Jei vaikas nusidegino

Jei vaikas nusidegino karšta ugnimi arba cheminėmis priemonėmis, jums prireiks švaraus audinio, šalto vandens arba ledo, švelnaus muilo, marlės arba tvarsčio ir specialaus tepalo, kurį išrašys gydytojas.

Ką būtina žinoti?

  • Pirmojo laipsnio nudegimai – pažeidžiamas tik viršutinis odos sluoksnis, taigi oda dažniausiai tik parausta;
  • Antrojo laipsnio nudegimai – pažeidžiami audiniai, todėl po oda ima kauptis skystis ir susiformuoja pūslelės;
  • Trečiojo laipsnio nudegimai – suardomas visas odos sluoksnis, todėl oda išbąla ir apanglėja. Nudegimas apima ir giliausius odos audinius.
  • Nudegimai, apimantys daugiau nei 10% viso kūno privalo būti gydomi ligoninėje.

Ką daryti, jei vaikas nusidegino?

  • Visų pirma įvertinkite vaiko nudegimo lygį. Jei nudegimas sunkus ir išplitęs, liepkite vaikui gulėti, nurenkite jo drabužius (išskyrus tuos, kurie prilipę prie žaizdos) ir uždenkite apdegusią vietą švariu audiniu. Nuo patirto streso vaiką gali krėsti šaltis, todėl šiltai jį apklokite. Nedelsiant kreipkitės pagalvos į medikus, tačiau jokiu būdu nepulkite tvarstyti žaizdos ir tepti jos aliejiniais preparatais.
  • Jei vaiko nudegimas nelabai sunkus, valandai laiko ant žaizdos uždėkite ledo ar šalto vandens kompresą. Galite apiplauti su švelniu muilu.
  • Po šalto kompreso patepkite apdegusią vietą specialiu tepalu po nudegimų (jei tokio neturi, tiks ir vazelinas). Jokiu būdu nenaudokite sviesto ar riebalų, nes jie gali sukelti infekciją.
  • Žaizdą sutvarstykite steriliu tvarsčiu, tačiau labai nesuveržkite, kad oda galėtų kvėpuoti, o kraujas laisvai cirkuliuotų. Prieš tvarstant pakelkite nudegusią vietą į viršų, kad joje būtų susikaupę mažiau kraujo.
  • Tvarsčius keiskite kiekvieną dieną. Kartais tvarstis prie žaizdos prilimpa, todėl prieš nuimant sudrėkinkite jį šaltu vandeniu. Jokiu būdu nesistenkite pradurti ar pradrėksti susidariusių pūslių. Jos turi sugyti savaime, antraip galite užkrėsti kraują.

Kokiu atveju privaloma kreiptis į gydytoją?

  • Jei nudegimas apima daugiau nei 10% viso kūno arba nudegintas vaiko veidas;
  • Jei pastebimi akivaizdūs rudos arba juodos spalvos plotai (trečiojo laipsnio nudegimas);
  • Jei susiformavusios nudegimo pūslės yra didesnės nei 50 centų moneta arba jų atsiranda ant rankų bei veido;
  • Jei nudegusioje vietoje pastebima infekcija: ji pradeda rausti, pūliuoti, tinti ir t.t.
» Rašyti komentarą
» Komentarai
medikė
2020-12-22 09:58
Miltų naudoti negalima, nei kažkokių liaudies priemonių, ypač vaikams, nes nudegus,jūs nežinote kokio gylio nudegimas yra, todėl gali paputi infekcija. Nurengti drabužius, šaldyti nudegimo vietas drungnu vandeniu, kvieti greitąją pagalbą, klausyti rekomendacijų.
Ina
2020-06-04 08:51
Šaldytuve reikia laikyti miltus. Jie būdami šalti ištrauke karštį ir nelieka randų. O vanduo tik nuramina, bet nuo randų neapsaugo. Vaiką palikti su vienu drabužių sluoksniu ir paguldžius ant grindų, apipilti miltais ir kaskartą dėti vėl šaltus.
Ligita
2020-01-23 13:31
O kaip bepanten tepalas ar tinka?
barsa
2012-04-10 23:23
maniskis buvo uzsivertes visa arbatini su verdanciu vandeniu. Pati kalta aisku, kad pastaciau ant stalo ir nusisukau. aciu dievui siuolaikiniai tepaliukai padeda panaikinti naujus randus ir neliko ne zymes
Miglė
2012-04-10 14:30
Žinoma, geriausia, kad žaizdos sugytų netūraliai, bet vazelinas gal ir nėra toks jau didelis blogis. Jis minkština odą, tad ji ne taip surandėja. Aišku, tepti jį reikia ne iš karto, kai nusidegini