„Pampers“ pataria: ar jūsų vaikas naudoja žodžius, kurių jis tikrai negalėjo išgirsti iš jūsų? Skaitykite toliau norėdami suprasti, kodėl jis taip kalba ir kaip jam padėti suprasti, kad tai yra negerai.
Jei atidžiai įsiklausysite į jūsų darželinuko naudojamus žodžius, pastebėsite, kad jų žodynas ne toks nekaltas, kaip galėtume tikėtis. Jų pokalbiai prisodrinti agresyviomis frazėmis. Kai kurios iš jų yra tiesiog paprasti suaugusiųjų keiksmažodžiai. Kiti, kaip „jis kaka“ yra naudojami tik mažų vaikų.
Vaikai daugelį žodžių supranta iš konteksto, kuriame jie yra naudojami. Štai kodėl mažylis gali paprašyti „pieno“, kai norės atsigerti kažko kito. Jam „pienas“ yra tiesiog žodis, kuris asocijuojasi su gėrimu. Mažylis įskaitys žodžio reikšmę iš to, kas nutinka, kai jis jį ištaria.
Priemonė, skirta gauti dėmesio
Jei paklausite negražiai šnekančio keturmečio, ką tie žodžiai reiškia, jis atsakys kažką panašaus į „tai reikia sakyti, kai nori, kad žmonės į tave kreiptų dėmesį“. Šis komentaras reiškia, kad vaikas supranta žodžių galią – ypač kai kurių žodžių – net nesuprasdamas jų reikšmės.
Dr. Timotis B. Džėjus (Timothy B. Jay), psichologijos profesorius Šiaurės Adamso koledže Masačusetse, studijavo keikimosi būdus ir kitas agresyvios kalbos apraiškas vaikų tarpe. Jis išsiaiškino, kad kaip ir kitose verbalinio vystymosi sferose, čia pirmauja mergaitės. 3-4 metų mergaitės vidutiniškai žino 23 agresyvias frazes ir keiksmus, o berniukai – apie 17.
Mes, tėvai, dažnai norime trauktis atatupsti, išgirdę tokius žodžius, ištartus mūsų mielų darželinukų, bet svarbu suprasti ne tik tai, kodėl vaikai taip šneka, bet ir tai, kad vaikai šiuos žodžius dažnai interpretuoja kitaip nei mes.
Stiprūs žodžiai – stiprios emocijos
Trimetis gali kalbėti negražiais žodžiais norėdamas paerzinti žaidimų draugą. Žinoma, mažylis neturi omenyje to, ką sako. Tai tėra būdas išreikšti savo jausmus ir iššaukti aplinkinių reakcijas.
Situacija yra panaši, kai vienas darželinukas pavadina kitą „bailiu peliuku“ ar kaip nors panašiai. Tai – intensyvių emocijų metai. Vienas didžiausių iššūkių, su kuriais susiduria darželinukai, yra mokymasis valdyti emocijas. Pavadindamas kitą „bailiu peliuku“ vaikas siunčia signalą, kad jis pats nėra bailus. Šį kartą kalba vėl atspindi vystymosi problemas, kurios yra svarbiausios vaiko gyvenime.
Nėra labai tikėtina, kad galėsite apsaugoti savo vaiką nuo visų negražių žodžių, kuriuos jis gali išgirsti. Jie yra visur aplinkui – darželyje, žaidimų aikštelėje, televizijoje, taigi vaikas turi galimybę juos išgirsti net tuomet, jei jie niekada nenaudojami namie. Tikrasis iššūkis – tai padėti vaikui suprasti, kada yra socialiai priimtina naudoti tokius žodžius ir padėti jiems įvaldyti verbalinius įgūdžius, kuriais jie galės išreikšti save efektyviau be negražių žodžių naudojimo.
Naudingi patarimai
Ką galite padaryti? Štai keli patarimai:
• Ignoruokite jų elgesį ir galiausiai jie pereis prie kitos taktikos. Paprasčiausiai neįdomu keiktis, jei suaugusieji nekreipia dėmesio į tai.
• Išmokykite savo vaiką alternatyvių frazių. Kaip ir su kitu probleminiu elgesiu, paprasčiausiai uždrausti vaikui ką nors daryti nėra taip efektyvu kaip pasiūlyti alternatyvų, pasitenkinimą teikiantį elgesį. Alternatyvių frazių siūlymas leis jūsų vaikui sužinoti, kad jūs suprantate jo stiprias emocijas ir suteikia jam būdą išreikšti šias emocijas visuomenei priimtinesniu būdu.
•Pamėginkite sutvarkyti savo pačių elgesį namuose. Daugeliu atveju jūsų vaikas mokosi iš jūsų, kokie žodžiai yra tinkami atitinkamoje situacijoje. Jūs negalite tikėtis, kad darželinukas, skatinamas išreikšti savo emocijas, nenaudos žodžių, išgirstų iš jūsų.
Šaltinis: pampers.com