Kaip padėti mikčiojančiam vaikui? II dalis

Visavertis mikčiojimo gydymas – nelengvas procesas. Labai rekomenduojama vaiko komunikaciją su išoriniu pasauliu apriboti iki minimumo. Tai reiškia, kad vienam iš tėvelių gali tekti pasiaukoti ir likti kurį laiką su mažyliu namie, jeigu nėra laiko turinčių senelių ar kitų giminių.

Televizorių reikėtų išjungti, nepalikti jo net ir „bendram fonui“. Pašalinių garsų namuose turi būti kaip galima mažiau, o kalbėtis kiek lėčiau ir taisyklingai. Visi šeimos nariai turi apriboti savo šnekas: bėgant laikui vaikas prie to pripranta ir ima kalbėti taip, kaip reikia.

Saugome vaiką nuo aplinkinių patyčių

Tikriausiai kilo klausimas, kodėl patartina apriboti vaiko komunikaciją su išoriniu pasauliu. Bėda ta, kad patyčios patiriamos ne tik mokykloje, bet net ir darželyje. Labai greitai pajuntama, kad žmogus yra „kitoks“, ir tai tampa priežastimi jį atstumti. Tėvų užduotis – sumažinti galinčių traumuoti jų atžalą situacijų tikimybę.

Mikčiojantys vaikai tampa bendraamžių pajuokos objektu, tarytum ne tos „kastos“ nariais. Kuo tai baigiasi? Turintys šį sutrikimą išsiugdo nevisavertiškumo kompleksą, jaučiasi kalti. Tėvų pagalba jiems tokiu metu yra itin svarbi.

Reikėtų pastebėti, kad ikimokyklinio amžiaus vaikai dar nėra labai priklausomi nuo nuo sociumo vertinimo, tačiau nuo 6–7 gyvenimo metų situacija pasikeičia.

Bet koks nuokrypis nuo normos išstumia mikčiojantį vaiką iš tos mažos grupės, kurioje jis turėtų vystytis ir išmokti save realizuoti. Nereikia turėti aukštojo mokslo diplomo, kad suprastumėte, kokį didelį neigiamą poveikį tai turi jūsų atžalai: be to, kad ji auga nepasitikinti savimi, užguita ir uždaro būdo, mikčioti imama dar dažniau, kyla naujų problemų (pavyzdžiui, atsiranda socialinė fobija).

Kad taip nenutiktų, kalbos sutrikimų turintis vaikas turi išmokti parodyti  stipriąsias savo puses, užsitarnauti autoritetą ir pripažinimą. Padėkite jam ugdyti pačias geriausias jo savybes.

Mikčiojimo gydymas


Šiandien yra ne viena efektyvi gydymo metodika, kiekviena iš jų turi savų privalumų. Kokią pasirinkti, apžiūrėjęs mažąjį pacientą nuspręs logopedas.

Dažniausiai specialistų arsenale – tylos režimas, logopedinė ritmika, kvėpavimo, artikuliacijos, balso pratimai, lėtas kalbos tempas, smulkiosios motorikos lavinimas, fizioterapinės procedūros ir gydomoji kūno kultūra.

Neapsigaukite: vien vaistais šios ligos išgydyti negalima. Jeigu sulaukėte štai tokio pasiūlymo, žinokite, kad prieš jus – gydytojas apsišaukėlis. Rekomenduoti šiuo atveju galima tik vaistažoles ir jų mišinius, raminamai veikiančius nervų sistemą.

Medikamentus skiria tik neurologai: vaistiniai preparatai padeda pastebimai pagreitinti gydymo procesą.

Galimi mikčiojimo atsiradimo pavyzdžiai. Gydymas

Kaip jau minėta, mikčiojimas atsiranda dėl įvairių priežasčių. Viena iš jų – stiprus išgąstis. Tarkim, vaikas išsigando šuns (gali būti, kad net neagresyvaus, bet labai didelio). Nenustebkite, jeigu logopedas tokiu atveju pasiūlys dažniau dainuoti – išbandžiusieji patvirtina, kad tai veiksminga.

Nors mikčiojimas kartais pasireiškia kaip protesto ir dėmesio reikalavimo forma, dažnai tai nusižiūrima iš aplinkinių. Jeigu jūsų vaikas sveikas, bet jo aplinkoje yra kalbos sutrikimų turintis bendraamžis, gali būti, kad jis „užsikrės“ ir taip pat pradės mikčioti. Tai taps įpročiu, kurio bus labai sunku atsikratyti.

Apžvelgėme toli gražu ne visus pavyzdžius. Labai dažna tėvelių klaida yra tai, kad jie delsia imtis priemonių, tikisi, jog viskas praeis savaime. Jeigu pastebite pirmąsias šio sutrikimo apraiškas, kuo greičiau kreipkitės į logopedą.

Ir, žinoma, daugiau laiko skirkite savo atžalai. Mokykitės su ja eilėraščių, patys kalbėkite kultūringai, taisyklingai – juk mikčiojimui, kaip ir bet kuriai ligai, lengviau užkirsti kelią, negu išgydyti.
 

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Elena
2012-12-22 17:17
Is tikruju apzvelgete toli grazu ne visus pazvydzius. Ir, tiesa sakant, labai pavirsutiniskai. Visiskai apriboti kontaktus galima tik neilgam periodui. Kaip kitaip vaikas bendraus? Mikciojantiems kaip tik reikia kuo daugiau kalbeti, bendrauti. Be abejo, tai turi buti neitemptoj aplinkoj. Na ir daug kitu aspektu yra. Gydymo metodu yra gana veiksmingu, tik reikia kruopstaus darbo. Jokia homeopatija nepades rimtu atveju. Sekmes.