Kas iš jūsų gyvenime nė karto nesusidūrė su visagale ir visažine reklama, pasakojančia apie stebuklingus miltelius ir kitas skalbimui skirtas priemones, kurios turėtų įveikti kone visus įmanomus nešvarumus? O ar atkreipėte dėmesį į tai, kad dėmės vis dėlto rodomos šviežios? Ką tai reiškia, aišku bet kuriam – išskalbti daug paprasčiau. Kita vertus, tiems, kas vis dar naiviai tiki reklamuojamos produkcijos veiksmingumu, užtenka kartą ar du jos įsigyti, ir pasitikėjimas tuoj pat išgaruoja. Niekam nekyla minties, kad fantastinis filmas vaizduoja realybę, o reklama atrodo tokia tikra, kad nenuostabu, jog tiek daug žmonių praryja jos kabliuką.
Paprastai ne iš karto pastebime, kad sutepėme ir sugadinome daiktą. Tokių dėmių dažnai negali įveikti net brangios skalbimo priemonės, tad bandymų ir klaidų būdu mėginame padaryti taip, kad rūbas ir vėl taptų švarus. Net jeigu mums ir pavyksta išblukinti suteptą vietą, dėmė plečiasi, o tai tikrai ne į gera.
Sakysite, o kodėl nenunešus į cheminę valyklą? Galima, jeigu turite už ką. Tik ar dėl vienos nedidelės dėmelės verta, jeigu sumokėti gali tekti daugiau, nei kainavo pats rūbas? Pakalbėkime apie tai, kaip išvalyti „populiariausias“ – paliktas gėrimų, dažų, rašalo ir žolės – dėmes.
Dėmių tipai
Dėmes galima suskirstyti į 3 tipus: tokios, kurias išplauna vanduo, tos, kurias išplauti reikalingi organiniai tirpikliai, ir dėmės, kurių šie skysčiai neveikia.
- Vandeniu dažniausiai galima pašalinti įvairių neriebių maisto produktų dėmes, klijus ir vandenyje tirpių dažų pėdsakus.
- Organiniai tirpalai (pavyzdžiui, spiritas, benzinas) gerai šalina riebias dėmes (aliejus, aliejinius dažus, lakus, dervas, kremus, vašką).
- Nevalo šie skysčiai kraujo, dirbtinių dažiklių, pelėsių ir kt.
Atsikratyti dėmės daug lengviau, jeigu ji šviežia, žinoma jos kilmė. Jeigu pastebite ne iš karto, pamėginkite prisiminti, kaip ir kada ji galėjo atsirasti (padės spalva ir kvapas). Riebalų dėmių ribos paprastai neturi aiškių kontūrų. Jeigu atsirado neseniai – jos tamsesnės už patį audinį, senos šviesėja dėl oksidacijos ir prilipusių dulkių. Mišrios dėmės pakraščiai ryškesni, dažniausiai ji būna tamsesnė.
Kaip valyti?
Neužtenka nustatyti nešvarumų kilmę – svarbu ir tai, kokia audinio struktūra. Dauguma parduodamų tirpiklių netinka acetatiniams pluoštams. Atkreipkite dėmesį į etiketę ir ant ploviklio buteliuko pateiktas rekomendacijas.
Šilkui ir vilnai negalima naudoti stiprių šarmų. Daugeliui audinių „nepatinka“ ir stiprios rūgštys (ypač aukštoje temperatūroje), o skalbiant silpnomis reikia papildomai skalauti. Dėmes ant boloninio audinio ir sintetinio šilko draudžiama valyti acto rūgštimi, acetonu. Kapronui ir nailonui netinka benzinas, benzenas ir karšti koncentruoti šarmai.
Bendrosios dėmių valymo taisyklės
- Pirmiausia būtina priemonę išbandyti ant nedidelio audinio lopinėlio, patikrinti, ar tai jam nepakenks. Žinoma, idealiausia, jei eksperimentuosite vidinėje pusėje.
