Imbierinių sausainių istorija

Imbieriniai sausainiai – tai tikras Kalėdų simbolis. Šio skanėsto istorija skaičiuoja jau daugiau nei 4000 metų ir siekia net senovės Kinijos laikus. Būtent ten pradėta auginti imbierų šaknis, kurios Šilko keliu atkeliavo į Europą.

Imbieriniai sausainiai savo populiarumo neprarado nuo viduramžių laikų, šiandien reta šeima įsivaizduoja savo Kalėdas be saldžiu glajumi papuoštų imbierinių sausainių ar skrupulingai pastatytų bei dekoruotų imbierinių namelių. Tad kokia ta nekasdieniška imbierinių sausainių atsiradimo istorija?

Viduramžiais Anglijoje gingerbread (imbieriniais meduoliais) buvo vadinamas konservuotas imbieras ir tuo metu apie jokius saldžius kepinius, kurie pagaminti iš imbiero ir medaus, dar tikrai niekas negalvojo iki pat XV a.

„Šilko keliu“ nuo maro ir kitų ligų

Būtent Kinijoje pradėta auginti imbierų šaknis, kurios Šilko keliu atkeliavo į Europą. Tiesa, tais laikais žmonės nekepė imbierinių sausainukų – imbiero šaknį daugiausia naudodavo ligoms gydyti. Vėliau buvo pastebėta, kad imbieras labai tinka konservuoti mėsą. Sakoma, kad Henrikas VIII imbiero mikstūrą vartodavo tikėdamas, kad taip apsisaugos nuo maro. Net ir šiandien mes naudojame imbierą kaip efektyvų vaistą nuo pykinimo ir kitų skrandžio negalavimų.

Imbierinių sausainių istorijai – daugiau nei 4000 metų

Pasak profesionalios sodininkės ir kulinarinių knygų autorės Rhonda Massingham Hart, pirmasis imbierinių sausainių receptas atkeliavo iš Graikijos 2400 m. pr. Kr. Vėlyvaisiais viduramžiais kiekviena Europos šalis jau turėjo savąją imbierinių sausainių recepto versiją, kuriuos gamindavo pačių įvairiausių formų: gyvūnų, karalių bei karalienių, ir parduodavo kalėdinėse mugėse Anglijoje, Prancūzijoje, Olandijoje ir Vokietijoje. Karalienė Elžbieta I-oji yra laikoma imbierinio žmogeliuko atradėja, nes būtent ji įsakė gaminti žmogeliukus, dekoruotus garbingų aukštuomenės vyrų atvaizdais. Karalienė mėgdavo juos aplankyti ir įteikti šaržuotus imbierinius žmogeliukus su tų žmonių atvaizdu.

Imbieriniai nameliai iš pasakų

Imbierinių meduolių namelių istorija taip pat skaičiuoja jau ne vieną amžių, o atsirado jie XVI a. Vokietijoje, kada tokius namelius pradėta gaminti Kalėdoms. Dekoruoti jie buvo taip pat įmantriai kaip ir dabar, tik labiausiai paplitęs buvo aukso lapelių motyvas. Tokių namelių populiarumas žaibiškai išaugo tuo metu, kai pasirodė Brolių Grimų pasaka „Jonukas ir Grytutė“. Pasakoje pagrindiniai veikėjai suklumpa prie miške nežinia iš kur išdygusio namelio, pagaminto iš skanėstų, kuriame gyvena sena ragana, ketinusi vaikus suėsti.

36 milijonų kalorijų imbierinis gigantas

Imbieriniai nameliai populiarumo nepraranda ir šiais laikais. 2013 m. pagerintas iki tol buvęs didžiausio imbierinio namelio Gineso (angl. Guinness) rekordas. Naująjį namelį suręsti sugalvojo Teksaso valstijoje įsikūręs golfo klubas, kuris taip nusprendė surinkti pinigus labdarai. Gigantiškam imbieriniam nameliui pastatyti prireikė 4000 imbierinių sausainių plytų, jo ilgis buvo 18,28 m, plotis – 12,8 m, o aukštis siekė 3,07 m. Rekordo sumanytojai net paskaičiavo, kad namelis turi net 36 milijonus kalorijų. Vienam žmogui prireiktų net 50 metų, kad neviršydamas rekomenduojamos dienos kalorijų normos sutaršytų šį rekordininką.

Tegul jūsų namai pakvimpa pačių keptais imbieriniais sausainiais

Egzistuoja daugybė šių sausainių gaminimo receptų, bet, jei dar niekada nesiryžote jų kepti, išbandykite ypač paprastą. Tegul šie metai būna pirmieji, kai jūsų namai pakvips pačių keptais imbieriniais sausainiais.
 
Imbieriniai sausainiai

2 didelėms skardoms sausainių iškepti Jums reikės:

 

  • 1 pakelio (375 g) „Kauno grūdų“ miltinio mišinio imbieriniams sausainukams
  • 100 g sviesto ar margarino
  • 100 g medaus ar cukraus sirupo
  • 30 ml vandens


Paruošimo būdas:

Į dubenį supilkite mišinį, įdėkite 100-110 g sviesto ar margarino ir 100 g medaus ar cukraus sirupo. Įpilkite 20-30 ml vandens ir minkykite tešlą tol, kol ji taps vientisa. Suminkytą tešlą palaikykite šaldytuve 1-2 val ir kočiokite ant miltais pabarstyto paviršiaus. Kuo ploniau iškočiosite tešlą, tuo traškesnius sausainius gausite. Iš tešlos lakšto formelėmis išspauskite sausainius, dėkite juos ant kepimo popieriumi išklotos formos. Kepkite iki 180-200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 8-10 min. Atvėsintus sausainius pabarstykite cukraus pudra, kakava, cinamonu ar kitu mėgstamu pagardu arba papuoškite glajumi, kurį galite pasigaminti iš kiaušinio baltymo sumaišyto su cukraus pudra. Dėl skonio ir standumo į glajų dar galite išspausti šiek tiek citrinos sulčių.

» Rašyti komentarą