Hipnozė ir gydymas» (1978 m. Jo autoriai - tėvas ir sūnus - Herbert ir David Spiegel. Graikiškai žodis "hipnos" reiškia miegą. Hipnoze dabar vadiname laikiną sąmonės būklę, kuriai būdingas sąmonės lauko susiaurėjimas ir susifokusavimas į įtaigos (arba savitaigos) turinį. Tokiu būdu hipnotizuojamasis tarsi užmiega pseudomiegu, nors tuo taru jo sąmonėje vyksta aktyvūs procesai. Tai vienas iš psichoterapijos metodų, kai psichoterapeutas sukelia pacientui transo būseną, siekdamas jam padėti atsipalaiduoti ir/ar išspręsti varginančias psichologines problemas. Seanso metu žmogui sukeliama transo būsena, tuomet gydytojas pasiūlo pacientui įsivaizduoti tokią vietą, kur jis jaustųsi atsipalaidavęs ir ramus.

Po to gydytojas hipnotizuotojas (nepainiokime šio termino su šou hipnotizuotoju) pasiūlo įsivaizduoti jau kitą – gasdinančią situaciją. Tokiu būdu jis padeda pacientui savo dėmesį perjungti nuo vieno vaizdo prie kito, lyg jie abu būtų suprojektuoti viename ekrane. Po kurio laiko žmogus, apimtas panikos, išmoksta savarankiškai iššaukti tą raminančiai veikiantį vaizdą, įsijaučia į jį ir nerimas atslūgsta.      

Tačiau tam, kad hipnozės gydomojo efekto schema suveiktų, būtina pravesti 10-15 seansų su specialistu ir daug dirbti savarankiškai. Taigi iš karto galime pasakyti, kad realybėje hipnozės seansai tikrai neatrodo taip, kaip rodoma filmuose.

Hipnozė vietoj tablečių

Medicinos įstaigose pacientų nuraminimui prieš sudėtingas operacijas, kenčiantiems nudegimų skausmus ar ruošiant moterį gimdymui vis dažniau taikoma hipnoterapija (arba hipnozė). Atsiranda vis daugiau patvirtinimų, kad hipnozės pagalba galima išgydyti ne tik fobijas, įvairių rūšių priklausomybę, nerimą ir kitokias psichologines būsenas, bet ir įtakoti fizinių susirgimų eigą. Pavyzdžiui, chirurginių žaizdų ar kaulų lūžių gijimą.

Hipnozė ypatingai efektyviai veikia pacientus, pasiduodančius (įtaigius) hipnozei. Tokiu atveju jau vos po kelių minučių vietoj fizinės agonijos galima pasiekti nejautros būseną. Vis tik hipnozė žmones veikia labai skirtingai. Yra žinoma, kad hipnozei pasiduoda 2/3 suaugusių žmonių. Tiesa, naudos nuo hipnozės vis tiek bus ir tiems, kurie nėra lengvai pasiduodantys įtaigai, nes hipnozės pagalba galima sumažinti stresą, atpalaiduoti. Hipnozės seansų sėkmė priklauso nuo to,  kiek pacientas būna tam nusiteikęs, nuo specialisto meistriškumo ir jo gebėjimo tuo metu užmegsti kontaktą su pacientu.   

Hipnozės metodai


Tarp žmonių sklando klaidinga nuomonė, kad gydytojas hipnozės metu pasisavina paciento sąmonę. Iš tiesų tai savo sąmonę ir kūną seanso metų valdo pats žmogus.  

Tokios galios esant normalios būsenos, neprieinamos. Tik esant hipnozinio transo būsenoje pavyksta sufokusuoti savo koncentraciją. Tai leidžia savo sąmonę išvalyti nuo įkyrių pašalinių blaškančių minčių.  Naudojami keli hipnotizavimo būdai:

  • Labiausiai paplitęs hipnozės būdas – pacientas sodinamas į minkštą, gilų krėslą su atlenkiama nugarėle. Tada prašoma atsipalaiduoti, užmerkti akis ir jis palengva įvedamas į transą. Tuo metu skaičiuojama atbuline seka ir liepiama jausti, kaip sunkėja žmogaus kūno dalys.
  • Pacientui esant hipnozės būsenoje, gydytojas gali siūlyti minkštas įtaigos formas (sugestijas). Pavyzdžiui, “Įsivaizduok, kad tavo kūnas panardintas į šiltą vonią…”.
  • Naudojama taip pat įvairi vizualinė technika. Ji padeda įsivaizduoti skaudamos vietos nejautrą ar blogai funkcionuojančio organo normalų darbą.

Paprastai gydytojas moko pacientą panašių įgūdžių, jam duodami specialūs vaizdiniai ir garsiniai įrašai, kurių pagalba pacientas gali pravesti savitaigos seansus, siekant sustiprinti taikomą išorinės hipnozės poveikį.     

