Juvelyriniai dirbiniai – tai, savaime suprantama, brangiai kainuojantis pirkinys, tad prieš jį įsigyjant, būtina gerai apgalvoti. Kaip išsirinkti papuošalą, kokie jie būna, kada ir kaip juos nešioti ir, galiausia, kokius juvelyrinius gaminius galima dovanoti? Apie tai ir pakalbėsime.
ATKREIPKITE DĖMESĮ Į METALĄ
Juvelyriniai dirbiniai dažniausiai gaminami iš aukso, sidabro, platinos. O taip pat ir iš metalų, priskiriamų platinos grupei (paladžio, rutenio, rodžio, iridžio, osmio). Populiariausi, žinoma, auksas ir sidabras. Visi kiti aukščiau išvardinti metalai naudojami tauriems lydiniams, visų pirma, brangiųjų metalų kokybės ir savybių pagerinimui (auksui ir sidabrui jie suteikia tvirtumo, blizgesio, atsparumo).
Kiekvienas papuošalas turi prabą. Praba – tai speciali žymė, kuri nurodo santykinį tauriojo metalo kiekį lydinyje. Jei prabos ant dirbinio nėra, vadinasi tai nėra originalas arba jis yra pagamintas privačioje dirbtuvėje.
Auksas. Auksas gali būti 999, 958, 750, 585, 500, 375 prabos. Pati populiariausia – 585 praba, nes ji geriausiai atitinka kainos ir kokybės santykį. Jeigu tu pirmenybę teiki auksui, tai reikėtų žinoti, kad auksas būna kelių atspalvių (juos suteikia metalai, esantys lydinyje). Be klasikinės geltonos spalvos, juvelyrai papuošalų gamybai naudoja ir kitų atspalvių auksą – raudono, rožinio, balto ir neįprastų žalio, mėlyno, žydro ir net juodo.
Jeigu norėsi įsigyti žiedą ar auskarus iš baltojo aukso, atkreipk dėmesį į tai, kad baltąjį auksą išsirinkti yra šiek tiek sudėtingiau nei kitus metalus. Esminis baltojo aukso privalumas tame, kad jis dėl savo tvirtumo nesibraižo. Iš trūkumų galima būtų paminėti nebent atspalvį – gelsvą ar rusvą. Tačiau šį trūkumą nesunku ištaisyti. Tereikia išsirinkti papuošalą iš baltojo aukso, padengto rodžiu, kuris suteikia jam ryškumo ir blizgesio.
Platina. Neįtikėtinai gerai „pasiduodantis“ apdirbimui, tačiau tuo pačiu labai stiprus metalas. Todėl iš platinos gaminami sudėtingi rėmeliai papuošalams, kurie labai patikimi ir ilgaamžiai.
Platina dar ir pats švariausias metalas, todėl labai tinka alergiškiems žmonėms. Į platiną paprastai papildomai įmaišoma rutenio ir iridžio (maždaug 10% lydinio), dėl to papuošalai iš platinos tampa labai brangūs. Platinos prabos - 950, 900, 850.
Sidabras. Tai baltos spalvos metalas su labai dideliu, iki 95% atspindžiu. Sidabras labai lengvai pasiduodantis kalimui, plastiškas metalas, jis lengvai poliruojamas, lankstomas, pjaustomas ir net susukamas į ploną vielutę. Sidabro prabos - 950, 900, 800, 720. «Standartinio sidabro», t.y. labiausiai populiaraus visame pasaulyje lydinio praba - 925.
Sidabras plačiai naudojamas juvelyrinių dirbinių gamyboje – auskarų, žiedų, sagių, pakabukų, apyrankių, karolių, kolje, grandinėlių, rankogalių segtukų ir t.t. Šis taurus metalas gali būti derinamas su auksu, emale, pusbrangiais ir brangiais akmenimis, dramblio kaulu. Sidabras laikomas pačiu demokratiškiausiu brangiuoju metalu.
JUVELYRINIŲ DIRBINIŲ INKRUSTAVIMAS
Dauguma juvelyrinių dirbinių būna inkrustuoti brangiais (deimantai, smaragdai, safyrai ir kiti) ir pusiau brangiais akmenimis (nefritas, karneolis, turkis, topazas). Taip pat galimi inkrustai ir iš mineralinių akmenų (perlas, koralas, gintaras). Akmenį galima išsirinkti pagal savo charakterį, gyvenimo būdą ar kitas nuostatas.
Deimantas. Iš tiesų deimantas laikomas brangakmenių karaliumi. Renkantis šį akmenį, būtina atkreipti dėmesį į jo išpjovimą, nes išpjovimo kokybė gana stipriai lemia jo blizgesį. Tradicinis apvalios formos deimantas turi 58 briaunas. Deimanto blizgesį vertinti reikia dienos šviesoje – tik taip galima pamatyti natūralų akmens blizgesį.
Deimantai būna įvairių spalvų: baltos, geltonos, rožinės, žydros, žalios, rudos ir net juodos. Patys brangiausi deimantai – arba labai ryškios spalvos, arba visai bespalviai. Pats brangiausias ir rečiausiai sutinkamas deimantas – rožinis: 1 karatas kainuoja 1 milijoną dolerių.
Dar vienas svarbus kriterijus, renkantis deimantą – jo skaidrumas. Jeigu jo netobulumai matomi plika akimi, tai tokio deimanto kaina bus pakankamai žema. Ir atvirkščiai, jei 10 kartų padidinus vaizdą, trūkumų nebus matyti – tai deimantą galima laikyti idealiu ir jis bus labai brangus. Karatais matuojamas deimanto svoris (būtent į tai pirmiausiai atkreipia dėmesį visos moterys, pirkdamos šį papuošalą): 1 karatas prilyginamas 200 miligramų.
Smaragdas. Smaragdas – brangakmenis žalios spalvos su gelsvu ar melsvu atspalviu. Paskutiniai – labiausiai vertingi ir vertinami. Rinkdamasi šį akmenį, atkreipk dėmesį į jo spalvą. Ji turi būti sodri ir švari.
Rubinas. Tikras rubinas būna sodriai raudonos spalvos, be jokių atspalvių. Šis akmuo, kaip ir deimantas - labai stiprus. Labiausiai paplitę 2 karatų rubinai. Sutinkami ir 5 karatų akmenys, tačiau retai ir kaina jų būna aukštesnė net už deimantų. Papuošalus su rubinu derėtų laikyti atskirai nuo kitų brangenybių.
Safyras. Safyras – mėlynos spalvos brangakmenis, tačiau iš tiesų safyras gali būti net 160 atspalvių, išskyrus raudoną. „Raudonuoju safyru“ vadinamas rubinas, nes šie abu akmenys giminingi savo kilme. Juvelyrai dažniausiai naudoja 2 karatų safyrą, rečiau - 5 ar 10 karatų.
Pusbrangiai akmenys
Šiai dienai labai populiarūs juvelyriniai papuošalai su pusbrangiais akmenimis, tokiais kaip turkis, opalas, kvarcas, topazas ir kiti. Šie akmenys pilnai įperkami kiekvienai pirkėjai, o tarp papuošalų galima rasti ir tikrų meno kūrinių.
Mineraliniai akmenys
Jiems priskiriami perlai, gintaras, koralai ir kiti. Mineralinės kilmės akmenys žymiai pigesni už briliantus, tačiau patekę į įgudusio juvelyro rankas virsta ne prastesniu už brangius brangakmenius.
2017-09-14 00:55