Loginiai žaidimai patiems mažiausiems

Gebėjimas logiškai mąstyti yra praktiškai visų mokslų pagrindas, padedantis pasiekti geresnių rezultatų. Taigi mūsų, tėvelių, pareiga – išmokyti savo mažylius tinkamai įvertinti turimus faktus,  padaryti teisingas išvadas, argumentuoti ir žinoma, priimti sprendimus.

Skamba gana rimtai, ar ne? Tačiau loginio lyginimo, analizavimo, apibendrinimo ir teisingo sprendimo, atsižvelgiant į faktus, priėmimo galima išmokyti paprasčiausių vaikiškų žaidimų pagalba.

Mokymas palyginti. Pasiūlyk vaikučiui palyginti skirtingus daiktus: kėdę ir stalą, ožką ir karvę, lėkštę ir puodelį, ir t.t. Paprašyk, kad vaikas pasakytų, kas šiuose dalykuose yra bendro, o kas skirtingo.

Mokymas analizuoti. Paimk kokį nors daiktą ir paprašyk mažylio išsamiai jį išanalizuoti. Tegu mažylis įvardina viską, ką apie tą daiktą žino. Pavyzdžiui gėlė: kaip ji vadinasi, kur ji auga (lauke ar namuose), kokios ji spalvos, koks jos dydis ir t.t. Kad analizavimas būtų gilesnis, paprašyk vaiko apibūdinti atskiras daikto dalis ir jas palyginti su kuo nors kitu. Pavyzdžiui kuo skiriasi vienos gėlytes lapai nuo kitos.


Mokymas sintezės. Kuomet vaikutis išanalizuos daiktą, kur nors jį paslėpk ir paprašyk, kad mažylis jį nupieštu ant popieriaus. Analizavimo metu vaikas įvardino daug daikto bruožų, kuriuos vėliau dar labiau konkretizavo (lygino su kitų daiktų tokiais pačiais bruožais), todėl ši užduotis leis jam sujungti visas detales į vieną visumą.

Mokymas bendrinimo. Pateik savo vaikui daugybę daiktų, kurie turėtų tarpusavyje ką nors bendro. Pavyzdžiui: agurkas, žalias pieštukas, eglės šakelė ir t.t. Šiuos tris daiktus vienija ta pati spalva. Kai prieš vaiką gulės daug daiktų, paprašyk atrinkti tuos, kurie turi bendrą spalvą, vėliau tuos, kurie turi bendrą formą ir t.t.

Mokymas apibendrinti. Mažam vaikui, kurio žodynas gana skurdus, ši užduotis gali būti nelengva, tačiau ji labai naudinga. Išvardink vaikui kelis dalykus, kuriuos galima apibendrinti vienu žodžiu ir paprašyk tą žodį įvardinti. Pavyzdžiui: kamuolys, lėlė, mašinytė ir kaladėlės – tai žaislai; obuolys, kriaušė, bananas ir apelsinas – tai vaisiai.

Mokymas konkretizuoti. Paprašyk vaiko pasakyti kokią nors konkretų pavyzdį, kuris asocijuojasi su tavo pasiūlytais žodžiais. Pavyzdžiui žodis šiluma: “kai būna šilta, lauke galima nedėvėti kepurės”.
 

» Rašyti komentarą