Kiekvieną dieną – vis nauji pokyčiai

Galiausiai kulminacinis nėštumo momentas – gimdymas – lieka praeityje, o tu supi ant rankų mažylį... Greičiausiai skiri jam visą savo šilumą ir meilę, visą rūpestį ir visą laiką, tačiau nereikėtų pamiršti ir savęs – juk būtent dabar tavo organizme vyksta sudėtingi procesai, nuo kurių priklausys, kaip auklėsi ir prižiūrėsi vaikutį, tavo galimybės susilaukti antro mažylio, grįžti į darbą, jaustis sveika ir laiminga.

Laikotarpis po gimdymo – paskutinė nėštumo proceso stadija. Kartais, norint pabrėžti jo svarbą sveikatai, jis dar vadinamas ketvirtuoju gimdymo periodu. Jis trunka maždaug 6–8 savaites, po jo visiškai atsistato lytinių liaukų veikla, endokrininė, nervų, širdies ir kraujagyslių bei kitos sistemos.

Išsiaiškinkime, kas tuo metu vyksta moters organizme ir ką šie pokyčiai įpareigoja daryti. Pasišalinus placentai, persitvarkė neurohumoralinė reguliacija, iki buvusio dydžio ėmė trauktis gimdos raumenys, ji pati sumažėja, sienelės storėja, ertmė siaurėja. Tokie pokyčiai vadinami involiucija, jų greitis priklauso nuo daugelio veiksnių, pavyzdžiui: jeigu moteris laukėsi daugiau negu vieno vaikelio, arba vaisius buvo labai didelis, gimdos involiucija šiek tiek lėtesnė. Neigiamą įtaką jos tempams turi ir ankstesnės uždegiminės gimdos ir kiaušidžių ligos, judėjimo stoka ir daug kitų priežasčių.

Iš karto po gimdymo gimda sveria apie 1000–1200 g. Per pirmąją savaitę po jo masė sumažėja iki 500–600 g, antrąją – iki 350 g, trečiąją – iki 200. Baigiantis periodui, gimda sveria vos 60–70 g.

Gimdos gleivinė visiškai atsikuria maždaug per 6–8 savaites, tačiau jos išskyros turėtų išnykti. Jeigu pirmosiomis dienomis po gimdymo jos gausios ir kraujingos, kasdien jų vis mažėja, kol galiausiai viskas normalizuojasi.


Devynis mėnesius gimda tempė pilvo sienelę, todėl kai kurios elastingos odos skaidulos neišlaikė ir trūko. Būtent todėl iš karto po gimdymo atsiradęs „pilvukas“ (ištampyta pilvo sienelė) lieka minkštas ir nukaręs. Paprastai sienelė vėl tampa tokia, kokia buvusi, išskyrus tuos atvejus, jeigu raumenų tonusas yra per mažas.

Pamažu (apytiksliai per 3–4 savaites) savo ankstesnį tonusą atgauna ir dubens dugno raumenys – juk gimdant natūraliai gimdymo kanalai ne tik išsitempia, bet ir yra traumuojami (trūksta, yra pjaunami).

Pogumburio, hipofizės ir kiaušidžių sistemoje taip pat vyksta sudėtingi pokyčiai – kalbame apie atsinaujinusį hormonų sintetinimą ir ovuliaciją. Po gimdymo daugumai krūtimi nemaitinančių moterų menstruacijos prasideda jau po 2–3 mėnesių.

Pogimdybiniu laikotarpiu tau reikia ypatingo dėmesio. Žinoma, tu greičiausiai rūpiniesi savo ir mažylio sveikata, stebi pokyčius ir džiaugiesi, tačiau be viso to ir toliau būtina akušerių-ginekologų priežiūra, jų konsultacijos. Štai čia ir reikėtų gauti papildomos informacijos apie higienos problemas, lytinio gyvenimo galimybes, kontracepciją ir kitus panašius klausimus.

Pakartotinai apsilankyti pas gydytoją reikės po gimdymo praėjus maždaug 6 savaitėms (jeigu viskas gerai).

Kartais į specialistus tenka kreiptis anksčiau. Štai kelios priežastys, kada tai reikėtų padaryti:

  • Staiga ėmė skaudėti pilvo apačią;
  • Skauda pieno liaukas;
  • Jeigu po gimdymo praėjus savaitei (ar vėliau) atsirado kraujingų išskyrų;
  • Pakilo kūno temperatūra;
  • Jeigu ėmė kamuoti galvos skausmai, prieš akis mirga, matai „drumstis“, „stiklą“;
  • Jautiesi prislėgta, neturi noro ir jėgų rūpintis savimi ir vaikučiu.
  • Atsinaujino lytinis gyvenimas, tačiau tu vis dar nežinai, kokios priemonės efektyviausiai apsaugo nuo nėštumo.
  • Atsirado problemų, susijusių su maitinimu krūtimi.

Pogimdybinis laikotarpis toks pat svarbus, kaip ir vaikučio pradėjimas, nėštumas ar gimdymas. Šiuo metu tau reikia ypatingo artimųjų ir gydytojų dėmesio bei palaikymo. Žiūrėk į savo sveikatą atsakingai!

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Goda
2012-03-22 14:08
Ar pas gydytoją tikrai būtina eiti po šešių savaičių, jeigu viskas tiesiog puiku?
Pupa
2012-03-22 10:30
O kaip atsiktratyti to nukarusio pilvuko? Vieni sako, kad neįmanoma, kiti - kad galima
Stirna
2011-12-16 16:24
Koks unikalus visgi yra zmogaus organizmas
Vita
2011-12-16 12:06
Pravers toms, kas ruošiasi gimdyti. Man tai jau praeitis.
Mira
2011-12-16 09:35
Tai va kodėl krinta svoris