Kelionės nėštumo metu

Nėštumas – ne priežastis atsisakyti kelionės (ypač tuo atveju, jeigu ji suplanuota jau seniai). Išvažiuoti ir palikti už nugaros kasdienio gyvenimo dalimi tapusį stresą ir patirti naujų įspūdžių naudinga tiek mamai, tiek jos mažyliui. Jeigu moteris jaučiasi gerai, o gydytojai neprieštarauja, ji gali pakeisti aplinką ir drauge su vyru, mama ar kuo nors iš giminių keliauti prie jūros arba į kalnus. Tikriausiai kyla klausimų: kada tai padaryti geriausia? Kokiu transportu vykti, kokių vaistų su savimi pasiimti, ar reikia apsidrausti? Aptarkime juos, kad poilsis iš tikrųjų būtų saldus ir malonus.

Kada geriausia išvykti?

Gydytojų nuomone, optimulus metas – antrasis nėštumo trimestras. Jis ypatingas tuo, kad būsima mamytė jau apsipratusi su savo padėtimi, nebesuka galvos dėl nuolat augančio svorio ir apvalėjančio pilvuko. 14–26 savaitę galima be didesnio diskomforto keliauti nepažįstamomis įdomiomis vietomis, vykti į trumpas ekskursijas, plaukioti jachta ir daryti begalę kitų dalykų. Šis laikotarpis taip pat patogus dėl to, kad toksikozė jau praeityje, tad joks nemalonus pašalinis kvapas ar skonis jūsų nuotaikos nebesugadins. Delsti nereikia, nes 7 mėnesį padidėja priešlaikinio gimdymo tikimybė. Jūs juk norite, kad sąlygos tam būtų tinkamos?

Kelionių nėštumo metu kontraindikacijos

Jeigu jus prižiūrintis gydytojas rekomenduoja pasilikti, geriau taip ir padarykite – priešingu atveju pasekmės gali būti tikrai liūdnos. Lagaminus išpakuokite, jeigu jums nustatyta bent viena iš šių problemų:

 

 •     Anemija;
 •     Gimdos hipertonusas,
 •     Kokios nors placentos formavimosi problemos;
 •     Vėlyva toksikozė;
 •     Lėtinės ligos paūmėjimas;
 •     Alerginės reakcijos atsiradimo tikimybė;
 •     Kraujavimas;
 •     Kraujospūdžio sumažėjimas arba padidėjimas;
 •     Persileidimo tikimybė;
 •     Infekcinės ligos;
 •     Dažnas pykinimas.

 

Nenoriai, bet leidžiama leistis į kelionę moterims, turinčioms randą po Cezario pjūvio. Joms rekomenduojamas kuo ramesnis gyvenimo būdas išvykos metu.

Svarbūs dokumentai

Nepamirškite savo medicininės kortelės, ultragarso tyrimų. Jeigu kur nors tektų kreiptis į gydytoją, jam ši informacija bus labai svarbi ir naudinga. Draudikai pažymi, kad būtinoji medicinos pagalba nėščiajai bus suteikta nepriklausomai nuo to, ar ji apsidraudusi ir yra moki, tačiau gydymas gali kainuoti labai brangiai. Medicininis draudimas jums pravers, jeigu staiga ims labai skaudėti dantį, išsinarinsite ranką arba koją ir kitais panašiais atvejais.

Renkamės maršrutą

Nėštumas – ne tas laikas, kai reikėtų eksperimentuoti ir keliauti į egzotiškus kraštus. Rinkitės vietas, kurių klimato sąlygos panašios į jūsiškes. Pagrindiniai reikalavimai:

 

 •     Palankios šalies, kurioje ketinate poilsiauti, klimato sąlygos;
 •     Geriausia, kad nebūtų didelio laiko skirtumo (ne daugiau kaip viena valanda);
 •     Geras aptarnavimo lygis;
 •     Operatyvi medicinos pagalba;
 •     Turite mokėti šalies kalbą (bent jau tiek, kad mokėtumėte papasakoti apie savo padėtį);
 •     Įprastas maistas be aštrių prieskonių;
 •     Nedidelis atstumas, kad kelionė nekeltų diskomforto.

