Visavertis nakties miegas yra būtinas kiekvienam. Jis padeda mūsų organizmui atkurti ląstelių darbingumą, tačiau nėštumo metu išsimiegoti pavyksta toli gražu ne kiekvienai. Jaudulys, augantis pilvukas, toksikozė ir begalės kitų šiam periodui būdingų priežasčių kliudo gerai pailsėti Ką daryti? Kokių taisyklių laikytis, kad organizmas atsigautų?
Tinkamam mažylio vystymuisi nėštukės organizmas išeikvoja labai daug jėgų. Tavo kūne gaminama daugiau kraujo, širdis jį greičiau pumpuoja... Kad gautum papildomos energijos, turi gerai išsimiegoti. Galima sakyti, kad vėlyvuoju nėštumo periodu miego problemų turi kas antra moteris.
Kodėl taip sunku pailsėti?
Pirma ir pagrindinė priežastis – vaisiaus augimas. Vėlyvuoju nėštumo laikotarpiu raumenų karkasas ir stuburas šiek tiek pakeičia savo struktūrą, auganti gimda ir vaisius ilgiau pagulėjus užspaudžia nervų galūnėles. Organizmas verčia atsikelti, pakeisti kūno padėtį, todėl tampa vis sunkiau rasti miegui tinkamą pozą. Jeigu esi pratusi miegoti ant pilvo ar nugaros, gali būti labai sunku priprasti miegoti ant šono.
Miegui kliudyti taip pat gali:
- Dažnas poreikis šlapintis. Nėštumo metu inkstams tenkantis krūvis padidėja maždaug 30–50 procentų. Augantis vaisius ir gimda ima spausti šlapimo pūslę – tai reiškia, į tualetą norėsis dažniau nei įprastai, ir visai nesvarbu, koks dabar paros metas. Jeigu mažylis naktį labai aktyvus, gali tekti dažniau keltis.
- Dažniau susitraukinėjanti širdis. Nėštukių širdis plaka tankiau, kad galėtų aprūpinti krauju visas kūno dalis. Toks didelis organizmui tenkantis krūvis neigiamai atsiliepia miegui.
- Pasunkėjęs kvėpavimas. Jau nėštumo pradžioje organizmas ima gaminti daugiau hormonų, todėl būsimoji mamytė ima kvėpuoti giliau. Kartais gali atrodyti, kad kvėpavimas tapo sunkesnis.
- Nugaros ir kojų skausmai. Juos dažniausiai sukelia augantis svoris. Nėštumo periodu organizmas ima gaminti relaksiną (hormoną), kuris padeda organizmui pasirengti būsimam gimdymui: jis susilpnina, atpalaiduoja viso kūno raiščius, todėl nėščiosios gali lengviau patirti traumą (ypač nugaros srityje).
- Rėmuo ir vidurių užkietėjimas. Šie negalavimai būdingi daugeliui nėščiųjų. Esmė ta, kad šiuo periodu maistas skrandyje ir žarnyne užsilaiko ilgiau, todėl gali atsirasti šios problemos. Paskutinį trimestrą padėtis gali dar labiau pablogėti (dėl jau minėtos priežasties: gimda spaudžia skrandį ir storąją žarną).
- Išgyvenimai. Dauguma nėštukių atkreipia dėmesį į tai, kad jų sapnai tapo ryškesni nei įprastai, kitas gi kamuoja košmarai. Stresas ir nerimas dėl vaikelio sveikatos taip pat gali kliudyti gerai išsimiegoti.
Patogios miego pozos paieškos
Dar pačioje nėštumo pradžioje pradėk pratintis miegoti ant šono. Taip gulint ir sulenkus kojas širdžiai dirbti lengviau, be to, vaisius ne taip stipriai spaudžia stambias venas.
Kai kurie gydytojai rekomenduoja nėščiosioms miegoti ant kairiojo šono, kad gimda nespaustų kepenų. Tiek gimda, tiek vaisius ir inkstai gulint tokioje padėtyje geriau aprūpinami krauju.
Jeigu tau nelabai patogu, paeksperimentuok su pagalvėle: kai kurios moterys pasideda ją po pilvu arba tarp kojų.
Patarimai būsimajai mamytei
Atmink, kad bet kokie vaistai (migdomieji taip pat) gali neigiamai paveikti vaikučio vystymąsi. Išanalizuok savo meniu, ką valgai ir ką geri. Gal blogo miego priežastis slypi čia?
- Atsisakyk gėrimų su kofeinu (kavos, arbatos, kolos).
- Likus keletui valandų iki miego, nebegerk daug skysčių.
- Pietų metu nepersivalgyk.
- Kasdien eik miegoti ir kelkis tuo pačiu metu.
- Prieš miegą venk aktyvios veiklos.
- Prieš eidama ilsėtis pasilepink šiltoje vonioje arba išgerk puodelį šilto pieno su medumi, žolelių arbatos – tai padės atsipalaiduoti ir greičiau užmigti.
- Jeigu naktimis kojas sutraukia mėšlungis, pasirūpink, kad tavo racione netrūktų kalcio.
- Jeigu užmigti neleidžia nerimas ar baimė dėl mažylio, užsirašyk į pasiruošimo gimdymui kursus. Daugiau žinodama ir pabendravusi su kitomis nėštukėmis tu greičiausiai nusiraminsi ir galėsi geriau pailsėti.
2012-03-21 20:41