Kaip po gimdymo susigrąžinti figūrą?

Neretai po gimdymo mamytės susigriebia už galvos. Papildomi kilogramai – nė kiek nedžiuginanti dovanėlė. Blogiausia tai, kad dėl jų dažniausiai esame kaltos mes pačios.

Ar atspėsi, kokią klaidą nėštukės daro dažniausiai? Taip, greičiausiai jau numanai. Jos vis dar mano, kad valgyti reikia už du. Ir ne tik dėl to, kad rūpintųsi savo mažylio sveikata. Niekam nėra paslaptis, kad nėščiosios nuotaika būna nepastovi. Moteris gali jaustis prislėgta, vieniša. Jeigu būsi sąžininga pati sau, tikriausiai ir tu prisipažinsi, kad susinervinusi ar nusiminusi dažniau atsidarai šaldytuvą. Mėgautis maistu, žinoma, nėra nieko bloga, tačiau tik ne tuo atveju, kai torčiukai, pyragaičiai, sumuštiniai ir kitokie gardumynai kemšami vidury nakties.

Medikai tvirtina, kad nėštumo metu moteris turėtų priaugti apie 8–10 kilogramų. Tai neišvengiama – juk sveria ir auganti gimda, ir vaisiaus vandenys, ir placenta, ir, savaime suprantama, vaisius. Vis dėlto kai kurios nėštukės apsižiūri, kad per 9 mėnesius pasunkėjo 20 kilogramų. Ką gi tai reiškia? Ogi tai, kad atsisakius įvairių nedidelių pagundų kitų 10 kg galėjo ir nebūti.

Maitinimas krūtimi

Nors vis dar paplitusi nuomonė, kad maitinant krūtimi galima priaugti svorio, iš tiesų yra ne taip: tai labai naudinga norinčioms sulieknėti. Maitindama atžalėlę krūtimi, moteris per dieną išeikvoja apie 300–400 kalorijų. Ir be jokios mankštos ar alinančių dietų! Vis dėlto svorį mesti reikia labai atsargiai ir lėtai – per savaitę galima atsikratyti ne daugiau kaip pusės kilogramo. Tik taip moteris nepakenks nei sau, nei savo mažyliui.

Naujai iškeptoms mamytėms reikėtų pamiršti ir mitą, skelbiantį, kad negalima valgyti po 6 vakaro. Alkis – prastas sąjungininkas, ypač dėl to, kad persivalgyti tampa daug lengviau. Protingiau paskutinį kartą pavalgyti likus 3 valandoms iki miego. Ir, savaime suprantama, tai turėtų būti ne pyragaičiai ar taip mėgstami torčiukai, o vaisiai, daržovės ir neriebi žuvis.

Mityba

Jaunos mamytės paros racione turi būti nuo 80 iki 100 g riebalų (bent 20 g iš jų turėtų sudaryti augaliniai). Paros baltymų norma – 100–120 g (iš jų apie 70–90 g turėtų sudaryti gyvulinės kilmės baltymai: varškė, pienas, kiaušiniai, sūris, žuvis, mėsa).

Be angliavandenių, baltymų ir riebalų mums kiekvieną dieną reikia gauti ir pakankamai skysčių (per dieną – bent po 6 ar 8 stiklines). Geriausia, kad tai būtų vaisių ir daržovių sultys arba paprastas vanduo. Saldžių gėrimų vertėtų atsisakyti: organizmui jie visiškai nenaudingi, be to, riebaliukais nusėdančios kalorijos tikrai nepadeda lieknėti.

Imk pavyzdį iš savo vaikučio: valgyk nedidelėmis porcijomis po 4–5 kartus per dieną.

Pratimai pilvui


Labiausiai po gimdymo būna nusilpęs pilvas. Jaunoji mamytė jau kitą dieną gali įtempti ir atpalaiduoti dubens dugno raumenis. Pirmąją savaitę taip pat galima „važiuoti dviračiu“ (neabejojame, kad šį pratimą atsimeni dar iš mokyklos laikų).

Pilvukui naudingi ir pasisukimai į šonus (tiek stovint, tiek sėdint). Užsiimti rimtesne mankšta galima tik po to, kai tave apžiūrės gydytojas.

