Kodėl kūdikis verkia?

Vaikutis ima verkti, o jaunosios mamytės širdyje nerimas ir išgąstis – ko gi jis nori šį kartą?! Deja, mažylio norus ne visuomet taip paprasta atspėti. Tačiau yra keletas pagrindinių priežasčių, kurios galbūt padės tau susiorientuoti ir greitai išspręsti šį uždavinį.

Verksmas iš alkio. Šį verksmo tipą nustatyti nėra labai sunku, mat verkdamas mažylis lūpomis ieško mamos krūtinės iš kurios galėtų atsigerti taip mėgstamo pienuko. Dažniausiai burna jis stengiasi apimti bet kokį šalia pasitaikiusį daiktą: vystyklus, žaisliukus, ar tiesiog savo pirštukus.

Nepaisant to, kad mažylis turi nustatytą maitinimosi režimą ir valgyti panorėjo ne tuo metu, kai reikėtų, turėtum jį pamaitinti, nes vaikučio alkio nenuraminsi jokiais kitais būdais. Netgi jei mažylis visai neseniai valgė, tai dar nereiškia, kad jis yra sotus. Juk tu negali pamatuoti, ar jis tikrai pakankamai pasisotino praėjusio maitinimo metu. Gali būti, kad kūdikis verkia visai ne dėl alkio, tačiau maitinimas jį puikiai nuramina. Ir ne tiek dėl paties žindimo proceso, kiek dėl juntamo motinos širdies rimto, kvapo ir šilumos, kurie pirmaisiais gyvenimo mėnesiais yra labai svarbūs. Žinoma, piknaudžiauti maitinimu kiekvieno verksmo atveju nereikėtų, nes kūdikis pripras būti raminamas būtent tokiu būdu, o tai sukels nemenkų problemų ateityje.

Verksmas iš troškulio. Kol kūdikis gauna tik mamos pieną, tai jam atstoja ne tik gėrimą, bet ir maistą. Kadangi pienas gana riebus, mažylį gali imti troškinti. Išsiaiškinti tai labai paprasta: tereikia duoti vaikui šiek tiek vandens. Jei jis bus alkanas, o ne ištroškęs, vanduo jo tikrai nenuramins.


Verksmas iš nuovargio. Pirmaisiais gyvenimo metais kūdikiams reikia labai daug miego, juk ne veltui sakoma, kad organizmas auga bemiegant. Taigi ramybės režimas vaikui tiesiog gyvybiškai būtinas. Kartais mamytės nežino ką daryti, nes netgi paguldytas į lovytę kūdikis negali nurimti ir nuolatos verkia. Tokiais atvejais tikėtina, kad kažkas blaško jo dėmesį, taigi reikėtų apsižvalgyti aplink ir atkreipti dėmesį, ar aplink ne per didelis triukšmas, ne per ryški šviesa ir ar namuose tinkama temperatūra.

Nuovargio verksmą galima atpažinti iš paprastų ženklų: kūdikio verksmas labiau primena inkštimą, nei reikalaujantį rėkimą (koks būna tuomet, kai vaikas jaučiasi alkanas). Be to, delniukais jis trinasi akytes ir žiovauja. Nuvargusį kūdikį nuraminti nėra sunku, tereikia šiek tiek motiniškos šilumos: pasiguldyk jį šalia savęs lovoje ir paniūniuok lopšinę. Jei ir tai nepadeda, paimk ant rankų, kad jis jaustų tavo šilumą ir širdies plakimą.

Verksmas iš skausmo. Toks verkimas dažniausiai būna „aštrus“, o vaikutis nevalingai gniaužo kumštukus, nežinodamas ką daugiau daryti. Labiausiai tikėtina, kad skausmus sukelia nepasišalinusios dujos, smarkiai spaudžiančios pilvuką.

Padėti savo mažyliui gali keliais būdais:

  • Pirmiausia reikia sušildyti ir atpalaiduoti pilvuką. Taigi gali padaryti tiesiog uždėdama šiltas rankas ar pašildytą užklotėlį.
  • Paglostyk mažylio pilvuką sukdama ratus pagal laikrodžio rodyklę.
  • Jei pilvukas labai išsipūtęs, gali panaudoti guminį švirštą skirtą nosies išvalymui. Tai padės pravalyti tiesiąją žarną ir lengviau pasišalinti dujoms.


Verksmas dėl dygstančių dantukų. Dantukai gali pradėti dygti labai anksti, o tai sukelia didelį diskomfortą. Deja, mažylis negali pasakyti, kad jam skauda, todėl ima garsiai verkti, refleksiškai kišdamas rankutes į savo burnytę. Dantukų dygimą išduoda dar ir tai, kad žindymo metu mažylis ima mažiau gerti, daugiau laiko skirdamas spenelio kramtymui. Toks kramsnojimas nuramina dantenas, todėl kūdikis pasijunta ramiau.
 

» Rašyti komentarą