Kiekvieną dieną vaikai apčiupinėja daugybę paviršių – tai natūralu, nes mažieji taip susipažįsta su juos supančiu pasauliu ir gyvąja gamta. Vis dėlto šios pamokos kartais baigiasi nelabai maloniai – žarnyne atsiranda kirmėliukų. Šis reiškinys labai paplitęs – juk parazitai gyvena ir žemėje, ir ant gyvūnų, ir net maiste, o mažieji taip mėgsta viską kišti į burną... Trumpai tariant, jie nuolat rizikuoja užsikrėsti kirmėlytėmis. Jos pažeidžia atskirus vaiko organus, pablogina bendrą sveikatos būklę, gali sulėtinti vystymąsi ir augimą, atimti apetitą. Kad galėtų kovoti su šia problema, kiekviena mamytė turi žinoti, kaip atpažinti kirmėlyčių atsiradimą – jos daug pavojingesnės, negu gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.
Kaip užsikrečiama?
Helmintoze dažniausiai susergama rudenį ir vasarą – tuo metu, kai aplinkui tiek daug vaisių ir daržovių, o vaikas praleidžia nemažai laiko lauke.
Glistos į vaiko organizmą patenka skirtingais būdais: su maistu (blogai nuplovus vaisius ir daržoves, nepakankamai termiškai apdorojus žuvį ir mėsą), su nevalytu vandeniu. Per rankas, odą ir burną jos patenka į žarnyną, su oru – į plaučius. Ligos požymiai priklausys nuo glistų tipo, nuo to, kur jos įsikūrė ir kaip ten atsirado.
Turėtum žinoti, kad visos kirmėlytės sukelia intoksikaciją ir alergiją, nuodija organizmą savo produktais. Neretai vaikui pritrūksta vitaminų, nes juos savo reikmėms sunaudoja glistos.
Bendrieji ligos požymiai
Organizmo intoksikacija pakerta mažylio jėgas, jis jaučiasi silpnas, pavargęs, tampa kaprizingas ir dirglus. Gali atsirasti miego problemų, pradėti skaudėti galvą ar pilvą. Apetitas arba dingsta, arba tampa labai didelis. Kartais gali pykinti, užkietėti viduriai arba prasidėti viduriavimas, pakilti temperatūra. Kai kuriems išsausėja oda, ją niežti, po akimis atsiranda mėlyni ratilai, bėrimas.
Atlikus sergančio helmintoze vaiko kraujo tyrimus, bendroji kraujo analizė parodys, kad eozinofilų lygis yra padidėjęs (dėl alerginės organizmo reakcijos arba sumažėjusio hemaglobino kiekio).
Visiškai saugi aplinka – tai utopija, o ne realybė, todėl turėtum reguliariai gydyti vaikutį nuo glistų.
Spalinukės
Spalinukės – tai labiausiai paplitęs glistų tipas. Jis nustatomas trims iš keturių helmintoze sergantiems vaikams. Niežti išangę (ypač vakarais ir naktį – tuo metu jos deda kiaušinėlius), gali skaudėti pilvą (tai reiškia, kad spalinukės visiškai subrendo).
Jeigu vaikas skundžiasi pilvo skausmais, neversk visos kaltės gastritui ar vidurių užkietėjimui – išsiaiškink, ar jis neturi kirmėlių. Tegul mažylis atsigula ant nugaros, sulenkia kojas ir atpalaiduoja pilvuką, o tu apčiupinėk sritį apie bambą. Jeigu jis serga, jaus diskomfortą, o tu rasi vietą, kur jos susikaupusios.
Kiti kirmėlyčių tipai
Askaridžių dažniausiai negalima nustatyti pagal kokius nors specifinius požymius. Jos užauga maždaug 20 centimetrų ilgio, be to, jų gali būti ir ne viena. Šios kirmėlės linkusios susiraizgyti mazgais – kartais tai sukelia žarnyno nepraeinamumą ar net apendicito uždegimą. Jeigu vaikas užsikrėtęs, turėtum apčiuopti jų mazgą.
Ankilostomos ir kiti glistų tipai taip pat gali sukelti karščiavimą, raumenų skausmus, kartais net kosulį, virškinimo sutrikimus ir pilvo skausmus. Tokius susirgimus galima diagnozuoti tik atlikus laboratorinius tyrimus.
Profilaktika
- Nuolat prižiūrėk, kad vaikutis gerai nusiplautų rankas ir darytų tai ne tik prieš valgį.
- Žalumynus reikėtų nuplikyti verdančiu vandeniu.
- Prieš duodama vaikui daržovių, uogų ir vaisių, kruopščiai juos nuplauk.
- Nereikėtų leisti gerti vaikui iš krano, šulinio ar šaltinio (ir negerk pati, nerodyk blogo pavyzdžio).
- Žiemą neleisk vaikui čiulpti sniego ir varveklių.
- Prieš patiekiant žuvį ar mėsą, būtina ją labai gerai termiškai apdoroti.
- Venk maudynių nežinomuose ežeruose ar upėse.
- Naudok repelentus, nes glistomis gali užkrėsti ir kraujasiurbiai vabzdžiai.
- Žiūrėk, kad mažylis nekramtytų nagų, pieštukų, nelaikytų pirštukų prie burnos arba joje.
- Reikėtų reguliariai tikrinti, ar vaikas ir naminiai gyvūnėliai neturi kirminų.
- Jeigu mažylis užsikrėtė glistomis, būtina reguliariai daryti išmatų tyrimus ir žiūrėti, ar neliko kiaušinėlių.
Kaip kovoti su glistomis?
Labai gaila, bet per porą dienų šios problemos įveikti nepavyks. Teks įdėti daugiau pastangų ir laiko.
Kirmėlyčių atsikratyti padės morkos ir jų sultys: duok vaikui tiek šių daržovių, kiek jis galės suvalgyti per kelias dienas, o po to dar porą savaičių kasdien išspausk pusryčiams po stiklinę morkų sulčių.
Kitas labai gerai žinomas ir populiarus būdas – moliūgo sėklų valgymas. Tegul vaikas tris dienas iš eilės rytais tuščiu skrandžiu sukramto po saujelę (be lukštų), o po kelių valandų pakartoja procedūrą. Beje, jos skanios, tad problemų kilti neturėtų.
Helmintozės gydymui naudojama ir klizma: į 250 ml vandens įberk porą šaukštų linų sėmenų, įdėk 100 gramų česnako skiltelių ir pavirk 20 minučių. Gautą skystį reikia nukošti, atvėsinti ir 3 kartus padaryti klizmą.
Belieka tik pridurti, kad pats geriausias kovos su glistomis būdas yra profilaktika!
2020-01-29 20:19