Kam kūdikiui reikalingas dienos režimas?

Artyom Yefimov / Dreamstime.com nuotr.

Ar reikia maitinti tuo pačiu metu, o gal geriau tuomet, kai vaikas praalko? Ar būtina migdyti vaiką net jeigu jis visiškai žvalus ir nerodo jokių nuovargių ženklų? Taip... kai kalbame apie kūdikių auginimą, visuomet susiduriam su įvairiausiom diskusijom. Būtent dėl to mes norėtume pakalbėti apie kūdikio dienos režimą ir kam jam to reikia.

Režimas – tai reguliari veiksmų kaita. Kuo tie veiksmai reguliaresni ir tiksliau atsikartoja, tuo labiau susibalansuoja kūdikio kasdienybė: jis būna ramesnis, nes jo nedirgina netikėtumai, be to jis nepervargsta, nes yra pripratęs prie dienos tempo. Nuolatos kartodamas tuos pačius veiksmus, vaiko organizmas prisitaiko ir iš anksto pasiruošia naujam veiksmui: jis žino, kad netrukus ateis metas valgyti, todėl pradeda gaminti skrandžio sultis virškinimui, vėliau jis žino, kad reikės šiek tiek pailsėti, todėl vaiko akytės savaime ima merktis. Taigi vaikai, kurie nėra pripratinti prie dienos režimo, dažniau skundžiasi apetito sutrikimais, nervų dirglumu ir bloga nuotaika.

Viena iš pagrindinių teisingo dienos režimo sąlygų – tai poilsio ir aktyvumo kaita. Kūdikiui miegas labai svarbus, todėl jis miega didžiąja dienos dalį ir tik kurį laiką būna budrus. Miegas suteikia jam energijos ir vaidina pagrindinį vaidmenį vystant nervų sistemą. 2 mėnesių kūdikis išlieka aktyvus tik maždaug 30-40 minučių, o trečiojo mėnesio metu budrumo laikas išsitęsia iki pusantros valandos. Vėliau organizmas miego reikalauja vis mažiau, todėl maždaug pusės metų vaikas miega keturis kartus per dieną, o nuo 9 mėnesio užtenka ir trijų – dviejų kartų. Kiekvienas miego laikotarpis trunka nuo pusantros iki dvejų valandų, tik paskutinį metų ketvirtį miegama ilgiau, tačiau rečiau.


Pripratimas prie režimo ateina palaipsniui. Netrukus kūdikis pradės skirti dieną ir naktį, todėl dienos metu didesnę laiko dalį išliks budrus, o nakties metu miegos ilgiau ir ramiau. Gerai išsimiegojęs mažylis būna kupinas energijos, todėl noriai žaidžia ir yra gerai nusiteikęs. Kai kurie tėveliai, pamatę kad kūdikis ramiai sau guli lovytėje, užsiima savo reikalais. Tačiau iš tiesų visas tavo dėmesys dabar turėtų būti skirtas vaikui: pakalbink jį ir pažaisk su juo. Jei matai, kad kūdikis nereikalauja dėmesio, pakabink jam ryškių žaisliukų, kad jis galėtų žaisti vienas.

Kūdikio dienos režimas – tai ne viena miegas, valgymas ir prausimasis. Čia būtinai turi atsirasti vietos ir pasivaikščiojimams. Nepaisant to, kad mažylis ką tik užmigo, gali paguldyti jį į vežimėlį ir keliauti į parką. Gaivus oras veikia raminančiai, gerina medžiagų apykaitą ir stiprina organizmo imunitetą. Šiek tiek pamiegojęs vežimėlyje vaikelis nubus ir matydamas naują aplinką tikrai nudžiugs, juk čia kur kas įdomiau, nei namuose. Vaikas, priešingai nei suaugusieji, stebisi viskuo, kas vyksta aplink: saulės šviesa, debesimis, medžių ošimu ir paukščių ččiulbėjimu. Kol kas jam viskas atrodo nauja ir nepakartojama. Taigi pasivaikščiojimų metu mažylis pažįsta pasaulį.

Žinoma, kiekvieno vaiko dienos režimas gali būti skirtingas, tačiau reikia stengtis, kad kiekviena kūdikio gyvenimo diena praeitų panašiu tempu. Tik tokiu būdu galėsi būti tikra, kad vaikas nepervargsta ir nepatiria papildomų stresų. Nepamiršk, kad dienos režimas iš esmės yra viso gyvenimo režimas.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
4 men Rugiles mama
2014-01-01 14:17
Kurioj cia vietoj jums nuobodu ? Dienotvarke yra labai gerai. Pvz mes zinome tiksliai kada valgysim, kada miegosim, kada eisim i lauka ir 2 kartus per savaite einam i uzsiemimus ( baseinas, manksta). Dukrytei taip patinka matau is jos elgesio, nes jau 3 menesius is vaiko nesulaukiu asaru.
Augustė
2012-01-20 12:21
Nuobodu, bet tvarka turi būti
Rina
2012-01-20 09:03
"Žinoma, kiekvieno vaiko dienos režimas gali būti skirtingas, tačiau reikia stengtis, kad kiekviena kūdikio gyvenimo diena praeitų panašiu tempu." Gal ir tiesa, bet dieve mano, kaip tai nuobodu...