- Prieš pradedant darbą reikėtų nuo audinio šepetėliu nubraukti visas dulkes ir purvą.
- Iš blogosios pusės padėkite kelis sluoksnius baltos medžiagos.
- Kad išvengtumėte „aureolės“ (ribos, skiriančios išvalytą plotą), audinį aplink dėmę sudrėkinkite, o ją pačią valykite nuo kraštų į vidurį.
- Vatos, marlės ar audinio tamponą šiek tiek suvilgykite valiklyje, tepkite po truputį. Galima naudotis ausų krapštuku arba pipete.
- Tamponą atsargiai prispauskite, netrinkite – tai gali išblukinti audinį.
- Dėmę geriausia išvalyti per kelis kartus, o ne per vieną.
- Dauguma priemonių yra lakios, greitai garuoja, tad dirbti reikėtų gerai vėdinamoje patalpoje.
- Draudžiama maišyti skirtingus valiklius.
Riebalų dėmės
Riebios dėmės dažniausiai valomos spiritu, benzinu, terpentinu ir acetonu, ir tik iš blogosios audinio pusės.
- Palyginkite audinį šiltu lygintuvu (iki 100 laipsnių), uždengę dėmę iš abiejų pusių keliais sluoksniais drėgmę sugeriančio popieriaus (tinka popieriniai rankšluosčiai, sugertukai, nosinaitės). Šviežiai suteptą vietą rekomenduojama iš karto pabarstyti kreida, po to nubraukti likučius šepetėliu.
- Jeigu riebalais sutepėte vilną ir praėjo jau nemažai laiko, valykite ją benzinu, palikite 5 minutėms ir palyginkite per popierinį rankšluostį.
- Riebaluotą šilko lopinėlį išvirkščiąja puse įmerkite į šiltą tirpalą: reikia 0,5 šaukštelio spirito, 1 šaukšto glicerino ir 1 šaukšto vandens.
- Aliejinius dažus ir alyvą pašalinsite amoniaku, terpentinu arba žibalu. Jeigu dėmės įsisenėjusios, suvilgykite jas terpentinu ir valykite stipriu sodos tirpalu.
- Sakus reikia patepti terpentinu arba benzinu, po to išplauti muiluotu vandeniu.
- Augalinių aliejų paliktas dėmes patrinkite žibalu ir plaukite šiltu vandeniu su muilu.
- Žuvų taukus pašalina vandens ir acto tirpalas.
- Jeigu sutepėte riebalais knygos lapą, pabarstykite ant jo kreidos ir palyginkite karštu lygintuvu per popierių.
Augalinės kilmės dėmės
- Šviežiai suteptas daržovių ar vaisių sultimis vietas reikia iš karto pabarstyti druska, o po to išskalbti.
- Apsipylę raudonu vynu arba sultimis, ištepkite audinį ir tiesiog pakiškite po karšto vandens srove.
- Jeigu vaisių sulčių dėmės spėjo įsisenėti, suvilgykite jas rūgpieniu ir truputį palaikykite, po to išskalaukite šaltu vandeniu.
- Suteptus sultimis baltus audinius gali tekti valyti balikliu. Atkreipkite dėmesį į drabužio etiketę ir baliklio naudojimo instrukciją.
- Ne bėda ir ant spalvotų rūbų išsiliejęs vynas. Sumaišykite kiaušinio trynį ir gliceriną, užtepkite suteptą plotą ir keletą valandų palaikykite. Išplaukite su šiltu vandeniu.
- Baltojo vyno dėmės valomos muilo tirpalu su trupučiu sodos. Reikia parą pamirkyti ir išskalbti šiltame vandenyje.
- Jeigu ką tik apsipylėte arbata, išskalbkite drabužį šiltame muiluotame vandenyje. Jeigu dėmė išdžiūvo, pasikliaukite glicerino ir amoniako mišiniu (santykis 4:1).
