Ką reikia žinoti, kad neišsigąstum savo pačios vaiko?

Po devynių mėnesių laukimo gimęs mažylis – didžiulis džiaugsmas jo tėveliams. Ar gali kas būti maloniau už trapų bejėgį kūnelį, prisiglaudusį prie mamytės krūtinės? Pirmąsias valandas ji paprastai net neturi laiko, kad galėtų įdėmiau apžiūrėti savo atžalą. Viskas nuo pat vaiko gimimo iki pirmojo maitinimo ją taip jaudino, o džiaugsmas buvo neapsakomas... Tik vėliau, praėjus šiek tiek laiko, pradėjus reguliariai jį maitinti, su juo bendrauti, vystyti jį ir maudyti, atsiranda galimybė patyrinėti mažąjį stebuklą atidžiau.

O kas toliau? Mes ieškome panašumų: „Žiūrėk, kaip iš akies luptas tėvas, o nosytė – visai kaip mamos!“ Tačiau įsižiūrėjusi mamytė staiga suvokia, kad vaikas atrodo visai ne taip, kaip ji įsivaizdavo: galva kiek netaisyklingos formos, o palyginus su kūneliu – per didelė. Odelė visai ne tokia, kaip vyresnių vaikų. Kai kurioms moterims prasideda panika, nes vaikutis pirmosiomis dienomis gali priminti surukusį senučiuką. Joms net kyla mintis, kad įvyko klaida, kad kažkas sukeitė kūdikius...

Ką reikia žinoti, kad neišsigąstum savo pačios mažylio?

Proporcijos. Iš pradžių vaiko liemuo būna ilgesnis negu jo galūnės. Rankos ilgesnės už kojas, ir net pėdos atrodo per didelės. Naujagimio pilvukas išsipūtęs kaip balionėlis, o kadangi poodiniame sluoksnyje beveik nrėra riebalų, vaikas atrodo mažytis ir liesas. Išvaizda bėgant laikui pasikeičia, vaikas tampa „normalus“.

Galvytė. Ji didelė ir pailga, kai kuriose vietose atrodo šiek tiek patinusi (gamta viską apgalvojo – tai reikalinga tam, kad kūdikiui būtu lengviau judėti gimdymo kanalu). Tokia forma – natūralus reiškinys. Jo priežastis – susitraukiantys gimdos raumenys sąrėmių metu. Jau pirmą savaitę galvos deformacija pastebimai sumažėja.

Momenėliai. Jie reikalingi tam, kad gimdymo metu pasiduotų raumenų spaudimui, ir, žinoma, tam, kad įsitektų augančios smegenys. Su momenėliais reikia elgtis labai atsargiai, nespausti jų. Mažasis užsiveria per 5–8 mėnesius, didžiajam reikia gerokai daugiau laiko – maždaug 18–24 mėnesių.

Plaukai. Kartais vaikučiai gimsta visiškai padengti pūkeliu. Po kurio laiko plaukai iškrenta (galvos – taip pat), tačiau jaudintis nereikia – mažylis neliks plikas, nes galvos plaukų danga ataugs ir vėl. Pirmaisiais gyvenimo metais jų spalva ir struktūra gali dažnai keistis.

Akys. Iš pradžių visų naujagimių akytės būna mėlynos. Tai aiškinama tuo, kad rainelėje dar nėra pigmentų – jų atsiranda tik po kelių savaičių. Po metų ar dviejų akių spalva pagaliau „nusistovi“.


Naujagimio akys gali būti patinusios dėl stipraus slėgio gimdymo metu, tačiau patinimas nuslūgsta jau po kelių dienų. Gali susidaryti įspūdis, kad vaikas žiūri į skirtingas puses – juk iš pradžių mažylis nemoka jų sinchronizuoti (to išmokstama tik po mėnesio ar dviejų).

Ir dar šis tas. Akyli tėveliai turėtų pastebėti, kad kūdikis verkia be ašarų – kad jos atsirastų, turi praeiti keturios arba penkios savaitės, o iki tol akių kampučiuose susidariusias išskyras po kelis kartus per dieną būtina kruopščiai valinėti servetėle.

