Kaip sužinoti, kas nutiko vaikui?

Jeigu vaikas per mažai (arba atvirkščiai – per daug) valgo, neramiai miega arba netikėtai pratrūksta agresija – tai dažniausiai verčia tėvus sunerimti. Kiti gi numoja ranka – praeis, kam ieškoti problemų ten, kur jų nėra? O juk kai organizmas siunčia signalus apie tai, kad kažkas negerai. Atkreipus į juos dėmesį, galima ir patiems diagnozuoti ligą dar prieš tai padarant gydytojui.

Paprastai mes dažniausiai didžiausią dėmesį kreipiame tik į kūno temperatūros pokyčius. Jeigu temperatūra normali – vadinasi, viskas gerai, jeigu aukšta – reikia duoti vaistų. Tačiau netgi šiuo atveju viskas yra kiek sudėtingiau, negu atrodo. Pavyzdžiui, termometras gali rodyti, kad mažylis karščiuoja, o jo rankos – kaip ledas. Tai reiškia, kad periferinės kraujagyslės yra spazmuojamos. Tokiu atveju praverstų ne tik vaistai nuo temperatūros, bet ir smulkias kraujagysles plečiančios injekcijos.

Jeigu vaiko rankutės šaltos nuolat, tai signalas, kad jo nervų sistemos jaudrumas yra padidėjęs. Termoreguliacijos sutrikimai apskritai išduoda, kad nervų sistema yra nepajėgi susidoroti su stresu. Lygiai tas pats galioja ir tuo atveju, kai kalbama apie padidėjusį prakaitavimą. Nuolat drėkstantys delnai ir apatiniai rūbai (net jeigu vaikas buvo pasyvus) – tai signalas, kad streikuoja nervų sistemos veikla. Atpažinti šį sutrikimą galima ir iš to, kad mažylis nuolat ką nors varto rankose, graužia nagus, staiga nusipurto, kalba per miegus (jeigu tai pasitaiko tik retkarčiais – nieko baisaus, tačiau jeigu kartojasi kas naktį – reikėtų pasikonsultuoti su neuropatologu).

Jeigu vaikas nuolat įsiaudrinęs, susijaudinęs, jeigu jam sunku įsitraukti į žaidimus, o įsitraukus – juos mesti, jeigu jis užsimiršta, agresyviai reaguoja į bandymus įsikišti, pradeda isterikuoti – neskubėkite visos kaltės suversti blogam jo charakteriui. Tai gali reikšti ir padidėjusį slėgį kaukolės viduje. Tokį mažylį turėtų nuolat stebėti neuropatologas, kadangi per daug sužadinta nervų sistema gali išprovokuoti skydliaukės veiklos sutrikimus. Šiuo atveju kartais būdingas padažnėjęs širdies plakimas. Apie skydliaukės hormonų perteklių galima spręsti ir iš šiek tiek išsprogusių akių – tada būtina endokrinologo konsultacija. „Senosios mokyklos“ gydytojai iš pradžių liepdavo kaip galima labiau iškišti liežuvį, net jeigu pacientas skųsdavosi nugaros arba pilvo skausmais. Nieko nuostabaus, juk liežuvis – tai virškinamojo trakto veidrodis.

Jeigu ant liežuvio nuolat matyti geltonų arba baltų apnašų, paprastai tai reiškia skrandžio arba žarnyno veiklos sutrikimus. Turėtumėte atkreipti dėmesį ir į „geografinius“ ornamentus ant liežuvio – jų neretai atsiranda ilgesnį laiką pavartojus antibiotikų, žarnyno disbakteriozės atveju, jeigu trūksta „gerųjų“ bakterijų.


Apie vaiko organizmo būklę nemažai pasako ir oda. Sergant disbakterioze, ji būna sausa, šerpetojanti, gana dažnai matyti alerginis bėrimas. Jeigu sausėja ir skilinėja lūpos, kalti gali būti rimti skrandžio ir žarnyno veiklos sutrikimai. Sunerimti reikėtų ir pamačius „marmurinę“ odą – ji būna blyški, su aiškiu smulkių paviršinių venų piešinėliu, šiek tiek dėmėta. Labai tikėtina, kad sutriko vegetacinės nervų sistemos veikla – tokiu atveju greičiau pavargstama, padidėja dirglumas, prasideda galvos skausmai.

Mėlynės po akimis dažniausiai reiškia, kad vaikui neužtenka geležies arba kokių nors vitaminų. Jeigu pastebite po akimis „maišelius“, tai ne visada išduoda, kad sutriko inkstų veikla. Gali būti, kad tai tiesiog poodinių audinių ypatybė.

Atkreipkite dėmesį į nagus – paauglystės periodu jie gali trupėti, pasipuošti baltomis juostelėmis, išduodančiomis, kad organizmui trūksta kalcio. Jeigu kalcio iš tiesų negana, tai gali atsiliepti ir dantų būklei. Kalbant apskritai, dantys atspindi visą organizmo kaulų sistemos būklę. Jeigu jiems kas nors negerai, galima spėti, kad dėl tos pačios problemos kenčia ir kaulai.

Tėvams pro akis neprasprūsta ir taip gana akivaizdūs dalykai – pavyzdžiui, vaiko miegas ir mityba. Ar blogas apetitas ką nors reiškia? Taip, jis atspindi bendrą mažylio nervų sistemos būklę.

Jeigu iš vaikučio lieka tik „kaulai ir oda“, o po akimis matyti mėlynės, mažylis dažnai peršąla – galima įtarti polinkį į tuberkuliozę. Tokiu atveju būtina dažniau konsultuotis su atitinkamais specialistais. Jeigu gi vaikas valgo daug, juda mažai ir nepilnėja, tai gali reikšti, kad jis turi glistų arba kokių nors psichologinių problemų. Apetitas turėtų būti proporcingas išeikvotai organizmo energijai, o kai vaikas nejudrus, mėgsta „tylius“ žaidimus, tėvai baiminasi, jeigu jis valgo nedaug. Tačiau tai nėra problema, ir jaudintis nereikia.

Tėvams ramybės neduoda ir blogas vaiko miegas. Dažniausiai sveiki vaikai naktį nenubunda, tačiau jiems gali būti sunku užmigti. Pasirūpinkite savo atžalos miego režimu, kad ji eitų miegoti ir keltųsi kasdien tuo pačiu metu, prieš miegą nežiūrėtų televizoriaus ir nesėdėtų prie kompiuterio. Visa tai sužadina nervų sistemą ir išderina bioritmus.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Egilija
2012-06-11 21:34
Mėlynės po akimis? Neteko susidurt, bet turbūt išsigąsčiau
Agnė
2012-06-11 10:12
ir vis tiek - kas iš to, jeigu nustatai sutrikimą, bet nemoki jo gydyti?