Jei transporte vaiką pykina

Vaikų iki 2 metų transporto priemonėse praktiškai niekuomet nepykina, nes jų vestibulinis aparatas (kitaip vadinamas pusiausvyros organu), leidžiantis suvokti galvos ir kūno pasikeitimus erdvėje, kol kas nėra pilnai išsivystęs. Kol vaikas mažas, jo vestibulinis aparatas labai silpnas, todėl važiuojant nuolatos judančioje transporto priemonė organizmas nespėja prisitaikyti prie pastoviai kintančios kūno padėties ir sukelia pykinimą. Su amžiumi vestibulinis aparatas stiprėja, taigi ir pykinimo problema išnyksta, tačiau maždaug 4-7 procentams žmonių problema pasilieka visam gyvenimui.

Pykinimas prasideda dėl to, kad nesutampa vaizdiniai ir vestibulinio aparato siunčiami signalai. Sėdėdamas transporto priemonėje vaikas mato priešais save atlošą (arba bet kokį kitą daiktą), kuris nejuda, tačiau vestibulinis aparatas jaučia pastovų judėjimą. Tačiau priežastis gali būti ne tik fiziologinė, bet ir medicininė. Jei vaiką dažnai pykina transporto priemonėje, reikėtų apsilankyti pas gydytojus, mat toks pykinimas dažnai būna vidaus organų ligų priežastimi.

Dažnai dėl tokio pykinimo tėvai tiesiog stengiasi išvengti kelionių kartu su vaikais, tačiau atsisakyti jų visai nebūtina, nes silpną vestibulinį aparatą galima sustiprinti. Štai keli patarimai, kaip tai padaryti:

  • Kuo dažniau supk vaiką sūpuoklėse;
  • Kartu darykite fizinius pratimus, kurių metu reikėtų greitu tempu sukioti ar kratyti galvą;
  • Žaisdama su vaiku, jį pakilnok ir pasukiok;
  • Renk “grūdinančias išvykas”. Jos turėtų būti trumpos, palaipsniui ilginant išvykų laiką.

Prieš ruošiantis į pasivažinėjimą, vaiką reikėtų paruošti psichologiškai: suteik jam gerų emocijų pasakodama apie tai, kiek daug įdomių dalykų jis pamatys ir jokiu būdu neužsimink, kad jį gali pykinti. Kelionės metu neklausinėk, kaip jis jaučiasi. Vietoje to kalbėkitės ar veikite ką nors įdomaus, kad vaiko mintys būtų nukreiptos tik į teigiamus dalykus. Dar vienas variantas – pabandyti vaiką užmigdyti. Miego metu vestibulinis aparatas atsijungia, taigi vaiko nepykina.


Būtinai pagalvok apie tai, kurioje vietoje vaikas sėdės. Jei keliausite savo automobiliu, tuomet geriausia vaiką sodinti specialioje vaikiškoje kėdutėje, ant galinės sėdynės. Jeigu vaikas mėgsta dairytis pro langą, kėdutę reikėtų statyti taip, kad mažylio veidukas būtų atsuktas į priekį. Sėdint atsisukus nugara pykina kur kas labiau. Pasistenk įtikinti vaiką kuo mažiau muistytis, nes judėjimas dirgina vestibulinį aparatą. Jei važiuosite viešuoju transportu, sėskitės ant priekinių sėdynių, kur mažiausiai juntamas judėjimas ir iš kur galima stebėti priekyje, o ne šonuose esantį vaizdą.

Į kelionę būtinai pasiimk citrinos, rūgštų obuolį ar mėtinį saldainį, kurį vaikas galės čiulpti, jei prasidės pykinimas. Jei kelionė labai trumpa, tai valgyti geriau nieko neduok ir būtinai atsisakyk gazuotų gėrimų. Jei kelionė laukia ilga, tuomet užkąsti būtina, tačiau lengvu maistu: tiks sausainiukai, krekeriai ar sūris.

Transporto priemonėje turi būti gaivus oras, todėl jei važiuosite sava transporto priemone, pasistenk nesikvėpinti ir iš automobilio išimti įvairius kvapiklius. Gali šiek tiek praverti langą, tik stebėk, kad vaiko neperpūstų. Jei vis dėl to mažylis jaučiasi prastai, kas kažkiek laiko sustokite pailsėti ir įkvėpti gryno oro.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Diana
2015-03-03 13:55
Mūsų mažyliui pusantrų, bet supykina kai ilgiau važiuojame automobiliu... Iki metukų nieko panašaus nebuvo...
di
2014-05-10 22:01
maniskei jau 5metai negalime toli vazinet ziaurei pykina svaiksta galva ,daktarai israse vaistu kazkokiu avioplant ar kaip jie vadinasi ir vistiek su pykina manau su laiku isaugs ,nes man yra 24 metai iki dabar pykina kai vaziuojiu i tolimesne kelione ,
janina
2014-04-05 19:23
Galiu panegti,nuo6men. mano dukra pykino .Ka nedariau visaip bandziau nk.isaugo.Sena bobute pasake ,sulauks 12m ir baigsis.Taip ir buvo.