Kaip apsaugoti vaiką nuo apsinuodijimo

Kol mažylis į burnytę deda viską, kas pasitaiko, teks būti labai atidžiai ir nuolatos stebėti vaiką, kad jis neužspringtų ar neapsinuodytų. Taigi šį kartą pakalbėsime apie tai, kaip ruošti ir laikyti maistą, bei ką daryti, jei vaikutis apsinuodijo kenksmingomis medžiagomis.

Kaip apsisaugoti nuo apsinuodijimo maistu?

Žaliuose produktuose – mėsoje, žuvyje, paukštienoje ar piene yra mikrobų, kurie sukelia apsinuodijimus. Mikrobai patenka į paruoštą maistą, jei jis gaminamas neteisingai, nesilaikant sanitarinių reikalavimų.

Pati geriausia terpė augti ir daugintis mikrobams yra tuose produktuose, kuriuose gausu vandens. Mikrobus daugintis skatina ir šiluma, todėl maisto ir gėrimų laikymas ne ką mažiau svarbus nei pats gaminimo procesas.

Kad produktai nebūtų užteršiami ir juose nesidaugintų mikrobai, laikykis paprastų, tačiau veiksmingų taisyklių:

  • Pradėdama ruošti maistą gerai nusiplauk rankas;
  • Niekuomet nevalgyk neplautų daržovių ar vaisių, ypatingai tais atvejais, jei jie yra pirktiniai;
  • Žalius produktus ir jau paruoštą maistą laikyk atskiruose induose;
  • Po kiekvieno gaminimo kruopščiai išvalyk virtuvę, nes mikrobai mėgsta daugintis įvairiuose užkampiuose;
  • Greitai gendančius produktus ir paruoštą maistą laikyk tik šaldytuve;
  • Jei paruošei patiekalą, tačiau nespėjai jo suvalgyti per vieną kartą, prieš sekantį valgymą maistą užvirink arba pakepink, kad karštis sunaikintų visus mikrobus.

Vaikai iki pusės metų labai jautrūs žarnyno infekcinėms ligoms. Tačiau tu puikiai žinai, kad šiuo laikotarpiu mėgstamiausias mažylio užsiėmimas – viską dėti  burnytę ir ragauti, todėl po kiekvieno naudojimo reikėtų virinti žindukus, o tol, kol žindukas yra nenaudojamas – laikyti jį švariame inde. Lygiai tokios pačios taisyklės galioja ir maisto buteliukams. Po kiekvieno naudojimo juos reikia išplauti verdančiu vandeniu, kuris sunaikins mikrobus.

Ką daryti, jei vaikas apsinuodijo kenksmingomis medžiagomis?

Namuose aplink mažyli yra daugybė daiktų. Deja, ne visuomet įmanoma viską suslapstyti  ir tikrai sunku sužiūrėti, kad vaikas nesugalvotų ko nors paragauti. Taigi dažniausiai mažieji apsinuodija ne vietoje paliktais vaistais, valikliais, namų augalais ar kitomis medžiagomis.

Kokie dažniausi apsinuodijimo simptomai?

  • Vaikui imi skaudėti ir raižyti pilvą;
  • Vaikas ima alpti ar tiesiog sunkiai orientuotis situacijoje;
  • Sutrinka regėjimas;
  • Pasunkėja kvėpavimas, apima apatija ar ištinka traukuliai;
  • Vaiką pykina, kartais jis pradeda vemti krauju;
  • Dėl suvartotų nuodingų medžiagų ant kūno atsiranda bėrimo žymių.

Jei kilo nors menkiausias įtarimas dėl apsinuodijimo, iš karto patikrink, ar neatkimšti vaistų buteliukai ir valymo priemonės. Patikrink, ar visi daiktai yra savo vietose ir ar ko nors netrūksta. Jei teks vykti į ligoninę, o vaikas prieš tai vėmė, paimk vėmimo mėginį. Taip bus paprasčiau išsiaiškinti, kas sukėlė apsinuodijimą.

Apsinuodijimo nuodingomis medžiagomis atveju, vaiką privaloma vežti į ligoninę. Pati vaiko nevimdyk, jei iškviestas gydytojas telefonu to nerekomendavo. Vėmimą sukelti galima davus šaukštelį ipekakuanos sirupo ir stiklinę vandens.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Rena
2011-11-28 15:31
Suaugusiesiems apsinuodijus šarmais ir rūgštimis būtina atskiesti skrandžio turinį, nes vėmimo metu dar labiau pažeidžiama stemplė. Bet kaip bepaažiūrėsi, apsinuodyti vis tiek blogai - ar tai būtų nešviežios salotos, ar valiklio buteliukas.
Renai
2011-11-28 14:59
Manau kad to reikia, kai nežinau kuo vaikas apsinuodijo. Esu girdėjusi, kad kai kuriais atvejais negalima skatinti dirbtinio pykinimo, tai tikriausiai tas mėginėlis ir padeda nustatyti tolimesnę gydymo eigą
Rena
2011-11-28 13:32
Man dar neteko girdėt, kad reiktų vėmalų mėginėlį kažkur vežt. Paprastai užtenka, kad gydytojas atvažiuotų ir apžiūrėtų.
Savo
2011-11-28 11:53
Aš savo dukrai kartą kviečiau greitąją, nes jis apsinuodijo alkoholiu (namuose vyko tėvelio gimtadienis, o mažoji nugvelbė spalvingą buteliuką). Pirmas dalykas ką gydytojai liepė padaryti iki jų atvažiavimo, tai priversti išgerti kelis litrus vandens, kad sukiltų noras vemti. Skrandis išsiplovė ir viskas baigėsi gerai.
Lidija
2011-11-28 10:15
Su tais vimdymais ir skrandžio plovimais labai keblu. Vieni sako vimdyt, kiti - kad negalima.