Kiekvienas nori turėti savo kamputį, kiekvienam rūpi, kad ta asmeninė kertelė būtų jauki. Kai patalpos oras pakankamai drėgnas, būti joje – vienas malonumas. Tačiau vaiko kambario orą drėkinti ne tik dėl to – tai padeda apsaugoti mažylį nuo ligų arba palengvinti sveikimo procesą.
Drėgmė: reikalavimai ir realybė
Žinoma, oro drėgmė svarbi ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems, tačiau būtina pabrėžti, kad itin jautriai į jos permainas reaguoja naujagimiai. Pediatrai rekomenduoja, kad vaiko kambario oro drėgmė būtų apie 60 %. Jeigu ji nesiekia ir 50 % – tai jau labai prastos sąlygos, kuomet vaiko sveikatai iš tiesų kyla grėsmė.
Oro drėgmei įtaką daro ir metų laikas, ir oro sąlygos, ir butinių prietaisų naudojimas. Situacija itin pablogėja prasidėjus šildymo sezonui – tuo metu santykinė oro drėgmė siekia vos 20–25 %. Kad būtų suprantamiau, pediatrai tokias sąlygas neretai lygina su Sacharos dykuma. Suaugusiesiems tai taip pat negerai, tačiau mažyliams – ypač. Pavojų kelia ir tai, kad mes ne visada suprantame, į kokį pavojų stumiame savo vaikus. Jeigu patys jaučiamės gerai, į problemą numoti ranka nederėtų.
Kuo pavojingas sausas patalpų oras?
Sausas kambario oras provokuoja odos ir gleivinių peržiūvimą, vadinasi, labai susilpnėja apsauginė organizmo funkcija. Nosies gleivinei mažesnė nei 50 % oro drėgmė turi itin nepageidaujamų pasekmių. Mažyliui užgula nosį, prasideda sloga, jam tampa sunku kvėpuoti. Jeigu sloga prasidėjo, gydyti ją nepašalinus priežasties yra beviltiška.
Viršutinių kvėpavimo takų gleivinės išsausėjimas atveria kelią infekcijoms. Jeigu oras sausas, alergenai nenusėda ant žemės, ir tu jų valydama namus drėgnu skuduru nepašalini. Jie sklando ore, tad padidėja rizika, kad pateks ten, kur nereikia, ir vaikui išsivystys kokia nors alergija. Burnos ertmės sausumas maitinimo metu taip pat gali sukelti nemažų nepatogumų – žįsdamas mamos krūtį arba žinduką, vaikutis tokiu atveju jaučia didelį diskomfortą, ir tai dar tikrai ne viskas. Jeigu oras per sausas, kaip jau minėta, nukenčia oda – ji greičiau praranda elastingumą, stangrumą, kiekviena organizmo ląstelė ima greičiau senti.
Kaip sudrėkinti vaiko kambario orą?
Turint omenyje tai, kad sausas oras vaiko kambaryje yra itin pavojingas ir nepageidaujamas, vertėtų imtis priemonių, pasistengti jį sudrėkinti. Kaip tai padaryti? Pediatrai siūlo keletą išeičių:
- Šildymo sezonu ant radiatorių pakabink drėgnų rankšluosčių, paklodžių ar tiesiog kokių nors skalbinių;
- Kambario kampuose pastatyk indelių su vandeniu arba įtaisyk nedidelį fontanėlį (jis ne tik drėkins orą, bet ir puikiai papuoš patalpą);
- Reguliariai vėdink kambarį (tuo metu išnešk arba išvesk mažylį kur nors kitur. Kai baigsi vėdinti, grįžkite ne iš karto – leisk, kad oras truputį sušiltų);
- Valyk kambarį drėgna šluoste ir skuduru (būtų idealu, jeigu darytum tai du kartus per dieną – ryte ir vakare);
- Nupirk oro drėkintuvą (pasirinkimas gana didelis, tad tikrai rasi tokį, kuris atitiks tavo poreikius);
- Įsigyk drėgmėmatį (hidrometrą) ir periodiškai tikrink, ar patalpų oras nėra per sausas.
Vaiko sveikata ir kambario jaukumas – tavo rankose. Išvengti problemos lengviau negu ją įveikti, tad pasirūpink patalpų oru ir tau rečiau reikės sukti galvą, ką daryti su mažuoju ligoniuku.
2016-03-16 09:14