Mūsų vaikai daug laiko praleidžia sėdėdami, o juda mažai – ši problema iki skausmo žinoma daugeliui. Vaikas sėdi pasilenkęs ir perkreipęs stuburą prie kompiuterio, televizoriaus, mokykloje... O po to gydytojai pateikia visą puokštę ligų: neteisinga laikysena, skoliozis, lordozė, osteochondrozė…
Vaikams raumenų raiščiai, palaikantys stuburą, dar nesusiformavę ir nepakankamai užsifiksavę. Jeigu jauname amžiuje vaiko kūnas dažnai bus netaisyklingoje padėtyje - susiformuos netaisyklingi stuburo linkiai. Kitais atvejais iškrypęs stuburas gali būti gimdymo traumos, vaikystėje persirgto rachito, pernelyg greito augimo, kuomet raumenys nespėja augti kartu su skeletu, pasekmė.
Iškreiptas stuburas įtakoja krūtinės ląstos deformaciją, sumažėja plaučių tūris, į organizmą patenka mažiau deguonies. O nuo to gali nukentėti ir kiti organai. Sutrinka virškinimo sistemos veikla. Laikysenos problemos – tai tarsi uždelsto veikimo bomba visam vaikiškam organizmui. Neišvengiamai nukenčia ir išvaizda – vaikas įpranta kūprintis, išsikiša jo pilvukas, nors viršsvorio problemos nėra.
Kokie būna vaikų laikysenos sutrikimai?
Siekiant užkirsti kelią vaiko laikysenos sutrikimams, pirmiausia būtina nustatyti silpnąsias vaiko organizmo vietas kaulų – raumenų sistemoje.
Paprašyk vaiko atsistoti į tave nugara. Pagal normas, sveiko vaiko galva laikosi tiesiai, nepakrypus į kurį nors šoną, mentys susiveda į lygią, tiesią liniją. Stebėk, kad vienas petys nebūtų aukščiau kito, o pilvukas nebūtų atsikišęs į priekį. Stuburas taip pat turi išlikti tiesus, o ne S formos.
Dabar keletas terminų.
- Skoliozė – stuburo iškrypimas į šoną. Tai tas atvejis, kai pečiai nėra vienoje linijoje, stuburas išlinkęs, o ne statmenas grindų atžilgiu. Pagal laipsnį skiriamį įvairūs skoliozės lygiai. Esant trečiam laipsniui, jau vyksta krūtinės ląstos bei vidaus organų deformacija ir pradeda vystytis kupra.
- Skoliozė gali būti ir įgimta. Tokiu atveju dėl kokios nors priežasties vaisiaus stuburas vystosi su anomalija. Tačiau tai sudaro mažiau nei 10% visų diagnozuotų atvejų. Visi kiti – įgyta skoliozė.
- Kifozė – stuburas išsilenkia atgal.
- Lordozė – stuburas išlinksta į priekį.
Kaip taisyklė, du paskutiniai atvejai sutinkami komplekse, tiesiog skirtingose stuburo vietose: jei vienas išsilenkia į priekį, tai kitas išsilenkia atgal.
Sutrikusios vaikų laikysenos profilaktika
Svarbiausia – veikti kompleksiškai. Šiuo atveju į pagalbą mamos gali pasitelkti fizinius pratimus, masažą bei tinkamai parinkti baldus. Taip pat puikia mokyklinukų sutrikusios laikysenos profilaktikos priemone laikoma mokyklinė kuprinė su plačiomis petnešomis ir ortopedine nugarėle.
Fizinius pratimus ir masažą profilaktiškai taikyti būtina kuo anksčiau, vos pastebėjus pirmus laikysenos nukrypimus nuo normos. Idealiausiai tinka plaukiojimas, slidinėjimas, meninė gimnastika, šokiai.
Kaip išssirinkti baldus?
Vaikas turi miegoti lovoje, atitinkančioje jo ūgį. Ir tai turi būti tikra lova, o ne sudedama ar ištraukiama lovelė minkštu pagrindu. Čiužinys turi būti ortopedinis ir pakankamai kietas, pagalvė neaukšta, plokščia. Minkštas čiužinys įgauna vaiko kūno formą ir stuburas neišlieka tiesus.
Stalas ir kėdės, kuriais vaikas naudojasi namuose, turi “augti” kartu su juo. Atkreipk dėmesį į tai, kaip tavo vaikas sėdi, kai piešia, skaito, rašo. Švelniai, bet primygtinai reikalauk, kad sėdint nugara būtų tiesi, o kojų kryžiuoti ir brukti po savimi negalima (geriausia, kad stalas būtų su atramėle kojoms pastatyti), pasilenkti labai žemai taip pat negalima.
Mielos mamos, geriau pazyzti dabar ir iš pat pradžių išmokyti vaiką sėdėti teisingai, kad po to jis tai darytų pats automatiškai. Teisingos laikysenos profilaktika pareikalaus labai daug dėmesio ir kantrybės iš tavęs, tačiau ateityje visa tai atsipirks. Sutelkę savo dėmesį į tai dabar, išvengsite vaiko sveikatos problemų jam ūgtelėjus.
2012-07-04 16:56