Kodėl vaikui prasidėjo nervinis tikas?

Nervinis tikas pasitaiko ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Kartais jis būna silpnas ir vos pastebimas, o kartais toks stiprus, kad regis, jog žmogus specialiai stengiasi savo veidu daryti įvairiausias grimasas. Dauguma tėvelių, pastebėję tiką vaiko veide, labai sunerimsta. Jiems kyla natūralus klausimas: kodėl tikas atsiranda ramybės būsenoje, o kuomet vaikas, tarkim, stengiasi ką nors paimti – tikas staiga dingsta? Paaiškinimas labai paprastas: kuomet vaikas ką nors daro, jo smegenys kontroliuoja visą judėjimo procesą, užgoždamos nevalingai atliekamus veiksmus.

Nervinis tikas gali pasireikšti skirtingais būdais: pernelyg dažnu mirksėjimu, veido raumenų trukčiojimu burnos srityje, nevalingai sukiojamu kaklu, traukomais pečiais ir t.t.

Medikai teigia, kad tiko atsiradimą įtakoti gali kelios priežastys. Visų pirma tai gali būti paveldima genetiškai. Jei vaiko tėvams buvo pasireiškęs nervinis tikas, tikėtina, kad tas pats nutiks ir vaikui. Tyrimai rodo, kad nuo šio sutrikimo dažniau kenčia mergaitės, tačiau berniukams tikas pasireiškia sunkesnėje formoje.


Dažna tiko priežastis – emocinis stresas, kuris gali atsirasti tiek namuose, tiek darželyje, kieme ar mokykloje. Bet kokia neigiama atmosfera veikia vaiko psichiką, o nervinis tikas – tai organizmo išraiška į patiriamą psichologinį sukrėtimą. Kaltos gali būti ir neurologinės ligos ar galvos traumos.

Neretai nervinį tiką lydi ir kiti simptomai, pavyzdžiui, neramus miegas, nagų graužimas, plaukų tampymas ir t.t. Nervinis tikas dažniau pasitaiko jautriems vaikams, sunkiai išgyvenantiems permainas ir nelengvai susidorojantiems su įvairiais sunkumais. Sunkesniais atvejais gali pasireikšti ir balsinis tikas, kuomet vaikas nevalingai taria pavienius žodžius ar tiesiog garsus.

Nepaisant to, kad fizinės grėsmės nervinis tikas nekelia, vis dėl to jį reikėtų gydyti, nes jis sukelia psichologinį diskomfortą. Be to, vieną tipo apraišką keičia kita ir nervinis tikas tokiu būdu gali tęstis labai ilgai.

Norint pašalinti tiką, visų pirma reikia išsiaiškinti jį sukėlusias priežastis. Kadangi labiausiai tikėtina, kad priežastis – stresinė vaiko būklė, turėtum stebėti jo kasdienybę ir atkreipti dėmesį į neigiamus vaiką supančius dalykus:

  • Ar namuose gera atmosfera? Vaikai labai jautriai reaguoja į tėvų barnius, pakeltą balso toną, bausmes ir t.t.
  • Ar vaikas turi draugų? Gal jis jaučiasi atstumtas ir dėl to išgyvena didelį stresą?
  • Ar kieme, darželyje, mokykloje jo niekas neskriaudžia?
  • Ar vaikui gerai sekasi mokykloje? Galbūt jis ko nors nesupranta ir nesulaukia pagalbos, dėl to nerimauja?
» Rašyti komentarą
» Komentarai
Austėja
2021-04-12 09:32
Mes pastovėti negalim atsikratyti nenumaldomą gerklites kosulio tai pastovėti,"kriankšciame" nebežinau kas yra negerai namuose kaip viskas ir gerai
Butukas
2014-01-26 14:44
Nerviniu tiku sergu jau du metus geriu gydytojo išrašytus lašelius nota jie mane šiek tiek apramina. Labai dažnai mirkčioju tampau zūbus ir judinu rankų pirštus. Mokykloje prie manęs niekas nekimba, o tėvai be galo myli. Esu gan jautri nuo pirmos klasės, bet tai jau pradedu išaugti ir į viską reguoju ramiai.
mantas
2014-01-23 23:46
Man tikai prasidejo 7 m. Kai mokytoja mane bardavo regdavo uz nieko, tampidavo ur ranku ir pns. Dar kelis kartus buvo stipriai isgasdines suo. Dabar man 14 ir tikad nepraeina. Daktarai sakydavo kad isaugsiu iki 10m. Paskui sake kad iki 13 bet nieko panasaus. Tikas metosi po visa kuna: mirkcioju akis, palsas stringa, lauzo kakla ir pecius, azrodo kad jie butu suristi. Tikas kartais aprimsta, jau galvoju jog isaugau vet vel atsiranda.
vaida
2014-01-08 20:26
mano vaikui jau 16metu o tiku serga nuo 9.ir daktarai sako kad ce neisgydoma.o tik apgydoma

ele
2014-01-04 23:44
jem stiprus nervinis tikas