Kiaulytė: ką reikia žinoti?

Kiaulytė – tai viena iš vaikystės ligų, kurią sukelia Paramoxi paroditis virusas. Jai būdingas seilių ar kitų liaukų uždegimas. Kokie ligos požymiai ir kaip ją gydyti?

Tai virusinė infekcija, perduodama oro-lašeliniu keliu ar tiesioginio kontakto metu. Dažniausiai užsikrečiama nuo kito žmogaus, tačiau viruso šaltinį nustatyti būna sunku, kadangi kitą asmenį jau galima užkrėsti iki pirmųjų ligos apraiškų likus vienai savaitei. Virusas patenka per nosį ar burną tiesiai į kvėpavimo takus, tada keliauja kraujo srove per visą organizmą. Viruso sukėlėjas gali patekti į bet kurį organą: inkstus, skydliaukę, kasą, lytines ir seilių liaukas. Dažniausiai jis įsiskverbia į vieną iš paausinių liaukų, esančių žando srityje prieš pat ausį. Šia liga serga dažniausiai šešerių-aštuonerių metų vaikai, rečiau – vaikai iki vienerių metukų amžiaus.

Pirmieji kiaulytės simptomai – prasta savijauta ir kylanti temperatūra (gali pakilti net iki 40 laipsnių), matomas paausinės liaukos pabrinkimas, ištinsta venos, kartais abiejų pusių liaukos. Taip pat vargina galvos, ausų, gerklės skausmai, vėmimas, šaltkrėtis; atsiranda nedideli arba vidutinio didumo šviesiai rausvi taškai. Vaiko ausies speneliai tampa labai dideli, todėl gali atrodyti, jog veidas yra labai ištinęs ir labai skauda. Skausmas stiprėja, kuomet praveriama burna ir bandoma kalbėti ar valgyti. Be to, gali kilti ir infekcija, kuomet virusas patenka į kitus organus. Retais atvejais tai gali sukelti pankreatitą (kasos uždegimą, ausies labirinto uždegimą), dažniau – pakenkti smegenims.


Pagrindinis kiaulytės gydymo tikslas – sumažinti varginančius skausmus. Gydytojai pataria, kad geriausia gulėti lovoje, kol atslūgs liaukų patinimas ir aukšta temperatūra. Esant labai stipriam skausmui, galima kurį laiką pavartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo arba pasitelkti liaudies mediciną – burną skalauti šilta ramunėlių arbata. Svarbu vartoti daug kambario temperatūros skysčių (arbatos, vandens, nerūgštaus kompoto), vaikui suteikti šilumos, švaros ir gryno oro.

Norint, jog neplistų liga, geriau kambarį vėdinti 2 kartus per dieną. Kaklą apriškite šaliku ar šilta skarele. Kad nereikėtų vaikui kramtyti, geriausia duoti jam valgyti skysto, trinto maisto, virto vandenyje arba garuose.

Jeigu kiaulyte sergama vaikystėje, komplikacijų būna retai. Sergantį vaiką patariama atskirti nuo sveikų bent 9 ar 11 dienų, kad virusas neplistų toliau. Nuo kiaulytės skiepijami MMR vakcina vaikai 15–16 mėnesių, 6–7 metų amžiaus.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
as
2013-10-27 23:00
Ups sumaisiau ligas
as
2013-10-27 22:59
Kartais ji buna nezymi. Tevai gali ir nepastebeti.
Tuc
2012-06-05 20:33
nežinau, aš taip pat nesirgau. Lyg ir
domas
2012-06-04 15:51
o persirgus igaunamas imunitetas, kaip pvz nuo raudoniukes?
Rosita
2012-06-04 15:50
Aš taip ir nepersirgau kiaulyte vaikystėje