Kiek svorio turi priaugti kūdikis?

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: augantis naujagimio ir kūdikio svoris yra puikus ženklas, parodantis, kad vaikelis yra sveikas, gauna pakankamai maisto bei gerai vystosi. Žinoma, kūdikio svorio prieaugis yra labai individualus, tačiau tėvams naudinga žinoti vidurkius, galimas svorio netekimo (arba didesnio nei įprasta prieaugio) priežastis bei mokėti tinkamai pasverti kūdikį.

Naujagimis po gimimo netenka svorio

Gimę naujagimiai yra iš karto pasveriami, daugumos išnešiotų, sveikų mažylių svoris svyruoja nuo 2,5-3,5 kg, tačiau nuokrypiai nuo vidurkio dažniausiai neparodo ligos ar kito negalavimo.

Per pirmąsias 5-7 gyvenimo dienas naujagimiai nepriauga, o atvirkščiai, netenka net vidutiniškai 6-7% svorio. Daugiau svorio, apie 7-10% netenka krūtimi žindomi naujagimiai. Mišinėliu maitinami naujagimių svoris nukrenta ne taip ženkliai, jie netenka apie 5% svorio.

Naujagimiai netenka svorio, nes per odelę ir šlapinantis pasišalina dalis organizme sukauptų skysčių.

Prarastą svorį sveiki naujagimiai „atsiaugina“ iki 10-14 gyvenimo dienos, o tuomet jų svoris ima augti. Iškart po gimimo nukritusius gramus kiek lėčiau susigrąžina neišnešiotukai, sergantys, po komplikuoto gimdymo gimę vaikučiai.

Jeigu naujagimis neteko daugiau, nei 10% svorio ir jo nesusigrąžino iki 3-osios gyvenimo savaitės, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

Kiek svorio turi priaugti kūdikis?

Per 1-ąjį mėnesį naujagimis turėtų priaugti nuo 400 iki 600 gramų svorio.


2-ojo mėnesio metu jo svoris padidės dar kilogramu.

Artėjant link 5-6-ojo mėnesio mažylio svoris padvigubės, o sulaukus metukų – patrigubės.

Nuo dvejų metų iki subrendimo per metus vaikas priaugs maždaug po 2 kilogramus.

Žinoma, kiekvienas vaikutis yra individualus, taigi šie skaičiai – tik orientaciniai.

Kūdikio svoris turi atitikti jo ūgį. Sulaukus šešių mėnesių vidutinis mažylio svoris pasiekia 8200 gramų, o ūgis – 66 cm. Kiekvienam trūkstamam centimetrui iš bendro svorio reikėtų atimti 300 gramų, o papildomam centimetrui - pridėti 250 gramų.

Kaip sverti kūdikį?

Visi naujagimiai yra sveriami iškart po gimimo, kartais jie papildomai pasveriami išrašant iš ligoninės, t.y. įprastai po 2-3 dienų. Vėliau sveiki kūdikiai yra sveriami maždaug kartą per mėnesį, profilaktinių apsilankymų pas gydytoją metu.

Gydytojas turėtų nurodyti, jeigu yra poreikis naujagimį ar kūdikį sverti dažniau bei sudaryti svėrimų planą, atsižvelgęs į kūdikio sveikatos būklę.

Norint stebėti kūdikio svorio prieaugį (arba kritimą) namuose, reikia turėti specialios formos, labai tikslias kūdikių svarstykles bei mokėti taisyklingai pasverti vaikelį.

Norėdami taisyklingai pasverti kūdikį:

  • Įsitikinkite, kad svarstyklės stovi lygiai ir ant tvirto paviršiaus;
  • Įjunkite jas;
  • Svarstykles užklokite vystyklu arba šilta medžiaga;
  • Paspauskite „Tara“ mygtuką, kad medžiagos svoris nebūtų įskaičiuojamas. Jei tokio nėra – užsirašykite medžiagos svorį ir pasvėrusi kūdikį jį atimkite;
  • Atsargiai paguldykite mažylį ant svarstyklių, prilaikydama jo galvytę. Kūdikėlis turėtų būti be drabužėlių;
  • Palaukite, kol svarstyklės užfiksuos rodmenis.

Kad rodmenys būtų kuo tikslesni, kiekvieno svėrimo metu pasistenkite sukurti tokias pačias sąlygas: sverkite tuo pačiu metu ir būtinai prieš maitinimą, nes vieną dieną kūdikis gali suvalgyti daugiau, o kitą – mažiau, taigi tai stipriai paveiks rodmenis. Geriausia mažylį sverti tuomet, kai jis yra mieguistas, nes priešingu atveju nuolatinis judėjimas gali iškreipti rezultatus.

» Rašyti komentarą