Kaip tvarkantis namuose sutaupyti laiko?

Daugeliui šeimų savaitgaliai – tvarkymosi ir namų ruošos metas. Šeštadienio rytą griebiamės šluotos ir skuduro, puolame valyti per savaitę susikaupusias dulkes (jeigu anksčiau tvarkytis nebuvo kada), šveisti, skalbti ir t.t. Užsiėmimai ne iš maloniųjų, o laiko bei jėgų atima tikrai nemažai... Ką daryti?
 
Juk šeštadieniais ir sekmadieniais daug mieliau užsiimtumėme kitais reikalais, todėl dalis darbų arba atidedama dar kitai dienai, arba ieškoma profesionalios pagalbos. Bet yra ir trečias pasirinkimas: sutrumpinti tvarkymosi laiką pasinaudojus šiomis gudrybėmis.

Sistema
 
Valymo paslaugas teikiantys specialistai tikina, kad sutrumpinti patalpos tvarkymo laiką pirmiausiai padeda proceso susisteminimas. Kitaip tariant – kiekvieną kartą reikėtų atlikti veiksmus ta pačia seka, o pradėti ir baigti – vienoje ir toje pačioje vietoje.

Iš viršaus į apačią
 
Jeigu valote nuo stalo dulkes, o po to pradedate valyti žaliuzes – jūs tik veltui gaištate laiką. Dalis dulkių nuo žaliuzių ir vėl pateks ant stalo, ir jį teks valyti iš naujo. Kad netektų tų pačių darbų daryti po kelis kartus, įsidėmėkite: tvarkymasis turi prasidėti iš viršaus ir leistis žemyn. Jeigu judėsite viena kryptimi (iš kairės į dešinę arba atvirkščiai), tai užtikrins, kad nieko nepamiršite. Taip galima sutaupyti tikrai nemažai laiko, nes nedarysite chaotiškų veiksmų, ieškodami dar nenuvalytų daiktų.

Langų valymas
 
Tai – ilgai trunkantis ir gana sunkus darbas, jeigu jūsų priemonių arsenale – tik valiklis ir krūva laikraščių. Jeigu langų valymui laiko norite sugaišti mažiau, naudokite specialius stiklų valymui skirtus šepečius. Vietoj langų valiklio galima naudoti ir indų ploviklį – įlašinkite lašiuką į 3,8 l vandens, pamirkykite skuduriuką, nuvalykite stiklą ir nubraukite specialiu šepečiu. Jeigu tokio šepečio neturite – tiks mikropluošto servetėlė.

Priemonės turi būti paruoštos iš anksto
 
Šepečiai, valikliai, šluostės ir visos kitos priemonės, kurios bus reikalingos namų ruošos metu, turėtų būti laikomos vienoje vietoje – bus daug paprasčiau ir greičiau, nes nereikės gaišti laiko paieškoms ir lakstymui po visus namus. Geriausia viską laikyti viename krepšyje ar dėžėje su keliais skyreliais, arba sudėti į kibirą ir tvarkantis nešiotis iš patalpos į patalpą.

Planinė ruoša
 
Dar vienas būdas sutaupyti laiko – planinis atskirų vietų tvarkymas. Kitaip tariant, užuot kartą per mėnesį ar du kuopę viską iš eilės, reguliariai tvarkykite atskiras vietas: pavyzdžiui, kad vonios kambario tvarkymas neužtruktų pusę dienos, vieną dieną galite nuvalyti dušo kabiną ir plytelių siūles, kitą – iššveisti praustuvą ar išplauti grindis. Kol apnašos šviežios ir dar nesukietėjusios jų nereikia mirkyti ar gramdyti – užtenka pavalyti valymo priemone, palikti porai minučių ir nuplauti.

Šluotelė dulkėms
 
Paviršius, kuriuos sunku pasiekti, valykite specialia šluotele. Ji gana efektyviai padeda susidoroti su nestoru dulkių sluoksniu. Storą sluoksnį teks valyti dulkių siurbliu ir drėgna šluoste.

