Ką daryti, jeigu vaikas nenori maudytis?

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: vieni vaikučiai noriai turškiasi vandenyje ir jiems maudynės - ne privaloma higienos procedūra, o smagiausia pramoga, tačiau kitiems kelionė į vonią yra nubarstyta ašaromis... Kodėl? Ką daryti, kad maudynės vaikui teiktų tik malonias emocijas?

Maudynės vaikui gali nepatikti dėl kelių priežasčių


Priešišką vaiko reakciją į maudynes gali lemti labai daug priežasčių - viena iš dažniausiai pasitaikančių yra normalus vaiko vystymąsis. Problemų labai dažnai kyla 2-3-ejų metų vaikučiams, kuriems būdingas labai ryškus, su vaiko raida susijęs savarankiškumo siekimas. Mažyliai nenori ne maudytis, bet būti maudomi tėvelių. Gavę daugiau galimybių pasireikšti savarankiškumui (pavyzdžiui, jeigu tėveliai leidžia išsimuiluoti ar bent putų į vonią įsipilti) jie ima mėgautis maudynėmis.


Mažiems vaikams būdingos įvairios baimės - juos gali gąsdinti garsiai bėgantis vanduo (ypač jeigu vanduo užtikšta ant veiduko), neįprasta higienos priemonių konsistencija, buvimas mažoje patalpoje ar net vonioje esanti skylutė į kurią subėga vanduo iš dušo ar iš atkimštos vonios - itin lakią vaizduotę turintiems vaikams atrodo, kad kanalizacijos vamzdynai gali įtraukti ir juos. Vaikiškos baimės palaipsniui išnyksta, tačiau tėveliams svarbu vaikučio nebarti ir negėdinti, reaguoti empatiškai ir padėti jas įveikti.

Neigiamų patirčių turėjęs vaikas gali jų vengti ir nenorėti maudytis. Pavyzdžiui, jeigu prieš tai buvusių maudynių metu vanduo buvo per karštas arba per šaltas, vaikui į akis pateko graužiančio šampūno, jis gurkštelėjo ir paspringo vandeniu arba paslydęs vonioje nukrito, vaikas gali baimintis, kad tai ir vėl pasikartos.

Pamėgti maudynes padės gudrybės ir linksmybės

Jeigu maudynės vaikui kelia stresą, pasistenkite „apsukti“ šią patirtį ir paversti jas smagiu laisvalaikiu. Dalinamės keliomis gudrybėmis, padėsiančiomis vaikui pamėgti maudynes:

  • Vonia. Dauguma vaikučių labiau mėgsta maudytis vonioje, nes tekanti dušo srovė yra triukšminga, dažnai patenka į akytes, ausytes, burnytę ir nosytę. Be to, naujagimiai yra maudomi vonelėje, tad toks maudynių būdas paaugusiam vaikui yra labiau įprastas.
  • Galvos plovimas su puodeliu. Daugelio vaikų nemėgstamiausia maudynių dalis yra galvos plovimas, nes vandens ir šampūno patenka ant veiduko, graužia akytes ir pan. Galvą vaikui galite nuskalauti pildami vandenį iš puodelio ar net iš vaikiško laistytuvo!
  • Putos. Maudynės putų vonioje patinka daugeliui mažylių, tačiau svarbu pasirinkti jautriai vaikų odelei tinkančias ir akyčių nedirginančias putas. Didesniuose prekybos centruose, vaikiškų prekių parduotuvėse arba internete galite rasti vaikiškų, spalvotų putų, kurios mažyliams suteiks dar daugiau laimės.
  • Vaikiškos higienos priemonės. Meilę maudynėms gali įžiebti vaikiškos, skaniai kvepiančios higienos priemonės, kurių buteliukai išmarginti mylimais knygelių ar animacinių filmukų herojais.
  • Mėgstami žaisliukai. Jeigu vaikas nenori maudytis, pasiūlykite jam išmaudyti jo mylimus žaisliukus - juk kartu ir smagiau, ir baimes įveikti lengviau.
  • Maudynėms pritaikyti žaisliukai. Daugelyje parduotuvių galite įsigyti ir specialių, maudynėms pritaikytų žaislų, kurie plūduriuoja, prisemia ir išpurškia vandenį arba sušlapę pakeičia spalvą.
  • Dažai piešimui vonioje. Meniškos prigimties vaikučiams patiks dažai su kuriais galima piešti ant įvairių vonios paviršių. Specialūs, tokiai pramogai pritaikyti dažai lengvai nusiplauna, nepalieka dėmių, tad jie patiks ir tėveliams.
  • Pažintis su maudynėmis per žaidimus. Vaikai pasaulį pažįsta (o taip pat ir išmoksta jo nebijoti) per žaidimą, todėl su nemėgstančiu maudytis vaikučiu maudynes žaiskite. Pavyzdžiui, žaisdami su lėlėmis, jas „maudykite“ arba automobiliukus „siųskite“ į plovyklą. Puikiai veikia ir knygelių apie maudynes skaitymas, animacinių filmukų ar video žiūrėjimas.
» Rašyti komentarą