Vos išvydęs pasaulį kūdikis būna labai jautrus pakitusiai aplinkai, juk mamos pilvelyje viskas buvo visiškai kitaip. Kad mažylis jaustųsi gerai, labai svarbu atkreipti dėmesį į oro temperatūrą, drėgmę ir garsus, kurie gali trikdyti prie to nepratusį vaikelį.
Koks oras ir drėgmė turėtų būti namuose? Visi puikiai žinome, kad gaivus oras tiesiog būtinas. Tačiau didmiesčiuose gyvenantys tėveliai turėtų suprasti, kad oras niekuomet nebus gaivus ten, kur aplink visą parą zvimbia automobiliai. Todėl vaikutį reikėtų kuo dažniau nusivesti į miesto parkus, kur gausu medžių ir oras būna tyresnis, arba išsivežti į užmiestį, kuriame mažesnis oro užterštumas.
Namuose esantis oras taip pat labai svarbus – todėl vėdinti namus būtina bent kelis kartus per dieną. Geriausiai tai daryti tuomet, kai vaikučio nėra kambaryje. Tiesiog plačiai atverk langą kelioms minutėms ir kambarys išsivėdins. Jei nori, kad gaivus oras kambaryje būtų nuolatos ir ketini palikti šiek tiek pravertą langą – pasirūpink, kad nesusidarytų skersvėjis, labai žalingas neužsigrūdinusiam kūdikio organizmui. Kad skersvėjis nesusidarytų, laikyk uždarytas kambario duris, o taip pat pakabink užuolaidėlę ant vaiko lango, kad oras nepūstų tiesiai į vaiką.
Dar vienas itin svarbus aspektas – tai drėgmė namuose. Šiuolaikiniuose butuose įrengtos šildymo sistemos nepalaiko pakankamo drėgmės kiekio. Išspręsti šią problemą nėra sudėtinga. Šiais laikais parduotuvėse gausu elektroninių drėkintuvų, tačiau renkantis vieną iš jų būtinai atkreipk dėmesį į aparato keliamą triukšmą, kuris gali erzinti ne tik tave, bet ir mažyli. Jei nenori pirkti elektroninių prietaisų, ant šildytuvo tiesiog padėk vandens, kuris nuo šilumos ims garuoti. Garus galima praturtinti naudingais aliejais, pavyzdžiui eukalipto, kuris tinka kvėpavimo ligomis sergantiems žmonėms.
Ar kūdikiui pakankamai šilta? Naujagimio šilumos savireguliacija nėra išvystyta ir stabili, todėl šiluma teks pasirūpinti tėveliams. Mokslininkai nustatė įdomų dalyką: pasirodo, kad pirmoji vaikučiui gimstant pajausta temperatūra turi įtakos visam likusiam jo gyvenimui. Tai reiškia, kad naujagimiai, kurie gimė per šaltoje patalpoje, jau po kelių valandų įgauna polinkį į žemą kūno temperatūrą, net jeigu vos gimę buvo iš karto šiltai suvystyti. Todėl pirmosiomis kūdikio gyvenimo dienomis tėveliai turi daryti viską, kad mažyliui būtų šilta ir jauku.
Jei namuose yra pakankamai vėsu, guldant kūdikį miegoti patartina įdėti iš šildyklę. Tačiau reikia būti itin atsargiems, kad šildyklė nebūtų per karšta. Kūdikio odelė dar labai jautri, todėl net ir 40 laipsnių temperatūros šildyklė gali ją nudeginti.
Geriausia vaikutį šildyti natūralia avies vilna. Avies vilna naudinga tuo, kad puikiai sugeria drėgmę ir leidžia jai garuoti, todėl kūdikis visuomet jaučiasi šiltai ir jaukiai. Iš avies vilnos rekomenduojami ne tik užklotėliai, bet ir drabužėliai, kurie leidžia odai vėdintis.
O kaip dėl buvimo lauke? Dauguma tėvelių nerimauja, ar pirmaisiais mėnesiais kūdikiui galima būti lauke. Žinoma, kad galima, ir tai netgi naudinga. Tačiau kaip ir visuomet, nereikia persistengti. Pirmosiomis savaitėmis pabūti gryname ore pakanka 15-20 minučių, vėliau laiką prailginant iki poros valandų. Natūrali dienos šviesa teigiamai veikia organizmą, tačiau mažylį reikia tinkamai aprengti ir užkloti, kad jo neperpūstų vėjai ir nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai, galintys nudeginti jautrią odelę.
Kaip sukurti tinkamą aplinką kūdikiui

Christophe Testi / Dreamstime.com nuotr.
» Rašyti komentarą