Riebalai virtuvėje

 
Riebalus ant virtuvinių baldų gerai nuvalo priemonės su apelsinų aliejumi. Priemonė užtepama/užpurškiama ant nešvarių paviršių ir laikoma 1 valandą. Galima rinktis ir taupesnes, labiau tausojančias liaudiškas priemones – sunkiai nuvalomus riebalus padeda pašalinti su vandeniu sumaišyta soda, šviežius – sodos tirpalas (šaukštas sodos 3,8 l vandens).
 
Kad ir kokią priemonę pasirinksite, prieš tvarkydamiesi išbandykite ją nematomoje vietoje ant nedidelio paviršiaus, kad būtumėte tikri, jog priemonė nepakeis baldų spalvos ir nepakenks paviršiams.

Valome rūdis
 
Rūdžių dėmes nesunku išvalyti paprastomis kiekvienuose namuose esančiomis priemonėmis. Viena iš paprasčiausių – citrinos sultys. Perpjaukite vaisių pusiau, išspauskite sultis ant dėmės ir palikite 10 minučių. Jeigu dėmės įsisenėjo (joms jau daugiau kaip kelios savaitės ar net keli mėnesiai), greičiau ir efektyviau bus naudoti cheminius rūdžių tirpiklius.

Grybelis
 
Dėl drėgmės, šilumos ir prastos ventiliacijos vonios kambaryje kartais įsimeta grybelis. Kad jį įveiktumėte, būtina iš pradžių gerai išdžiovinti pažeistą plotą (pavyzdžiui, plaukų džiovintuvu), ir apdoroti priemone nuo grybelio. Jeigu židinys nedidelis, galima naudoti vandenilio peroksidą: patepkite, palikite 3-5 minutėms ir nuplaukite. Kovai su įsisenėjusiomis dėmėmis reikės specialių, stipresnių priemonių nuo grybelio.

Apnašos ant čiaupo ir praustuvo
 
Pamačius apnašas, nebūtina tuojau pat griebtis dantų šepetėlio – gerai valo ir paprastas actas. Sumaišykite jį lygiomis dalimis su vandeniu, užlašinkite ant nešvarios vietos, palikite maždaug pusvalandžiui ir nuplaukite vandeniu.

Mineraliniai aliejai
 
Pirštų atspaudai ir dėmės – nuolatiniai nerūdijančio plieno paviršių palydovai. Kad valyti juos būtų lengviau, o švara išliktų ilgiau, naudokite mineralinius aliejus. Kartą per savaitę užpilkite jų ant šluostės ir patrinkite paviršius. Susidarys plėvelė, kuri atstums vandenį ir neleis prilipti įvairioms priemonėms, todėl tvarkymuisi sugaišite mažiau laiko.

Dulkių siurblys
 
Jeigu taupote laiką, siurbkite taip, lyg ant kilimo augtų kelios bulvių eilės. Įveikę vieną eilę, pereikite prie kitos.

Mikrobangų krosnelės valymas
 
Daugelis šeimininkių patvirtins: po maisto šildymo prietaiso vidus neretai atrodo kaip po karinių pratybų. O jeigu likučiai pridžiūsta, o dėmės įsisenėja – nuvalyti nešvarumus dar sunkiau. Kad išvalyti būtų lengviau, pastatykite krosnelėje puodelį vandens ir kaitinkite, kol užvirs. Drėgmė atidrėkins nešvarumus ir nuvalyti juos bus paprasčiau.


Reguliarumas
 
Laiko sutaupysite, jeigu tvarkysitės reguliariai, o ne atidėliosite, kol „atsiras laiko“. Tegul tvarkymasis virsta kasdieniu ritualu – tvarkykitės po truputį, ir jums nereikės po to titaniškų pastangų, norint nuvalyti nešvarius paviršius.

» Rašyti komentarą