Kontraindikacijos

Tiek jaunoms, tiek vyresnio amžiaus ir patyrusioms mamytėms vertėtų atminti, kad mankšta – ne žaidimas. Kaip ir vaistai, ji tinka toli gražu ne visoms. Noras susigrąžinti dailią figūrą gali baigtis visai ne taip, kaip tikiesi, jeigu neatsižvelgsi į kontraindikacijas. Sportuoti nepatartina sergant rimtomis vidaus organų ligomis (lėtine pneumonija, širdies yda, inkstų nepakankamumu ir t. t.), turint ginekologinio pobūdžio problemų (pavyzdžiui, patyrus gimdymo traumą).

Būtina atsižvelgti į individualias kiekvienos mamytės ypatybes. Ypač pavojingi tie pratimai, kuriuos atliekant reikia specialisto priežiūros (tarkim, pilvo preso treniravimas). Jeigu lavinsi rankų ir kojų raumenis, nieko baisaus neturėtų nutikti.

Įtraukiam į treniruočių programą ir mažylį

Tik labai nedidelė mamyčių dalis gali sau leisti lankytis sporto klube. Kodėl? Turbūt ir taip aišku: vaikučiui išeina labai daug išlaidų, juo reikia nuolat rūpintis, tad nelieka laiko net sau pačiai. Vaiko vieno nepaliksi, o patikėti jį kieno nors globai būna sudėtinga. Dėl šių ir kitų priežasčių sportuoti tenka kartu su vaiku, pavyzdžiui, pasiguldžius jį į nešynę (vadinamąjį „slingą“) ir išėjus pasivaikščioti. Patikėk, tai gana veiksminga „sporto“ rūšis – ji lavina nugaros ir pilvo raumenis. Gydytojai rekomenduoja kasdien su vaiku nueiti bent po 4000 žingsnių.

Po gimdymo jauna mamytė gali drąsiai lankyti baseiną – tai naudinga tiek jai, tiek ir jos mažyliui.

Laikyk nugarą tiesią

Tikriausiai vaikystėje dažnai teko klausytis mamos, senelės ar mokytojos „pamokslų“, tačiau laikyti nugarą tiesią svarbu ir dabar, net kai niekas to nemato. Atmink, kad laikysena turi labai didelę įtaką tavo figūrai. Kūprindamasi ne tik traumuoji stuburą, bet ir leidi nukarti savo krūtinei. Stenkis vaikščioti ir sėdėti tiesia nugara. Įtrauk pilvą, pakelk smakrą ir atmesk pečius, įsidėmėk šią padėtį ir stenkis ją išsaugoti visą savo gyvenimą.

Maitindama krūtimi paguldyk mažylį ant pagalvėlės ir pasidėk sau ant kelių, arba atsigulk, o vaikutį pasidėk šalia.

Rūpintis figūra gali būti visai nesudėtinga. Svarbu tik žiūrėti į savo kūną ne kaip į priešą, o kaip į draugą.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Jooo
2020-07-07 08:39
Nezinau kam krenta tas svoris, man tik auga, nors labai ziuriu ka dedu i burna ir vaikstom daug. Per diena nusikalu taip, kad vakare tik paguldau vaika ir pati nuluztu. O svoris tik auga, nors atsisakoma daug, kad jis kristu. Jau esu issigandus, nes jeigu tokiais tempaus, tai busiu tuoj tokia pat kaip vaziavau i gimdyma.
deja
2014-05-17 17:31
as taip pat dalinai maitinu savo pienu bet svoris tik auga...
lina
2013-05-23 11:43
sveikos paneles norejau paklausti o tie 3 grudu dripsniai arba kruopos dietai tinka AR nelabai?
Alicija
2013-01-23 14:19
nezinau,ne visoms vienodos priemones padeda,reikia myleti save,daug priklauso nuo organizmo,kas gerai vienam kitam gali labai pakenkti
Bulia
2012-10-29 22:23
nesamone, vaika maitinu, lakstau, keliuosi naktimis, bet joks svoris nekrenta, atvirksciai auga. labai daug priklauso nuo hormonu.