Kalasi dantukai: kaip pagelbėti vaikui?

Vaiko savijauta dygstant dantukams gali būti labai įvairi ir nepastovi. Kaip su visu tuo susidoros tavo atžalėlė, labai priklauso nuo bendros organizmo būklės. Kai kurių specialistų teigimu, sveikas ir stiprus mažylis nepatiria jokių sunkumų.

Vis dėlto akylos mamytės atkreipia dėmesį į tai, kad padidėja seilėtekis, kad vaikutis viską kiša į burnytę. Galima atsargiai apžiūrėti dantenas: kai kalasi dantukai, jos būna patinusios.

Jeigu gi tavo sūnelis arba dukrytė nusilpo, šis procesas greičiausiai nepraeis be nemalonių pasekmių. Gali pasireikšti įvairūs negalavimai, pavyzdžiui, pablogėti miego kokybė, pakilti temperatūra, padidėti nerimas, verksmingumas ir kaprizingumas, dingti apetitas, prasidėti viduriavimas, parausti veiduko odelė. Ką dar reikėtų žinoti?

Kalantis dantukams, temperatūra neturėtų būti aukšta. Jeigu termometras rodo daugiau nei 38 laipsnius, būtina kviesti gydytoją, kadangi tai gali būti daugelio sunkių ligų simptomas. Gydytojas turėtų stebėti mažylį, apžiūrėti jį dar kartą po 2–3 dienų (tik taip nustatoma tiksli diagnozė).

Duok vaikučiui ką nors pagraužti. Geriausia būtų vaistinėje nupirkti specialų kramtuką, pripildytą skysčio (tai fiziologinis tirpalas, kuris nepakenks net tuo atveju, jeigu mažylis prakąstų paviršių), arba be jo. Šį daiktą galima padėti į šaldytuvą (tačiau ne į šaldiklį), kad atvėstų, kadangi šaltis mažina skausmą. Tinka ir švarus žaisliukas, kurį mažylis galėtų kramtyti ir masažuoti savo dantenas.

Jeigu sūnelis arba dukrytė jau po truputį valgo ir suaugusiųjų maistą, atpjauk gabaliuką obuolio arba morkos. Jeigu reikia, apvyniok jį servetėle ar skiautele. Būk itin atidi, jeigu mažylis jau turi pirmąjį dantuką, kuriuo gali atkąsti gabalėlį minkštimo. Nuolat būk šalia ir stebėk, kad vaikutis nepaspringtų. Lygiai taip pat tinka riestainiai ir bandelės be margarino.


Duok vėsių gėrimų. Arbata arba sultys sumažins dantenų skausmus tarytum kompresas, tačiau gėrimai neturi būti labai šalti, kad mažyliui nepradėtų skaudėti gerklės.

Masažuok dantenas savo pirštu arba silikoniniu šepetėliu. Iš pradžių vaikutis gali verkti, kadangi tavo prisilietimai, tikėtina, kels jam skausmą, tačiau neskubėk nutraukti šios procedūros – patikėk, mažylio būklė greitai pagerės.

Naudok specialų gelį. Pasikonsultuok su gydytoju ir nusipirk vaistinėje specialaus nuskausminamojo gelio, kurį reikia įtrinti į dantenas. Tokie preparatai slopina uždegimus, nuskausmina ir ramina, tačiau iš pradžių būtina įdėmiai perskaityti vaisto vartojimo instrukciją. Nenaudok jo dažniau, negu būtina, ir po kiekvieno karto kruopščiai nusiplauk rankas.

Apkabink ir nuramink vaiką. Jeigu jam iš tikrųjų skauda ir dėl to jis jaučia nerimą, dažnai verkia ir tampa kaprizingas, neprarask kantrybės: švelniai kalbėk su savo atžalėle, apkabink ją, bučiuok. Tavo meilė ir supratimas – pats geriausias vaistas. Išdygus dantukui, mažylis vėl taps linksmas ir guvus.

Valyk seiles. Jos gali sukelti odos paraudimą ir sudirgimą, todėl periodiškai reikėtų apšluostyti vaikutį minkštu rankšluostuku, o sudirgusią vietą patepti gydytojo išrašytu kremu. Prieš miegą pakišk po žanduku servetėlę, kad patalynė liktų sausa, o kad apsaugotum drabužius – naudok seilinuką.

Nupirk pirmąjį dantų šepetėlį. Rūpintis burnos higiena pradėti reikia dar prieš išdygstant dantukams. Švaria drėgna marle apsuk pirštą ir atsargiai nuvalyk vidinę žandukų pusę ir dantenas. Taip pat valyk ir vos prasikalusius dantukus. Kai iš viršaus ir apačios bus 4 dantukų eilė, pradėk naudoti specialų antpirštį su šepetėliu. Mažylis jį gali užsidėti ir pats, atlikti dantukų valymo procedūrą savarankiškai. Stenkitės rytais ir vakarais dantis valyti kartu – tegul mažylis mato, kaip tai daro suaugusieji, ir ima iš jų pavyzdį.

Dvejų metukų vaikutis jau turėtų mokėti naudotis dantų šepetėliu. Pastą parink atsižvelgdama į sūnelio arba dukrytės amžių.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Sabina
2022-06-20 07:24
Mano vaikui 2menisiu i 2savaites i ira jau 2danyu ka daryt
Pija
2014-06-28 15:30
Ar gali buti kosulys susijes su da,tuku dygimu?..Dakrytei siuo metu kalasi 3 kruminiai dantukai ir niekur nedingsta slapias kosulys?..
Akvile
2014-01-16 10:39
maniskiui jau issikale 2 dantukai(5 men), jokiu simptomu ar pakitimu vaiko elgesyje nepastebejau na tik tiek , kad viska kramto
vilma
2013-11-03 18:03
mes duodam kramtuka .bet jis nepadeda
Marija
2012-08-09 14:21
mes duodam pagraužti kokį riestainį