Hipnozė vietoj narkozės. Gyvenime būna tokių situacijų, kai nuo skausmo nepadeda jokie medikamentai. Pavyzdys – žmonės ponudegiminėj būklėj. Jiems kiekvienas drabužių perrengimas yra didžiulė kančia. Hipnozė leidžia įteigti pacientui, kad medicinos seselei ranka palietus jo petį, skausmas tą pačią akimirką pradings. Po tokio poveikio, ligoniai dažniausiai ne tik atsipalaiduoja, bet ir užmiega. Tyrimai rodo, kad smegenų biologinis aktyvumas hipnozės seanso metu kinta, tad ir skaudamos vietos receptorių aktyvumas susilpnėja, nes hipnozės dėka skausmo signalai nepatenka į ta smegenų dalį, kuri kontroliuoja jautrumą skausmui.    

Regenereacijos pagreitinimas. 1999 metais atliktų tyrimų duomenimis kaulų lūžiai, taikant hipnozę sugijo per 6 savaites, o be hipnozės gijimo procesas užtrukdavo 8 savaites ir ilgiau. Pooperacinių žaizdų regeneracija, taikant hipnozę, taip pat pagreitėja.

Žalingų įpročių atsikratymas, taikant hipnozę. Pusei pacientų, kurie savitaigos pagalba stengėsi mesti rūkyti, tai padaryti pavyko jau po pirmo seanso, kitai pusei tam reikėjo 2 metų. Deja, kovai su viršsvoriu, hipnozė nelabai veiksminga. O turintiems priklausomybę narkotikams, hipnozė visiškai neveiksminga, nes vartojant narkotikus smegenų žievė pakinta neatstatomai.      

Streso sumažinimas hipnozės pagalba. Jau daugelį metų hipnozė sėkmingai taikoma, norint atsikratyti potrauminio streso ir nerimo. Tiesa, visiškai išvaduoti iš šių fobijų hipnozė nepajėgi, tačiau gali padėti žmogui kontroliuoti ir stabilizuoti savo psichiką.  

Hipnozės paslaptys ir mitai

Apie hipnozės egzistavimą žinoma nuo senų laikų. Tačiau dėl to, kad ji buvo neįminta paslaptis, atsirado ir klaidingų nuomonių bei mitų apie ją:

  • Hipnotizuotojas daro pacientui magišką galią. Iš tiesų taip nėra, nes hipnotizuotojas – tai žmogus, kuris išmoko pasąmonės įtaigos meno, tačiau nėra magas ar stebukladarys.
  • Žmogų, esantį hipnozinio transo būsenoje galima priversti elgtis prieš jo pačio valią. Tai melaginga nuomonė. Visų pirma, užhipnotizuoti žmogų, jam pačiam to nenorint, neįmanoma, todėl, kad normaliam kontaktui yra būtinas bendradarbiavimas su hipnotizuojančiuoju. Visų antra, užhipnotizuoto žmogaus negalima priversti padaryti to, ko jis niekada nepadarytų būdamas pabudęs.   
  • Hipnozei pasiduoda tik neprotingi žmonės. Kaip tik atvirkščiai. Kuo labiau išsilavinęs žmogus, tuo lengviau jis pasiduoda hipnozei.
  • Būdamas užhipnotizuotas žmogus netenka sąmonės. Tai netiesa. Užhipnotizuotas žmogus būdrauja, pilnai suvokia jį supančią aplinką, tik visas jo dėmesys sutelktas į hipnotizuotojo nurodymus. Būtent todėl tuo metu ir ignoruojama visa jį supanti aplinka.
» Rašyti komentarą
» Komentarai
RIMA
2014-10-04 18:53
S IR GI NORECIAU HIPNOZE
kemli
2014-09-19 14:06
deja manes hipneze irgi neveikia, buvau individualiai, bet deja nieko nepavyko,bandziau, bet man juokas pradejo imti ir siaip atsimergdavau ir ka jis liepdavo daryt prie to pacio klausydavaus, kaip jis juokingai sneka,atsimerkdavau ir pan.
MM
2012-12-18 20:37
Dar noriu pridurti, kad gydytojas pasiteisino jog pas mane labai stipri valia ir kad jis sujudino kažkokias mažąsias smegenėles, ir tai sukėlė mano juoką. Nė figa,pradėjau juoktis nes buvau iš keturių hipnotizuojamųjų paskutinė ir visą hipnozę vertinau gana kritiškai.Nes buvo juokinga, kai žmonės grimzdo į hipnozės miegą ir nebepajėgė gydytojui net atsakyti kad jaučia šilumą ir pan. o jis pyko ir rėkė. Aš pagalvojau kad vien nuo tokio rėkimo gali visur užkaisti ir kai atėjo pagaliau mano eilė, p
MM
2012-12-18 20:28
Išbandžiau.Nepasiduodu hipnozei.Psihoterapeutas išvijo iš seanso ir dar liepė sesutei suleisti raminančių. Ir vien tik todėl , kad pradėjau juoktis iš vadinamo hipnotizavimo. Bet turiu pasakyti, kad kitus tai veikia.
ramunas
2012-05-28 12:46
Labai norėčiau išbandyti hipnozę