Kodėl naujagimiai čiaudėja?

Kai augini pirmą vaikutį, normalu krūpčioti nuo menkiausio mažylio nusičiaudėjimo. Tačiau iš tiesų naujagimių čiaudulys niekuo nesiskiria nuo suaugusiųjų. Tai - visiškai normalus reiškinys.

Kodėl gali kilti čiaudulys?

  • Namuose esančios dulkės arba įvairūs kvapai gali dirginti jautrią mažylio nosytę. Kai vaikučio nėra namuose, būtinai reguliariai vėdink namus. Grynas oras stiprina imuninę sistemą, taigi tai ne tik padės palaikyti gaivų orą namuose, bet ir užgrūdins bei sumažins peršalimo tikimybę.
  • Kaip jau minėjome, dulkės - gana stiprus dirgiklis. Patekusios į nosies ertmę jos sudirgina greivinę ir sukelia čiaudulį, todėl kiekvieną dieną drėgna šluoste valyk kambario grindis ir kitus paviršius.
  • Krūtimi maitinamiems kūdikiams dažniausiai čiaudulys prasideda valgymo metu ar iš karto po jo. Tai normalu.
  • Kūdikėlio nosytėje išsiskiria gleivės, kurios gali džiūti. Į nosį patekus orui (normalus kvėpavimas vyksta pro nosį), tie maži sudžiuvę snargliukai pradeda kutenti nervų galūnėles, esančias nosyje. Tai ir verčia mažylį čiaudėti.
  • Mažylis galėjo peršalti ir to pasekoje atsirado naujagimio sloga.

Kaip valyti naujagimio nosytę

Naujagimio nosyte reikia rūpintis kasdien. Nosies ertmės praėjimai labai siauri, todėl juose lengvai užstringa dulkelės ir pieno lašeliai. Kadangi išpūsti nosytės mažylis dar nesugeba, tai jam būtina mamos pagalba.

Nosytės valymui reikalinga vata. Nesugalvok naudotis vatos pagaliukais. Suformuok pailgą, standų  vatos siūlą, suvilgyk jį drugname virintame vandenyje, atsargiai įkišk į naujagimio nosies šnervę ir lengvai pasukiojusi pagal laikrodžio rodyklę ištrauk. Kitai šnervei susuk naują vatos siūlą.  


Jeigu vaikas sloguoja, tai iš pradžių sulašink jam vaikiškų nosies lašų. Šiek tiek lukterėk, o tada pakartok aukščiau aprašytą procedūrą. Uždžiuvęs gleivės krešuliukas lengvai pasišalins susukto vatos siūlo pagalba. Mažyliui pasidarys lengviau kvėpuoti.

Naujagimio nosytė visada turi būti šiek tiek sudrėkinta. Tai nereiškia, kad joje visą laiką turi būti vanduo. Tiesiog būtent tada, kada gleivinė išdžiūsta, prasideda čiaudėjimas, skatinantis slogelės susidarymą ir nosytės drėkinimą. Profilaktiškai vaiko kambaryje galima pastatyti oro drėkintuvą. Ypatingai aktualus jis bus žiemos laikotarpiu, kuomet įjungiamas šildymas ir oras patalpoje išsausėja.   

Jeigu mažylio čiaudėjimas susijęs su peršalimu - reikėtų kreiptis į gydytoją.  

 

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Nesvarbu
2012-05-31 18:49
jeigu vaikas čiaudeja tai ir gali kositi tai reiškia kad vaikas serga nuvesk vaika pas daktarus ir daktarai pažiures ar vaikas serga ven del to čiaudeja ir kosija
Toma
2012-04-17 10:38
Kam tada juos iš viso pardavinėt? dieve, kiek visur prirašyta apie krapštukų žalą, bet vis tiek jų kiekvienuose namuose pilna
Lukrecija
2012-04-17 07:53
Su tais ausų krapštukais tai būna tikra nesąmonė. Jais net ausų valyti nepatartina, o tuo labiau - nosies
Leona
2012-04-16 21:54
Maniškis labai dažnai čiaudi Bet tai juk natūralu, nes tokiu būdu nosytė savarankiškai prasivalo