Kas bus su jūsų paskola po mirties

Ko gero vienas aktualiausių klausimų kylančių klientams, kurie yra paėmę paskolą - kas nutinka su paskola po mirties? Į šį klausimą galima atsakyti aptariant kelis esminius faktus. Sunku atsakyti į šį klausimą, kai nėra konkretesnės informacijos apie paskolos sutartį, tad belieka pasidomėti tik bendra praktika ir atsakyti į šį klausimą teoriškai. Kad ir kokios aplinkybės susiklostytų, skolos vistiek turi būti grąžinamos, o kas jas grąžins, jei paskolą paėmęs asmuo mirs?

Laiduotojai yra įpareigoti.
Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti ar paskolos sutarties sudarymo metu nebuvo laiduotojų. Tokiu atveju, kai yra paskiriamas laiduotojas, atsakomybė po skolininko mirties krenta būtent jam. Laiduotojai tam ir yra - jie įpareigoti dėl tam tikrų aplinkybių grąžinti paskolą vietoj esamo skolininko.


Grąžinti gali ir turto paveldėtojai. Savaime suprantama, kad mirus skolininkui, jo turtas atitenka paveldėtojams. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad skola niekur nedingsta, todėl paskolą gali grąžinti ir skolininko turtą paveldėję asmenys. Būtina žinoti, kad yra tikimybė, jog kreditorius gali pateikti neigiamą atsakymą dėl paskolos perėmimo, nes kiekvieno žmogaus mokumo galimybės yra skirtingos, o tada tokiu atveju pirmiausia būtų parduotas paveldėtas turtas ir apmokamas paveldėtas kreditas.

Nutinka situacijų, kad paskolą paėmęs ir po kažkurio laiko miręs skolininkas, neturėjo jokių paveldėtojų t.y. nebuvo kam paveldėti jo sukaupto turto, todėl ir paskolos niekas negalėjo "paveldėti". Tokiu atveju turtas yra perimamas valstybės, tad pirmiausia pardavus tą turtą valstybė padengtų skolininko paskolą.

Apibendrinant - mirus finansiškai įsipareigojusiam asmeniui, atsakomybė krenta ant laiduotojo, jei toks egzistuoja paskolos sutartyje, o jei tokio nėra tada yra bandoma tartis su turto paveldėtojais, nes dažniausiai didelės sumos skolinamos su nekilnojamojo turto įkeitimu, tad savaime suprantama, kad tada yra parduodamas įkeistas turtas, padengiama vartojimo paskola ir jos palūkanos, o likutis atitenka paveldėtojams. Lygiai tokia pati situacija yra ir tada jei paveldėtojų visiškai nėra ir turtą perima valstybė. Kita situacija yra kai tenka padengti vartojimo kreditus - čia nėra reikalaujama jokio turto įkeitimo, tačiau tokių situacijų Lietuvoje pasitaiko retai.
 

» Rašyti komentarą