 

Ką įsidėti į vaistinėlę?

Nėštumo metu vaistinių preparatų vartoti nereikėtų, tačiau pasitaiko situacijų, kai vaistinėlė yra būtina. Optimalus sprendimas (dėl viso pikta): valerijono tabletės ir NO-SPA. Valerijonas sumažins įtampą ir stresą, NO-SPA – padės įveikti dėl padidėjusio gimdos tonuso kylančius nepatogumus. Kitų vaistų vartojimas galimas tik tada, jeigu juos paskiria gydytojas.

Kokią transporto priemonę rinktis?

Viskas priklauso nuo kelionės trukmės. Ginekologai kategoriškai pasisako prieš ilgas keliones.

Ar saugu nėščiajai važiuoti automobiliu (net jei už vairo sėdi kažkas kitas) – labai aktualus klausimas. Standartiniai saugos diržai joms tinka nelabai – vis dėlto pliusu laikoma tai, kad automobilį galima bet kada sustabdyti, leisti būsimai mamytei pasivaikščioti ir įkvėpti gryno oro.

Kelionė lėktuvu gali būti visai patogi, jei skrendama ne daugiau kaip 2–3 valandas. Vis dėlto jums teks pristatyti gydytojo pažymą, patvirtinančią, kad per artimiausias tris dienas gimdymas neturėtų prasidėti. Be šio formalumo avialinijų bendrovės gali atsisakyti jus skraidinti – kai kurios apskritai nenori imti ilgiau nei 7 mėnesį nėščių moterų. Jeigu vis dėlto gavote leidimą skristi, atkreipkite dėmesį tokius aspektus:

 

 •     Pasirinkite patogią vietą, kad galėtumėte bet kada nueiti į tualetą ir niekam netrukdytumėte.
 •     Jeigu reisas neilgas, niekas jūsų nemaitins. Prieš skrydį pavalgykite, kad nekentėtumėte alkio.
 •     Pasiimkite pagalvėlę kaklui ir pečiams – sėdėjimas ta pačia poza gali būti labai nepatogus.

 

Manoma, kad vis dėlto saugiausia nėščiosioms keliauti traukiniu.

Svarbūs niuansai

Greičiausiai po kelionės norėsite pailsėti, išsimaudyti ar pasideginti – gydytojai įspėja, kad saulės voniomis piktnaudžiauti negalima. Kai kurios būsimos mamytės įsivaizduoja, kad taip aprūpins mažylį vitaminu D, tačiau viskas gali baigtis šilumos smūgiu arba nudegimais. O plaukiojimas, pasirodo, naudingas – jis stiprina dubens raumenis, o tai labai pravers gimdymo metu.

Nėščiosioms taip pat rekomenduojama valgyti tik įprastą maistą ir vengti apsinuodijimo. Egzotiška virtuvė vilioja, tačiau jos kerams mažylio labui geriau atsispirti. Nevartokite alkoholio. Prekeiviai moka apsukti pirkėjams galvas, neužkibkite ant jų kabliuko. Net ir patys aromatingiausi gėrimai nėra verti tiek, kiek mažylio gyvybė – įsigykite buteliuką kitą atminimui, bet išgerti galėsite tik tada, kai gimdymas ir maitinimas krūtimis liks praeityje.

Jeigu laikysitės šių patarimų, kelionė jums ir jūsų mažyliui bus naudinga. Nauji malonūs pojūčiai, pasikeitusi aplinka, grynas oras ir plaukiojimas jūroje ilgam nuteiks jus maloniai.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Rita
2011-12-07 16:01
Na, o aš nelinkusi rizikuoti. Nėštumo metu niekur nekeliavau, tačiau kai mažoji ūgtelėjo, atsigriebiau už viską
Aušra
2011-12-07 10:48
Aš abstinentė, man alkoholio niekas neįsiūlys
Jelena
2011-12-07 09:26
Man keliauti traukiniu atrodo ne tik saugiausia, bet ir patogiausia. Bėda tik ta, kad dažniausiai vis tiek kur nors teks persėsti į kitą transportą.