Kodėl vaiko dantukai auga kreivi?

Mūsų dienomis stomatologų pagalbos vis dažniau prireikia ne tik suaugusiesiems, bet taip pat ir vaikams. Stomatologinės patologijos būdingos maždaug pusei mažųjų pacientų. Kokios šios problemos priežastys? Kaip jos būtų galima išvengti?

Kodėl mažylio dantukai pradeda augti „šachmatų tvarka“, arba kodėl į priekį išsikiša žandikaulis? Išsiaiškinkime.

Vaikučio sąkandžio sutrikimai ir netaisyklingas dantų vystymasis kai kuriais atvejais iš tiesų yra nulemtas genetiškai, ir nieko čia nepadarysi. Vis dėlto tenka pripažinti, kad dažniausiai dėl to būna kaltos visai kitos priežastys.

Dirbtinis maitinimas

Tu, be abejo, žinai, kad kiekvienas vaikutis gimsta su išsikišusiu viršutiniu žandikauliu. Tuo pasirūpino motulė Gamta – toks žandikaulis gimdymo metu apsaugo veiduką. Kai naujai iškepta mamytė maitina savo mažylį krūtimi, jo savarankiški judesiai verčia apatinį žandikaulį judėti taip, kaip reikia (pirmyn-atgal), o tai stimuliuoja jo augimą. Paprastai apie pirmuosius gyvenimo metus apatinio žandikaulio dydis jau yra visiškai normalus.

Kokias išvadas galima padaryti? Jeigu tu dėl kokios nors priežasties maitini vaiką iš buteliuko, labai didelė tikimybė, kad sąkandis formuosis netaisyklingai.

Kokia gi išeitis? Maitinant iš buteliuko, skylutė, per kurią tekės prienas, turi būti nedidelė. Mažylis turi įdėti pastangų, kad žandikauliai dirbtų intensyviai ir jis galėtų pasisotinti.

Žalingi įpročiai

Ne, šį kartą kalbame ne apie suaugusiųjų silpnybes. Visiems mums puikiai žinoma, kad vaikams labai patinka žindukai ir čiulptukai. Jeigu jų neduodama, mažylis į burną kiša pirštą. Vyresnio amžiaus vaikai čiulpia pieštukus, tušinukus ir panašiai.


Ką daryti? Kai vaikui sueina vieneri, apie čiulptuką jis jau turėtų pamiršti. Žinoma, atpratinti nėra paprasta, tačiau tai iš tiesų būtina. Apie 7–8 mėnesį mažylis turėtų išmokti gerti iš puodelio. Pati čiulptuko jau nebeduok, nebent atžala primygtinai to reikalauja – tai vienitelė išimtis. Geriau pasistenk užimti kokiais nors žaidimais, nukreipti dėmesį nuo čiulptuko kitur.

Pieninio dantuko netektis

Ankstyvas dantų šalinimas gali deformuoti jų eilę. Šalimais esantys dantys gali pakrypti arba pasislinkti.

Ko imtis? Pirmiausia, ką reikia padaryti, – tai apsilankyti pas ortodontą. Normaliomis sąlygomis nuo šešerių iki trylikos metų amžiaus vaikams pieninius dantukus pakeičia nuolatiniai. Jeigu vaikučiui per anksti iškrito dantukas (pavyzdžiui, kai mažyliui buvo ketveri), į atsiradusį tarpą pradės virsti šalia esantys dantys, dėl to savo vietoje negali išdygti kiti. Jeigu laiku pastebėsi šią problemą ir imsiesi priemonių, ateityje išvengsi ilgo ir brangaus gydymo.

Logopedinės problemos

Kad ir kaip keistai tai nuskambėtų, tačiau netaisyklingas garsų tarimas taip pat gali baigtis žandikaulio deformacija. Kas vyksta, jeigu vaikutis iki 5 metų amžiaus neišmoksta tarti garso „R“? Liežuvis guli apačioje, todėl skruostų raumenys, nesulaukdami „pasipriešinimo“, spaudžia žandikaulį ir taip lėtina jo augimą. Išvada paprasta: į logopedą būtina kreiptis kaip galima anksčiau.

Sutrikęs kvėpavimas nosimi

Sutrikdyti kvėpavimą nosimi gali kreiva nosies pertvara ir dažni peršalimai. Kas vyksta? Skruostų raumenys nuolat įtempti, todėl žandikaulis auga lėčiau.

Ką daryti? Nedelsk ir kreipkis į otorinolaringologą. Jeigu reikės atlikti operaciją, nebijok.

Vaikui dėmesio reikia nuo pat mažų dienų. Mamos pareiga – pastebėti viską, kas su juo vyksta, prireikus kreiptis į gydytoją arba pačiai imtis atitinkamų priemonių. Bet kuriuo atveju tu, kaip mama, greičiausiai širdimi jauti, ar tavo mažyliui viskas gerai. Na, o jeigu ne – skambink pavojaus varpais, tačiau neapsimesk, kad niekas nevyksta arba kad viskas išsispręs savaime.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Rasa
2020-12-08 03:44
Dantukas auga netaisyklingoje vietoje uz kito dantuko.kodel taip yraal.
Erika
2012-05-29 16:29
Ne į temą. Mačiau, kaip atrodo vaiko kaukolė - dvi dantų eilės, kreivi dantys... Kai suvoki bendrą vaizdą, plaukai šiaušiasi
Diana
2012-05-29 13:57
Mano irgi kreivi, ir niekas dėl to nekaltas. Pirmieji augo normaliai, protiniai netelpa, o iltiniai kreivi. Na, o kalbant apie vaikus, pastebima tendencija, kad vis daugiau mažylių turi tokių problemų.