Nosis. Gimdymo metu kliūva ir nosytei. Ji gali būti susiplojusi arba pakrypusi į šoną, tačiau po kurio laiko tai praeina. Praėjus kelioms dienoms, viskas bus taip, kaip turi būti.

Krūtinė. Tiek mergaičių, tiek berniukų krūtinė gali būti patinusi, iš spenelių neretai išsiskiria skystis. Spaudyti jų negalima. Po kelių dienų viskas praeis.

Virkštelė. Ji nukerpama dešimties centimetrų atstumu nuo pilvo ir užspaudžiama. Virkštelės galiukas nudžiūsta ir nukrenta maždaug po dviejų savaičių. Kol bambutė sugis, būtina ją labai prižiūrėti. Naujagimiams neretai būna ir bambos išvarža. Paprastai per pirmuosius gyvenimo mėnesius ši problema išnyksta savaime, tačiau pasikonsultuoti su pediatru vis tiek yra būtina.

Lytiniai organai. Lyginant su visu kūneliu, jie atrodo labai dideli. Vystantis vaikui jie atitinkamai keisis. Lytinės lūpos ir kapšelis gali būti paraudę, mergaitėms pirmosiomis dienomis kartais atsiranda kraujingų arba balsvų išskyrų.

Oda. Iš pradžių vaikučio odelės spalva būna nuo rausvos iki šviesiai melsvos – taip yra dėl to, kad kraujagyslės bando prisitaikyti prie pakitusių sąlygų. Kai kur odelė ima šerpetoti – apmiršta viršutinis jos sluoksnis. Raukšlės išnyksta per keletą dienų. Kaktos viduryje, ant vokų, smakro ir kaklo gali atsirasti rožinių dėmelių, tačiau ir jos laikinos. Ant naujagimių nosytės neretai atsiranda spuogų ir mažų pūlinukų – taip nutinka dėl užsikimšusių mažyčių prakaito liaukų (jos pačios atsivers, kai ateis laikas). Bėrimai paprastai yra nekenksmingi ir greitai praeina. Apie antrą ar trečią dieną naujagimio odelė pagelsta – tai reiškia, kad po kelių dienų vaikučio kepenys pradės funkcionuoti normaliai.

Išmatos. Jeigu į vaikučio išvaizdą žiūrima mažų mažiausiai įtariai, čia neretai prasideda tikra panika. Pirmosios mažylio išmatos būna klampios, tamsaus atspalvio ar net juodos, bekvapės. Taip iš organizmo pašalinamos smulkios audinių dalelės, plaukai, gleivės, riebalinės medžiagos, prarytos dar tada, kai mažylis buvo motinos įsčiose. Kiek vėliau viskas normalizuojasi ir priklauso tik nuo kūdikio mitybos (ar jis maitinamas krūtimi, ar mišinukais).

Štai taip gali  atrodyti naujagimis. Svarbiausia – nepanikuoti ir nebijoti. Tiesiog pakalbėk su gydytoju ir jis tave nuramins, viską tau paaiškins.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Lina
2019-10-09 22:16
Labas vakaras kas tai yra draugės mergaitei 2 menesei o pas ja jau momenelio nėra ar tai blogai?
Kristina
2012-11-22 16:15
mamos labiau issigasta ne vaiko o to ar jam viskas gerai kai pamato kazkokius nukrypimus, bent jau as taip galvoju..
Sima
2012-03-13 21:12
Barmune, mamytems, kurios pirma karta susilauke vaikucio, ir taip labai didelis stresas, todel bet koks "nukrypimas" nuo normos gali kelti tikra siauba. Viskas cia labai suprantama
Barmunė
2012-03-13 15:13
Kokia turi būti mama, kad išsigąstų savo pačios vaiko?
Eglė
2012-03-13 12:35
Mane labiausiai išgąsdino deformuota galva ir raukšlėtas veidelis. Aš girdėjau, kad taip būna, bet kai pamatai savo akim - visai kas kita