Tymai, skarlatina, vėjaraupiai, raudoniukė... Tai tik dalis infekcinių vaikų ligų, kuriomis mažieji dažniausiai praserga vaikystėje. Šios ligos plinta lašiniu būdu, arba kitais žodžiais tariant – oru. Nuo įprastų susirgimų jos skiriasi tuo, kad nepasikartoja, mat vieną kartą persirgęs, organizmas įgauna imunitetą.
Kaip susergama infekcinėmis ligomis? Ne visi kūdikiai pradeda sirgti vos gimę. Kai kuriuos iš jų ankstyvais mėnesiais saugo iš persirgusios mamos įgautas imunitetas. Toks imunitetas vadinamas pasyviu, tačiau jis nėra amžinas. Po 4-8 mėnesių mamos suteiktas imunitetas išnyksta, todėl kūdikio organizmas pats pradeda kovoti su infekcijomis. Kadangi vaikučio imuninė sistema nėra labai stipri, infekcinės ligos gali jį smarkiai paveikti. Susirgimų metu dažnai sutrinka virškinimas ir kraujo apytaka, prasideda viduriavimas ir vėmimas.
Infekcinės ligos dažnai plinta periodiškai, kai tik atsiranda nauja karta ligai neatsparių vaikų. Taigi tymų protrūkis dažniausiai pasirodo kas 2-4 metus, skarlatinos – kas 4-6 metus ir t.t.
Kokios profilaktinės priemonės taikomos? Padėti išvengti infekcinių ligų ar bent jau jų padarinių padeda organizmo stiprinimas: tai aktyvi veikla ir tinkama mityba. Kuo organizmas labiau užgrūdintas, tuo lengviau jam kovoti su infekcijomis.
Nustačius infekcijos židinį, privaloma imtis tam tikrų priemonių.
- Infekcijos židinio izoliavimas. Ligoniai izoliuojami namuose arba ligoninėje, o sveiki užkrato nešiotojai izoliuojami namuose.
- Bendravusiems su sergančiais vaikais skiriamas karantinas. Jeigu infekcinė liga prasideda vaikų įstaigoje, karantinas skiriamas visai įstaigai arba atskirai grupei. Į tokias grupes negalima priimti naujų vaikų, ir iš jų negalima vaikų pervesti į kitas grupes. Jei infekcinis židinys ir toliau plinta, privaloma uždaryti visą įstaigą.
- Vykdoma dezinfekcija. Dezinfekcijos tikslas – sunaikinti užkratą. Skiriamos dvi dezinfekcijos rūšys: einamoji ir baigiamoji. Einamoji dezinfekcija – tai dezinfekcija prie ligonio lovos, kol baigiasi užkrečiamumas. Baigiamoji dezinfekcija daroma infekcijos židinyje, kai baigiasi ligonio izoliacijos laikas.
Dažniausiai infekcinėmis ligomis vaikai užsikrečia kolektyvuose, todėl darželiuose labai svarbu laikytis tinkamos higienos, stiprinti vaikų imunitetą ir stebėti, ar nepasireiškė pirmieji infekcijos požymiai. Vaikui susirgus, jis nedelsiant turi būti izoliuotas, o kiti vaikai patikrinti, tuo pačiu pranešant tėveliams apie galimą pavojų.
2012-01-04 09:40