- Kavos dėmių dažniausiai nepajėgia pašalinti net ir labiausiai išreklamuotos priemonės. Pamėginkite sumaišyti 3 % amoniako tirpalą su tokiu pat kiekiu šilto vandens. Mišinys tiks bet kurios rūšies audiniams.
- Žolės pėdsakus panaikinti bene sunkiausia. Jeigu dėmės šviežios, stiklinei šilto muiluoto vandens imamas šaukštelis amoniako. Skalbiant medvilnę taip pat galima įberti po šaukštelį druskos kiekvienai stiklinei karšto vandens. Spalvotus audinius mėginkite gelbėti naudodami spiritą arba degtinę.
Organinės kilmės dėmių šalinimas
Prakaitas ypač gadina vilnonius ir šilkinius audinius, todėl nešvarius rūbus reikia skalbti kaip galima greičiau. Jeigu dėmės šviežios, patrinkite jas druskos tirpalu (šaukštas druskos stiklinei vandens), išskalbkite. Jeigu prakaitas įsisenėjo, suvilgykite tamponą benzinu ir apdorokite dėmę, arba skalbimo metu įpilkite amoniako (šaukštelis litrui vandens).
Suteptas krauju vietas tuoj pat išplaukite šaltu vandeniu (karštu skalbti negalima). Patrinkite dėmę sodos ir amoniako mišiniu (santykis 3:1), suvilgykite vandenilio peroksidu ir išskalbkite vandenyje.
Jeigu kraujas įsisenėjo, prieš skalbimą suteptas vietas suvilgykite pavirtu druskos tirpalu (šaukštas druskos litrui vandens).
Jeigu patalpos drėgnos, ant rūbų gali atsirasti pelėsių. Įsisenėjusių dėmių šalinimui naudokite rūgpienį: suvilgykite juo dėmę, išdžiovinkite, patrinkite druskos ir amoniako mišiniu (santykis 1:1), visą rūbą išskalbkite muiluotame vandenyje.
Paukščių mėšlą nuo drabužių pirmiausia reikėtų nuvalyti šepetėliu, tada patrinti benzine suvilgytu tamponu, drėgna kempinėle. Nusausinkite.
Kosmetikos dėmės
- Moterims, lakuojančioms nagus, kartais susitepa rūbai. Pamėginkite dėmę pašalinti įprastu nagų lako valikliu arba acetonu, prieš tai iš vidinės pusės patikrinusi, ar jis neišblukins medžiagos.
- Šviežios kvepalų dėmės lengvai pašalinamos spiritu.
- Suteptą blakstienų tušu vietą kaip galima greičiau suvilgykite pienu ir plaukite šiltu vandeniu. Kartokite tol, kol dėmės neliks.
- Kremo pėdsakus pašalins benzinas ir spiritas.
- Išvalyti dantų pastos dėmes yra keli būdai: a) Pabarstyti borakso milteliais ir išplauti šiltame vandenyje; b) Patepti vazelinu ir išplauti šiltu vandeniu; c) Patrinti eterio ir terpentino mišiniu (santykis1:1).
- Plaukų dažų dėmes suvilgykite vandeniu, užlašinkite kelis lašus glicerino, kruopščiai patrinkite ir išplaukite vandenyje, trindami su kempinėle.
Jodo ir rašalo pėdsakai
- Jeigu prie rūbo prilipo guma, įkiškite jį į šaldiklį ir kurį laiką palaikykite. Nukrapštykite sustingusią gumą, o dėmę apdorokite benzino tirpalu.
- Jodo dėmės šalinamos taip: suvilgykite jas vandeniu ir patrinkite krakmolu. Kuomet dėmė išnyks, išplaukite audinį vandeniu ir muilu.
- Klijus išvalysite benzine suvilgytu tamponu. Išplaukite vandeniu.
- Šviežias rašalo dėmes panaikins amoniako ir sodos mišinys (stiklinei vandens reikia 2 šaukštelių amoniako).
2018-09-29 21:33