Pasakas vaikams skaito ir tėvai, ir seneliai. Kodėl tai daryti būtina?
Kodėl pasakos reikalingos?
- Pasaka – tai pats suprantamiausias būdas vaikui sužinoti, kas yra gyvenimas ir kaip reikia gyventi.
- Pasakose matomas santykis su žmonėmis, gyvenimiškos situacijos (draugystė, meilė, apgaulė, džiaugsmas, liūdesys ir t.t.).
- Pasakose visi įvaizdžiai labai vienareikšmiai – geras, blogas, piktas, godus, dosnus, protingas, kvailas... Nėra jokių „pustonių“, todėl vaikas supranta viską.
- Pasakose gėris visada nugali blogį. Ir vaikui tai reikalinga, kad jis nejaustų baimės. Kai tiki, kad gėris nugalės, galima drąsiai judėti pirmyn.
- Pasakose dominuoja geri darbai, geros savybės – darbštumas, išmintis, dosnumas... Vaikas nesunkiai susigaudo, kokiam reikia būti, kad viskas sektųsi.
- Pasakose daug pakartojimų. Jie patinka vaikams. Visų pirma, tai padeda įsiminti pasaką. Antra – vaikams patinka atpažinti tai, kas jau žinoma (tai padeda pajusti stabilumą, viskas yra nuspėjama, ir vaiką tai ramina).
- Vaikas, kuris tiki pasakomis, tiki gėriu, ir tai padeda šypsotis pasauliui ir nebijoti.
- Pasakose saugoma amžių išmintis, kurios taip trūksta šiuolaikiniame materializmo pasaulyje.
Ką iš pasakų sužino mergaitės?
- Kad reikia būti geroms ir darbščioms, kad reikia padėti kitiems, jais rūpintis, linkėti žmonėms gero, nes tinginės ir pavyduolės pasakos pabaigoje visada gauna tai, ko nusipelnė.
- Reikia būti dėkingoms. Šiuolaikiniai vaikai pripranta gauti viską ir iš karto, o pasakose nieko negauni šiaip sau. Reikia mokėti ir pasakyti „ačiū“.
- Jaunikį reikia išbandyti. Ar princas sugebės dėl princesės įveikti visas jo kelyje pasitaikysiančias kliūtis? Žinoma, visa tai vaikams dar nėra svarbu, tačiau tokia išmintis išliks pasąmonėje ilgam (jei ne visam laikui).
Ką iš pasakų sužino berniukai?
- Reikia būti kilniems (padėti silpnesniems, rūpintis jais). Tas pasakos veikėjas, kuris nesavanaudiškai padeda senelei, pasidalina pietumis su kitu ar kažką išgelbėja, galiausiai pats išbandymų metu sulaukia tokios reikalingos pagalbos.
- Nereikia bijoti sunkumų. Visose pasakose vyra nedvejodami leidžiasi į kelią, ko nors ieško ar įveikia kokius nors išbandymus. Vyrai nebijo – jie pasirengę įveikti visus sunkumus, rizikuoti (net ir tie, kurie iš pradžių tik voliojasi ant pečiaus). Būtent šios savybės ateityje padeda berniukui pasijusti vyru.
- Lygiai kaip ir mergaitės, berniukai taip pat mokosi patikrinti savo būsimąją antrąją pusę: ar sugebės ji iškepti pyragą, kažką pasiūti? Moteris pasakose turi būti išmintinga ir darbšti, o gerųjų savybių vėliau ieškoma ir realiame gyvenime.
Keli patarimai tėvams
- Skaitykite pasakas su vaiku bent po 10-15 minučių per dieną – ir nebūtinai prieš miegą. Tegul pasakų skaitymas tampa jūsų tradicija.
- Paskaitę būtinai užduokite klausimų: kokias išvadas padarė vaikas, kas jam patiko, o kas – ne.
- Pasiūlykite vaikui nupiešti pasakos veikėjus taip, kaip jis juos įsivaizduoja. Toks pratimas lavina vaizduotę, padeda mąstyti nestandartiškai, kūrybingai.
2023-03-08 16:18